Bloglama

Blog Yazarı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Birçok kişi bir bloga sahip olmak ister ve bir blog ya da kişisel blog oluşturmak kitlenize gerçekten ulaşmanın, kendi kitlenizi yaratmanın ilk adımıdır. Okurlarınızı arttırmanın ve yayınlarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu vardır. Bu yüzden, blog yazarı olmak isteyenlere, başlamaları için bazı blog ipuçları ve tavsiyeler listesi hazırladım. Yazının devamında bunları bulacaksınız.

Hosting Seçimi

Kaliteli bir hosting platformuna sahip olmak bir zorunluluktur. Yönetilen barındırma genellikle yönetilen VPS barındırma olarak sunulan popüler barındırma türlerinden biridir (WordPress ile optimize edilmiştir). Standart paylaşılan barındırma ve VPS barındırma arasındaki fark, VPS modelinde, diğer müşterilerle paylaşmanın aksine, kendi sanal makinenizi kullanmanızdır. Sunucu sanal olsa da, karmaşık barındırma makineleri tarafından sunulan işlevselliğe olabildiğince yakın, ancak fiyatı biraz daha pahalı.

Yönetilen kısım, sunucunuzla çalışmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Aslında, onunla çalışan kişi bile değilsiniz; Kendi kaynakları ve personeli aracılığıyla sizin için yöneten barındırma sağlayıcınızdır. Bu, herhangi bir problem kendini gösterirse, bunun bir endişe duymadan, bir profesyonel tarafından düzeltileceği anlamına gelir.

WordPress Güvenliği

Blogunuzu yarattığınızda, WordPress’i ve haftada bir kez kullandığınız eklentileri (güncellemeler varsa) güncelleyin. Bu çok önemlidir, çünkü her güncelleme yeni güvenlik düzeltmeleri ve hata düzeltmeleri getirmektedir (bu arada, hosting sağlayıcınızdan bunu sizin için güncellemesini isteyebilirsiniz).

Gönderileri Düzenleme

Düzeltme, bir gönderiyi yayınlarken önemli bir adımdır (ve zaman alan). Doğal olarak, yayınlarımızın mümkün olduğunca iyi hazırlanmış olmasını istiyoruz, ancak aynı zamanda bazı yazım hatalarını veya diğer küçük hataları göz ardı etmek oldukça kolaydır. Gönderinizi elle düzenlemeniz gerekse de, son düzeltmelerle ilgili size yardımcı olabilecek bazı eklentiler vardır. İşte iki eklenti önerimiz: Jetpack: Bu büyük bir eklentidir ve gerçekten kullanışlı bir düzeltme aracıdır. Metninizi analiz eder ve bir dizi yazım, stil ve gramer konularında yaptığınız hatalara dikkat çeker. Error Notification: Bu, okuyucularınızın prova okuma işlemine katılmasını mümkün kılan bir eklentidir. Bir ziyaretçi bir hata fark ettiğinde, bunu vurgulayabilir ve ardından doğrudan bir bildirim göndermek için bir düğmeye basabilir.

Spam Yönetimi

Spam yönetimi blog yazarlığında son derece önemli bir iştir ve göz ardı edilmemesi gerekir. Daha başarılı bir spam yönetimi için kullanabileceğiniz iki eklenti vardır.

-Growmap Anti Spambot Eklentisi: Yorum formunda yorumcuların yorumlarını göndermeden önce kontrol etmesi gereken ek bir onay kutusu yerleştirir.
-Antispam Bee: Growmap Anti Spambot’u üreten kişiler tarafından üretilen Antispam Bee, son derece etkili ve aynı zamanda da reklamsız bir spam yönetim eklentisidir.

Konu Seçimi Yapın

Hakkında yazmak istediğiniz bir konuyu bulun ve onun hakkında yazın. Cidden, sadece karar verin ve spesifik olun. Örneğin, sadece beslenme hakkında yazmak yerine, paleo diyetinin ayrıntılarına inen bir yazı yazın. Spesifik ve üretken olun. Yazabileceğiniz konuların veya başlıkların bir takvim haline getirin ve ardından bunları tek tek günü geldiğinde yazın.

İçerik Stratejisi Yaratın

Somut bir içerik stratejisine sahip olmanız gerekiyor, bu nedenle aşağıdaki soruları kendinize sorun: Ne tür içerikler üreteceksiniz? (ses, metin, video) Nasıl üreteceksin? Yeni içeriği ne sıklıkla yayınlayacaksınız? Yeni okuyucuların eski içerikten haberdar olmalarını nasıl sağlayacaksınız? İşinizi büyütmek için içeriğinizi nasıl kullanacaksınız? İçeriğiniz otorite ve güven inşa edecek. Ne kadar çok paylaşılırsa, o kadar çok insan sana güvenir.

Nasıl etkili içerik hazırlayabileceğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazıyı da okumanızı tavsiye ederm.

Tavsiye İçerik: https://aykutt.com/kaliteli-icerik-nasil-yazilir/

Yapay Kısıtlamalar Oluşturun

Örneğin kendinizi 30 dakika içinde bir yazı yazmaya zorlayın. Her cümleye “A” harfi ile başlayın. Her yazıyı tam olarak 748 kelime yapın. Yapay sınırlamalar yaratın. İlk başta “sınırlayıcı” görünebilir, ancak bu yaratıcılığın bir çerçeve içinde doğduğunu ve yazmayı daha kolay hale getirdiğini göreceksiniz.

Trafik Üretimi

Sitenize nasıl trafik çekeceksiniz? Başlamak için en az üç trafik oluşturma stratejisi yazın. Örneğin, görselliğe önem veren yaratıcı ve güldürücü içerikler üreterek paylaşımı arttırmayı, bu sayede trafik kazanmayı da düşünebilirsiniz. Ya da konuk yazarlık yaparak sitenize hem bağlantı hem de trafik çekmeyi başarabilirsiniz. Bu mecrada başarıya ulaşmak açısından motivasyon çok önemlidir. Motivasyon ile ilgili daha fazla içerik için Yaşam’ın motivasyon kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Beklentilerinizi Belirleyin

Son olarak, blog yazarı olmadan önce bu işten beklentilerinizi bilmelisiniz. Beklentilerinizi belirlemek için kendinize sorabileceğiniz bazı sorular vardır. İşte, o sorular: 6 ay içinde blogunuzun nerede olmasını bekliyorsunuz? Bu beklentilere ulaşmazsanız ne olacak? Bu sonuçları neden istiyorsun? Beklentileriniz gerçekleşmezse, hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve muhtemelen pes edeceksiniz. Fakat eğer kendinizi gerçekçilik ile donatırsanız, ne bekleyeceğinizi bilirsiniz ve gidişat zorlaşınca da devam edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz