Bloglama

Bloglar İçin Ziyaretçi Arttırma Teknikleri

organik hit arttırma

Çoğu kişi büyük bir hevesle bloglama dünyasına atılır. Bunlardan bazıları hobi amaçlı yazarken bazıları para kazanma amacıyla bu işe başlar. Bu dünyada kimisi içerik eklemekten sıkılıp sitesini domain ve host süresi dolana dek sessizliğe terkeder, kimisi ayda bir içerik ekler. Bazıları da düzenli içerik ekleyerek sitesini hedeflediği konuma getirebilir. Ben de ilk başladığım zamanlar pek yazı yazamıyordum, fakat bu isteksizlikten değil zaman darlığındandı. Artık bloğuma düzenli olarak içerik eklemeye çalışacağım. Bu yazdımda ise yeni bloglar için organik hit arttırma yollarından bahsedeceğim.

Sosyal Medya
Sosyal Medya’nın gücünü hepimiz biliyoruz. Eğer Facebook, Twitter, Tumblr gibi sosyal ağlarda sayısı azımsanmayacak kitlelere hitap edebiliyorsanız şanslısınız demektir. Bu ağlarda içeriklerinizi paylaşarak sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Facebook’ta yüksek üyeli gruplara katılarak buralarda sitenizin reklamını yapabilirsiniz.
Twitter’daki paylaşımlarınızda ise hastag kullanarak daha çok kişiye erişebilirsiniz. Bir diğer önemli ziyaretçi kaynağı olan sosyal ağ ise Tumblr. Çoğu blogcunun görmezden geldiği bu mecra doğru kullanıldığında çok ciddi ziyaretçi getirir. Özellikle kızlara yönelik siteniz varsa (moda, yemek tarifi, kitap bloğu, film bloğu vs.) Tumblr sayesinde sitenize ciddi ziyaretçi katkısı yapabilirsiniz. Ayrıca Tumblr, backlink inşası için de çok önemlidir.

Forumlar
Forumlara üye olarak sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Buralara konu açarak sitenizin linkini ekleyebilirsiniz. Ayrıca imzanıza sitenizin linkini ekleyin. Böylece konulara yorum yaptığınızda diğer insanlar sitenizi görüp tıklayabilir.

Başka Bloglarda Yazarlık
Ziyaretçisi fazla olan bloglarda gönüllü yazarlık yapabilirsiniz. Böylece hem siz kazanırsınız hem de site sahibi kazanır. Bu yüzden gönüllü yazarlık yapabileceğiniz blog bulmak çok kolay. Eğer forumlara “gönüllü editörlük yapıyorum” tarzında başlık açarsanız bir çok kişi size dönüş yapacaktır. Bunlardan en beğendiğiniz bir kaç bloğu seçip buralarda yazarlık yapabilirsiniz. Buralarda yazacağınız yazılar size hem ziyaretçi hem de backlink kazandırır.

İlginç İçerikler
İşe yeni başlarken ne kadar ilginç içerik üretebilirseniz o kadar faydasını görürsünüz. Bu içerikler diğer insanlar tarafından sosyal ağlarda hatta forumlarda bile paylaşılabilir. Baştan savma içerik üretmekten kaçının. İçeriklerinize özen gösterin. En az 500 kelimelik yazılar yazın. Eğer faydalı ve farklı içerik üretebilirseniz bu insanların hoşuna gidecektir ve yazınızı paylaşacaklardır. Bu şekilde kolayca organik hit arttırmış olacaksınız.

Diğer Blogların Gücü
Forumlarda tanıştığınız diğer blogcularla arkadaş olun. Karşıkıklı link alışverişi yaparak birbirinize destekte bulunabilirsiniz. Bu hem arkadaşlık ilişkilerinizi güçlendirir hem de bloğunuzun ziyaretçi sayısı ve tanınmışlığı artar.

Video Pazarlama
Videolar daha ilgi çekici olduğundan ziyaretçi açısından oldukça önemlidir. Eğitim videoları hazırlayarak bunları Youtube’a ekleyin. Videonun açıklama kısmına da site adresinizi ekleyin. Daha sonra bu videoları forumlar üzerinden tanıtabilirsiniz. Videolar yıllarca ziyaretçi çekeceği için ilerleyen yıllarda da sitenize ziyaretçi getirmeye devam edecektirler.

Organik SEO
Arama motorları üzerinden ziyaretçi çekmek en doğal ve en etkili yoldur. Fakat bir bakımdan da en zoru budur. Çünkü özellikle rekabet olan konularda yazıyorsanız arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız bir hayli zorlaşacaktır. Bu aşamada SEO bilginiz devreye giriyor. SEO ile ilgili anahtar kelimelerin seçilmesi, anahtar kelimelerin yazı içindeki oranı gibi bir çok detay vardır. SEO bilginiz pek yoksa internetteki SEO makalelerini okuyarak ya da SEO kitapları alarak bu sorunu biraz olsun ortadan kaldırabilirsiniz. Benim tavsiyem kitaplara para vermemeniz, çünkü piyasada bulunan tüm türkçe kitaplar internetteki bilgilerin derlenmesiyle oluşuyor. Yani internette bulamayacağınız bilgiyi kitapta bulamazsınız. (Sadece SEO için konuşuyorurm.)

Ayırca aşağıdaki ücretsiz backlink kaynakları isimli yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda bulunan otoriter sitelerden backlink alarak arama motoru sıralamalarında yükselebilirsiniz.

https://aykutt.com/ucretsiz-backlink-kaynaklari/

Sonuç
Bu yazımda sizlere ziyaretçi arttırma yollarını kendi tecrübelerimin yettiği kadar anlatmaya çalıştım. Siz de farklı taktikler biliyorsanız yorum atarak bana yardımcı olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz