Kariyer

Beyin Fırtınası Nedir? Nasıl Yapılır?

beyin fırtınası nedir?

Beyin Fırtınası, takım olarak bir konu üzerine tartışıp çeşitli fikirler ortaya atmaktır. Ortaya atılan fikirleri en iyi şekilde konuşup geliştirmek, yeni şeyler üretmek için mutlaka ekip çalışmasının yapması gereken bir uygulamadır. Tabi, Beyin fırtınasının verimli olması için bazı şeylere de dikkat etmek gerekir.

Beyin fırtınasını en iyi şekilde yapabilmek için serbest bir çalışma alanı gerekir, psikolojik olarak rahat olmalısınız, baskı altında hiçbir şekilde iyi fikirler üretmez, sorunları da çözemezsiniz. Problem çözümü için ekipteki herkes fikirlerinin saçma olduğunu düşünse daha mutlaka aktarmaktan çekinmemelidir.

Beyin fırtınası yaparken sorunları değerlendirmeden önce, eski fikirleri bir araştırıp inceleyin, onlar üzerinden çözüme gitmeyi deneyin, işe yaramazsa ortaya atılan fikirlerin farklı varyasyonlarını deneyerek takım halinde çözüm üretmeye çalışın.

Beyin fırtınasının en iyi yanı, aynı fikri savunan kişilerin farklı görüşlerini bir arada değerlendirebilmektir. Yani, bir matematik sorusu çözüyorsunuz, sizin yönteminiz ile sonuç tam çıkmıyor, başka arkadaşınızın denediği taktikte de tam olarak çözemiyorsunuz, o zaman iki fikri birleştirerek tekrardan çözüme ulaşmayı deneyin. Farklı bilgiler ile sağlam bir bağlantı kurabilirseniz neredeyse çözemeyeceğiniz sorun kalmayacaktır.

Bazı kişiler pek düşünmek istemez, aslında çözüm bulamayacaklarından değil ama cesaretleri yoktur. Belki, sizin aklınızdan geçen bir fikri sizden sonra birileri ortaya attı, siz düşünmenize rağmen dile getirmediğiniz için bunun bir kıymeti kalmayacaktır. İlk etapta ortada birçok fikir tartışılır, konuşulur ama bazıları saçma gelir, öyle şey mi olur derler, halbuki ileride çok işe yarayacak fikirler ortaya atmış olabilirsiniz. Düşünün, eskiden dünya düz derlerdi, güneş dönüyor derlerdi, sonradan ne oldu, dünya yuvarlak dediler herkes güldü, saçma dedi, aynı şekilde dünya güneş etrafında döner dediler ona da öyle şey mi olur? Dediler. Onun için fikirlerinizi ortaya atmaya çekinmeyin, saçma da olsa söyleme cesaretini gösterin, belki de şirketinizi en iyi seviyelere getirecek fikir sizden çıkacaktır.

Beyin fırtınasının verimli olması için takımdaki kişiler birbirlerine saygılı olmalıdır, kesinlikle tuhaf fikirlerle dalga geçmemelidir. Sizin önünüze bir şey koyarlar, sizin o konu hakkında görüşünüz farklıdır, diğer arkadaşlarınızın görüşü farklıdır. Çünkü herkes bilgiyi farklı koşullarda elde edip değişik şekilde yorumlarlar. Siz bir sorunu çözerken farklı yol denersiniz, arkadaşınız daha değişik bir yöntem dener. Siz sadece kendi birikiminiz ile problemin üstesinden gelemiyorsanız, 2-3-4-5 kişinin ortaya attığı fikirlerin kombinasyonunu yaparak çözüme ulaşmak en kolay yoldur.

Beyin fırtınasını yapmak için yaratıcı kişilerden yararlanmak gerekir. Onları yapacağınız toplantılara getirmeye ikna etmelisiniz. Ayrıca, bir kişinin lider gibi sürekli ön planda olarak fikirler ortaya atması diğer kişilerin fikirlerini söylemelerini engelleyeceği için zararlı bir durum olabilir. Bu neden dolayı beyin fırtınası yapılan ortamdaki herkes birbiri ile eşit olduğunu hissetmek zorundadır. Aşırı resmi ortamlarda yapılan bu tür toplantılar normalden daha az verimli olmaktadır, insanlar kendini rahat hissettiği, eğlendiği, düşüncelerini özgürce dile getirebildiği ortamlarda ekip arkadaşlarına daha fazla yararlı olabilmektedir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz