Backlink

Backlink Nedir?

Bloğumda backlink kategorisi açıp bu kategoride yazılar paylaşmama rağmen “backlink nedir?” sorusunu tam olarak cevaplayan bir yazı paylaşmamıştım. Bu alanda zaten yeterince kaynak var diye düşünüyordum fakat araştırmalarım sonucu çoğu sitedeki bilgilerin yanlış ya da günümüzde geçerli olmayan şeyler olduğunu gördüm. Bu nedenle bugün sizlere backlink kavramını açıklamaya çalışacağım.

Backlink Nedir?

Backlink kavramını kısaca bir sitenin diğer siteye verdiği link olarak tanımlayabiliriz. Bu link sitenin ana sayfasında ya da herhangi bir alt sayfasında geçebilir. Görsel ya da yazı şeklinde link verilebilir. Dofollow ve Nofolllow backlink olmak üzere iki farklı link yapısı vardır. Dofollow backlinkler daha faydalı olmakla birlikte nofollow backlinklerin de faydası vardır. Bir çok kişi nofollow linklerin yararsız olduğunu söylese de bu bilgi tamamen yanlıştır.

Backlinkler arama motoru sıralamalarında yükselebilmeniz için son derece önem taşırlar. İyi bir backlink inşaası ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerde yükselme sağlayabilirsiniz. Bunun dışında backlinklerin size sağlayacağı faydaları aşağıda maddeleyelim;
-Arama motorlarının sitenizi daha çok ziyaret etmesini sağlar.
-Alexa, Trustrank, Trustflow gibi site değerinizi belirleyen unsurların yükselmesini sağlar.

Backlink inşaasında yapılan bazı yanlışlar
Doğal olmayan çalışmalar: Özellikle webmaster forumlarında gördüğüm yapılan bazı SEO yanlışları var. Aslında artık bu konuda çoğu kişi bilinçlendi fakat hala yanlış yapan bir çok kişi olabiliyor. Öncelikle SEO ile ilgilenen bir çok kişinin temel kuralı doğallıktır. Eğer bunu bilerek hareket ederseniz zaten sorun olmayacaktır. Forumlarda satılan 100 profil backlink, 100 forum backlink gibi fiyatı ucuz olan backlink paketlerine kanıp sitenizi yükseltmeye çalışmayın. Doğal olmayan bu çalışmalar programlar sayesinde otomatik olarak yapıldığından sitenize yararı olmadığı gibi zararı vardır.

Çöp Sitelerden backlink almak: Sadece para kazanmak için açılmış, sürekli link çıkışı yapan, içerik yönünden zayıf olan siteler çöp site diye tabir edilir. Bu tarz sitelerden parayla alacağınız backlinkler sitenize fayda sağlamaz, paranız boşa gider.

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler
Yukarıda zaten neler yapmamanız gerektiğini belirttim. Ek olarak bazı bilgiler daha vermek istiyorum. Sitenizle alakası olmayan kategorilerden alacağınız backlinklerin sitenize zararı olmasa da pek faydası olmayacaktır. Bu nedenle kendinize en uygun kategorideki bloglardan backlink almaya çalışın. Ayrıca genel blog ya da kişisel blog tarzı sitelerden de backlink alabilirsiniz.

Eğer backlink aldığınız site sizin sitenizden daha yukarıdaysa bunun sitenize daha fazla katkısı olacaktır. Çünkü sizden daha güçlü site sizi tavsiye etmiş demektir ve bu da sitenizi yükseltir.

Yazıma burada son veriyorum, umarım faydalı olmuştur. Eğer Backlink nedir? sorusunun cevabını aldıysanız burada anlattığım backlink alma yöntemleri yazımı okuyarak sıralamalarda yükselmek için çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

4 Yorum

Yorum Yaz