SEO

2017 Güncel SEO Teknikleri

Merhabalar, uzun zamandır bloga içerik üretemiyordum. Bundan sonraki günlerde haftada en az bir SEO makalesi yayınlamaya çalışacağım. Bu yazıda güncel SEO tekniklerinden bahsedeceğim.

Sürekli güncellenen Google algoritmalarıyla birlikte SEO teknikleri de değişebiliyor. Dün işe yarayan bir yöntem bugün bırakın işe yaramayı, sitenize zarar verecek hale gelebiliyor. Bu yüzden ara ara bu tekniklerle ilgili güncel içerik üretmeyi faydalı görüyorum. Yazının devamında şu an işe yarayan ve yapılması gereken SEO çalışmalarını göreceksiniz.

1. Mobilin Yükselişi
Akıllı telefonların yükselişiyle birlikte masaüstü bilgisayar kullanımı oldukça azalmaya başladı. Özellikle sosyal ağları bilgisayardan kullananlar oldukça düşük. İnsanlar evde olsalar bile bilgisayarı açmak yerine telefonlarını kullanıyor. Sitelere ziyaretlerin de önemli bir bölümü mobil cihazlardan ya da tabletlerden yapılmaya başladı. Bu nedenle web sitenizin kesinlikle responsive (duyarlı) olması gerekiyor. Sitenizin responsive olup olmadığını bilmiyorsanız mobil uyumluluk testi yaparak öğrenebilirsiniz.

2.Süper Hızlı Sitelerin Önemi
İnternet kullanan herkes hızlı bir internete sahip olamıyor. Özellikle bazı konumlarda internet halen çok zor çekiyor. Bu durumda bir de internet siteniz yavaş açılırsa kullanıcının oldukça canı sıkılacaktır. Hem ziyaretçiler hem de arama motorları için site hızı çok önemli bir husustur. Yüklenme süresini olabildiğince düşürmeye çalışmalısınız. Bunun için hem düzgün bir hosting firmasıyla çalışmak hem de site içi optimizasyon yapmak gerekiyor. Eğer WordPress kullanıyorsanız WordPress site hızlandırma yazımdaki eklentileri kullanarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

3. Yazmak İçin Yazmayın!

kaliteli içerik üretmek

İçerik

Bir çok blogda gördüğüm problemlerden biri de içerik üretme sıkıntısı. Örneğin bazı siteler var; bakıldığı zaman her gün düzenli içerik girilmiş ama hepsi “çöp” diyebileceğimiz makaleler. Çoğu kişi içerik üretmiş olabilmek için yazı yazıyor. Kelime sayısını 300’e tamamlamaya çalışıyor. İnanın arama motorlarını kandırmak bu kadar kolay değil. Önceki yazılarımda da söylediğim gibi kullanıcı dostu zengin ve bilgi dolu içerikler üretmeye çalışmalısınız. Tutku ile yazarsanız hem insanlara faydalı olabilecek içerikler üretmiş olursunuz hem de SEO açısından ödüllendirilirsiniz.

4. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Kullanın
“Long Tail Keywords” olarak bilinen bu kavramı araştırmanızı öneririm. Kısaca özetleyecek olursak; bisiklet ile ilgili bir blog sahibisiniz ve bisiklet modelleri ile ilgili bir içerik üreteceksiniz. Direkt olarak bisiklet modelleri şeklinde başlık seçerseniz bu kelimedeki rekabetten dolayı sıralamalarda çıkmanız son derece zor olacaktır. Onun yerine yol bisikleti modelleri ya da hibrit bisiklet modelleri tarzı daha spesifik kelimeler seçerseniz ziyaretçi odaklı içerik üretmiş olursunuz ve bu kelimelerde yükselmeniz daha kolaydır.

5.SSL Sertifikasının Önemissl-sertifikasi-nedir

SSL sertifikası site ile ziyaretçi arasındaki özel bilgilerin güvenli bir şekilde şifrelenmesini sağlar. Google tarafından son derece önem verilen bu sertifikayı hala kurmadıysanız siteniz için büyük bir eksiklik olduğunu söyleyebilirim. Artık bir çok hosting firması ücretsiz SSL sertifikası sağlıyor, bu tarz hosting firmalarını tercih ederseniz ek ücret ödemek zorunda kalmazsınız. SSL sertifikaları ile ilgili hazırlayacağım detaylı yazıyı ilerleyen günlerde blogumda paylaşacağım.

6.Kullanıcı Deneyimi
Ticarette herkesin bildiği bir kural vardır; “müşteri her zaman haklıdır”. İş internete gelince bu kuralı “kullanıcı her zaman haklıdır” olarak değiştirebiliriz. Bir mağaza yöneticisi müşteriye nasıl hizmet veriyorsa bir internet sitesi sahibi de ziyaretçilerine o şekilde hizmet vermelidir. Sitenize gelecek ziyaretçilerin iyi bir deneyim yaşaması ve daha sonra siteyi tekrar ziyaret edebilmesi için çabalamalısınız. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi siteniz çok hızlı açılmalı, gereksiz reklamlar doldurarak ziyaretçiyi rahatsız etmemelisiniz. Kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ve sitenizde dolaşın. Rahatsız olduğunuz yerleri kaldırın ve kullanıcıya her zaman doğru bilgiyi vermeye çalışın. Yanıltıcı içerikler hem itibarınızı zedeleyecektir hem de SEO açısından sitenize zarar verecektir.

7. Sosyal Medyadan Kopmayın
sosyal-medya-seo

Backlink inşaasının ne kadar önemli olduğu hakkında daha önceki yazılarımda uzun uzun bahsetmiştim. Gün geçtikçe sosyal medya sitelerinden alınan linklerin önemi artıyor. Bu yüzden içeriklerinizin Facebook, Pinterest, Tumblr, Twitter, Linkedin, Google+, Youtube ve diğer sosyal ağlarda paylaşılması son derece faydalı olacaktır. Sadece paylaşım yapmak değil bu ağlardaki kitlenizi de büyütmeye çalışın, siteniz için güzel bir yatırım olacaktır.

8. Google ile Sınırlı Kalmayın
Google en popüler arama motoru ama internet Google’ın etrafında dönmüyor. SEO ile ilgilenen çoğu kişi çalışmalarını onun üzerine kurar fakat diğer arama motorlarına da önem vermek gerekiyor. Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarını tercih eden milyonlarca kişi var, bu yüzden bu arama motorlarında da sitenizin indekslenmesini sağlayın.

Şimdilik benim anlatmak istediklerim bu kadar, konuyu ara ara güncellemeye devam edeceğim. Yeni keşfedeceğim teknikleri bu yazının devamına ekleyeceğim. Sizin de uyguladığınız genel teknikler varsa bu yazının altına yorum atarsanız sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

1 yorum

Yorum Yaz