Alexa

Alexa Sıralama Arttırma Yolları

Alexa, Amazon isimli şirkete ait popüler bir sıralama sitesidir. Özellikle bloglar için Alexa değeri çok önemlidir. Reklam almaya kalktığınızda çoğu kişi size sitenizin Alexa değerini sorar. Bu yüzden her site sahibi sitesini Alexa’da yükseltmeye çalışmalıdır. Önceki yazılarımda da anlattığım üzere, en ucuz reklam almak için bile genel olarak sitenizin Alexa Global değerinin 1 milyon ve altında olması gerekir. Tabii ki istisnalar var ama çoğu kişi bu değerlerin üstündeki sitelere reklam vermek istemiyor. Bu yazımda sitenizin Alexa sıralamasını yükseltmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Düzenli İçerik
Bana göre en önemli madde bu. Sitenize sürekli içerik girişi yaparak Alex’a değerlerinizi arttırabilirsiniz. Güncellenmeyen siteleri kimsenin sevmediği gibi Alexa da sevmez. Sizi cezalandırmakta gecikmeyecektir. Eğer bloğunuzu ya da sitenizi aktif tutmazsanız Alexa değerleriniz gittikçe düşüşe geçecektir.

Daha Fazla Yazı = Daha Fazla Ziyaretçi = Alexa’da Yükseliş.

Kaliteli İçerik
Bir diğer önemli şey de içeriklerin kalitesidir. Özen gösterilmeyen kalitesiz yazılar yazmak yerine yazılarınızı özenerek yazıp bilgilendirici olmaya çalışın. En az 300-400 kelimelik içerikler üretin. Aslında içeriğin kalitesi uzunluğuna bağlı değildir, sırf kalabalık göstermek için aynı şeyleri söyleyip duran insanlar da görüyorum. Bunları yapmadan sadece bilgilendirici olmaya çalışın. Bu zaten yazınızı kaliteli yapmaya yetecektir.

Alexa Widget
Bloğunuza Alexa widget ekleyerek ziyaretçilerinize bloğunuzun Alexa istatistiklerini gösterebilirsiniz. Şu an kendi sitemde yan tarafta örneğini görebilirsiniz. Bu widget kesinlikle Alexa sıralamanızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Alexa’nın sitesini aşağıdaki linkten ziyaret ederek siteniz için uygun widget kodunu alabilirsiniz.
Alexa Widget

Alexa Toolbar
Alexa toolbar tarayıcınız üzerinden girdiğiniz sitelerin Alexa değerlerinizi öğrenmeye yarayan bir araçtır. Tarayıcınıza Alexa toolbar kurduğunuzda Alexa sıralamanızın yükseldiğini göreceksiniz. Ayrıca sitenize giren ziyaretçilerin de tarayıcılarında Alexa toolbar yüklüyse bu da sizin sıralamanızı yükseltir. Bu yüzden ziyaretçilerinizi Alexa toolbar kullanmaya teşvik edin. Aşağıdaki linkten kurabilirsiniz.
Alexa Toolbar

Dizinler
Sitenizi dizinlere ekleyerek siteniz için backlink alabilirsiniz. Bu da Alexa sıralamanızı yükseltir. Popüler forumlarda ücretsiz dizin paylaşan bir çok kişi vardır. Buraları takip ederek beğendiğiniz sitelere dizin kaydı yapabilirsiniz. Bunların dışında en popüler dizinler DMOZ ve Yahoo’dur.

Alexa Dayanışma Grupları
r10 gibi bazı büyük webmaster forumlarında dayanışma grupları oluyor. Tarayıcısına Alexa Toolbar yükleyen herkes birbirinin sitesinde belirli bir süre dolaşıyor. Alt sayfalarda geziniyor ve böylece herkesin sıralaması yükseliyor. Bu tarz gruplara girdiğiniz takdirde her gün belirli siteleri ziyaret etmek ve sitelerde dolaşmak zorundasınız. Tabii onlar da sizin sitenizi ziyaret etmek zorundalar.

Doğrudan Ziyaret
Alexa, sitenize tarayıcı üzerinden girilmesini sever. Yani ziyaretçi, sitenize linke tıklayıp girmek yerine tarayıcıya sitenizin adresinizi yazıp girerse Alexa sıralamanıza katkısı olur. Bu yüzden doğrudan ziyaretçi kazanmaya çalışın. Örneğin bir forumda imzama site linkimi eklemek yerine site adresimi www.aykutt.com şeklinde ekledim. İmzamda sitemi gören insanlar sitemi merak ederseler tarayıcıya yazarak giriyorlar, bu da bana katkı sağlıyor.

Yukarıda Alexa rank arttırmak için bazı ipuçları vermeye çalıştım. Sizin de dendiğiniz ve başarılı sonuç aldığınız farklı yöntem varsa yorum atarak beni ve diğer okuyucuları aydınlatabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

  • blog, forum vs yerlere yorum yazmak onemli bir backlink kaynagi oldugundan cok etkisi var ayrica

  • Alexa’nın arama motorları üzerinde ki etkisi tartışılır fakat kıyaslama açısından kesinlikle referans alınması gerektiğini düşünüyorum. Yazınız kıymetli olmuş, ellerinize sağlık.

Yorum Yaz