Bloglama

Blogunuzu Popülerleştirmek İçin 5 Yöntem

İnternette binlerce blog var, özellikle son yıllarda blog kullanımının sayısı oldukça arttı. Bu blogların çoğu hobi olarak kullanılsa da bloglar üzerinden ciddi gelir elde edilebiliyor. Tabii bunun için bloğunuzun ciddi ziyaretçisi olan popüler bir blog olması gerekiyor.

Bir çok farklı blog kategorisi vardır. Bunlardan en popülerleri; kişisel, teknoloji, yemek, makyaj, moda tarzı türlerdir. Eğer siz de bloglama işine girecekseniz bazı ipuçlarını bilmeniz gerekiyor. Popülerliği arttırmak ve para kazanmak için bazı kilit noktalar vardır. Bu yazımda bloğunuzun popülerliğini arttırmanız için gerekenleri listelemeye çalışacağım.

Tasarım/Hız
Ziyaretçiler sitenin hızlı açılmasını isterler. Bu yüzden sitenizin altyapısının oldukça hızlı olması gereklidir. Bunun dışında kullandığınız tema standart temalardan farklı yani özel tasarım olursa ziyaretçilerin ilgisini çekecektir ve akılda kalınırlığını arttıracaktır. Ayrıca farklı tasarımlı siteye giren ziyaretçiler sitedeki sayfalarda dolaşırlar, bu da sitenizin hemen çıkma oranını düşürmekle birlikte Alexa değerinizin yükselmesine yardımcı olur. Kategoriler, arşiv sayfaları, arama çubuğu, popüler yazılar gibi bileşenleri bloğunuzda göstermeniz ziyaretçilerin erişimini kolaylaştırır.

İçerik
Bloğunuza eklediğiniz içerikler belli bir düzende olursa arama motoru robotlarının sitenize uğraması sıklaşacaktır. Bu da siteniz için önemli bir artıdır. Bu nedenle 1-2 ay içerik eklememezlik yapmayın, bloğunuzu mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışın. Ayrıca eklediğiniz içerikler okunabilir olmalı, başlıkları farklı renklerle belirtmeli, içeriklerinizi görsellerle desteklemelisiniz. Font ayarlamalarını da iyi yapmalısınız. Oluşturduğunuz içeriklerin kaliteli ve farklı olmasını da sağlarsanız hem ziyaretçiler hem de arama motorları sizi ödüllendirecektir.

Ağ-Ağ-Ağ
En önemli noktalardan biri arkadaş ağınızdır. Eğer popüler olmak istiyorsanız oluşturacağınız arkadaş ağının desteği çok önemli. Kendi alanınızla ilgili blog yazan kişilerle arkadaş olduğunuzda daha tanınır hale gelirsiniz. Hem siz hem de onların yararına olacaktır, birlikten güç doğar. Ayrıca siteleriniz için neler yapabileceğiniz konusunda çeşitli beyin fırtınaları yaparak bloglarınızı daha iyi konumlara getirebilirsiniz. Bu nedenle internetten arkadaşlar edinmeye çalışın.

Sosyal Ağlar
Facebook, Twitter, Tumblr, Pinterest gibi sosyal medya desteği olmadan bir sitenin tam anlamıyla popüler olamayacağı gerçeğini hepimiz kabul ediyoruz. Örneğin bloğunuzdaki yazıları facebook profilinizde paylaştığınızda arkadaşlarınızdan bazıları da bunu beğenip paylaşabilir, böylece doğal olarak bir çok kişiye ulaşmış olursunuz. Bu yüzden sosyal medya takipçilerinizi arttırmaya çalışın, fakat burada hile vs işlerine kalkışmayın, sadece kaliteli takipçi kitlesi oluşturmanız gerekli.

Çekiliş
Son olarak sitenizin daha çok kişiye erişmesini istiyorsanız belirli aralıklarla siteniz üzerinden çekiliş yoluyla ödüller dağıtabilirsiniz. İlk aşamada bu ödüller kitap, tshirt, kupa vs olabilir. Bu ödülleri kazanmak isteyen kişiler sitenizi sosyal ağlarda paylaşacaklardır. Bu sayede siteniz daha çok kişi tarafından tanınacak. Tabii ilerleyen yıllarda para kazanmaya başladıkta ödülleri ve ödüllerin değerini arttırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

  • Çekiliş fikri güzel olmuş. Gerçekten içeriğin dağıtılması için yaratıcı fikirlere ihtiyaç var. Teşekkürler.

Yorum Yaz