Kripto Paralar

Bitexen Nedir? En Detaylı Rehber

Merhabalar, bu yazımda Bitexen hakkında birçok kişinin merak ettiği soruları cevaplamaya çalışacağım. Sisteme üye olmak isteyen fakat çekinen arkadaşlar için oldukça yol gösterici bir yazı olacağını düşünüyorum.

Bitexen, 2018 yılında kurulan, kripto para alım-satım işlemleri yapabileceğiniz Türkiye tabanlı borsadır. İtü ve Boğaziçi mezunu tecrübeli bilgisayar mühendisleri tarafından kurulmuştur. Bünyesinde Bitcoin, Etherium, Ripple gibi birçok farklı kripto para türü bulundurmaktadır ve hızlı bir şekilde al-sat yapmanızı sağlamaktadır. Gelişmiş alt yapısı ve destek sistemiyle ön plana çıkmaktadır.

Bitexen Nasıl Kullanılır?

Bitexen’e üye olduktan sonra hesabınızı onaylattıktan sonra alım-satım işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıda görebileceğiniz üzere bu borsada birçok kripto türü bulunmaktadır. Para yatırmak için en üstteki TRY yatır bölümünü kullanarak karşınıza çıkan ekrandaki banka bilgilerine eft yapabilirsiniz. Sadece kendi hesabınızdan para yatırabilir ve sadece kendi hesabınzıa para çekebilirsiniz. Minimum para yatırma tutarı 1 TL’dir. İşlemleriniz sistemdeki yoğunluğa göre işleme koyulur ve kısa süre içerisinde hesabınıza işlenir.

Exen Coin Nedir?

Exen coin, Bitexen tarafından üretilen kripto para birimidir. 15 milyon adet üretilmiştir ve kullanıcılara referans ve yarışmalar aracılığıyla tamamen ücretsiz şekilde dağıtılması hedeflenmiştir. Belirli periyotlarla azalacak şekilde dağıtılmaktadır. Örneğin Bitexen ilk kurulduğunda üye olan ve hesabını onaylayan kişilere 100 Exen coin hediye ediyordu, o zamanlar 100 Exen yakaşık olarak 32 liraya denk gelmekteydi. İlk 10 bin kişiye 100 Exen dağıtıldıktan sonra hediye miktarı 25 Exen’e düştü. Yıllar içinde azalmaya devam etti ve şu an üye olan kişiler 5 Exen kazanabiliyor. Bir sonraki aşamada ise dağıtım miktarı 1 Exen olacak.

Bu yazının hazırlandığı tarih olan 18 Haziran 2020 itibariyle 1 Exen = 17.5600 TL değerinde, yani üye olan kişiler yaklaşık olarak 90 lira değerinde Exen coin kazanmış oluyor.

Kazandığınız Exen coinleri bozdurup Bitcoin ya da farklı alt coinlere çevirebileceğiniz gibi doğrudan TL’ye çevirip hesabınıza çekebiliyorsunuz.

Exen coin ile ilgili ayrıntılı İnfografik dosyasına buradan ulaşabilirsiniz; https://www.bitexen.com/resources/exen-infographic.pdf

Kimlik ve Adres Doğrulaması

Üye olduktan sonra alım-satım yapabilmek için telefon, kimlik ve adres doğrulaması yapmanız gerekiyor. Birçok kişi kimlik ve adres doğrulama işlemleri konusuna şüpheyle yaklaşıyor ve kimlik bilgilerini göndermek istemiyor. Aslında bu işlem tüm kripto borsalarda uygulanan standart bir işlemdir ve amacı dolandırıcılığı önlemektir. Bu bilgiler NVI (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri) ) sisteminde doğrulanarak gerçek olup olmadığı kontrol edilir.

Kimlik ve adres onayları manuel şekilde kontrol edildiğinden ortalama 1 gün sürebilir. Kendimden örnek verecek olursam; kimliğim 3 saatte, adresim ise 5 saatte onaylandı.

Nasıl Üye Olunur?

Bitexen’e üye olmak oldukça kolay. Buraya tıklayarak gerekli bilgileri doldurduktan sonra üye olabilirsiniz. Telefon, kimlik ve adres onayı yaptıktan sonra hesabınıza minimum 1 TL yatırarak 5 Exen kazanabilirsiniz. Eskiden para yatırmak zorunlu değildi fakat şu an çekim işlemi yapabilmek için ilk yatırma işlemi zorunlu durumda.

Son olarak Bitexen kurucu ortağı Murat Çelik’in anlatımını da izlemenizi tavsiye ederim.

Bitexen ve kripto paralar ile ilgili her türlü soru ve destek talepleriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz. Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olurum. Bana aykutbasyigit@gmail.com üzerinden mail atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz