Genel

Diyet Listesi

Diyet listesi; hamilelik, hastalık ya da düzensiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak vücutta aşırı yağlanma sonucu kilo vermek ya da aşırı zayıf olan kişilerde kilo alımı sağlamak amacıyla uygulanan bir beslenme listesidir. 

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren diyet programlarının değişiklik göstermesi öncellikle kişinin fizyolojik durumuna ve kilo ile ilgili sorununa bağlıdır. Dolayısıyla da genel bir diyet programı yerine kişiselleştirilmiş ve uzman diyetisyenin hazırlamış olduğu bir diyet programının uygulanması daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

Diyet Listesi Kadınlar İçin Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı ve güvenilir bir diyet programı kişiye özel olduğu gibi kadın ve erkeklere göre de değişkenlik göstermektedir. Kadın ve erkeklerin gerek metabolizma özellikleri gerekse bir günde yaktığı kalori miktarı aynı değildir. Bu nedenle de diyet listesi hazırlanırken kişinin kilo ile ilgili sorunu, cinsiyeti, fizyolojik durumu ve hedefe olan uzaklığı göz önünde bulundurularak uygun bir diyet programı oluşturulur. 

Kadınların metabolizması erkeklere göre daha yavaş çalışır ve aynı zamanda kadınlar erkeklere göre bir gün içerisinde daha az kalori yakarlar. Kadınlar için diyet programı hazırlanırken bu hususlar programın içeriğini belirleyen en önemli hususlardır. Daha yavaş ve az kalori yakan kadınların diyet programlarında protein ve yağ oranı da erkek diyet programlarına göre az oranda olmaktadır. 

Kişiye Özel Diyet Listesi Hazırlama

Diyet programı, tamamen kişiye özel hazırlanan beslenme planlarıdır. Diyet programının hazırlanma aşamasından önce kişinin ayrıntılı olarak tüm kan tahlilleri, ölçümleri yapılır. Bu ölçümler neticesinde vücudun yağ oranı, protein oranı, kas kütlesi öğrenilir. Diyet programı hazırlanırken bu oranlar ışığında hazırlanır. 

Kişiye özel diyet programı, uzman diyetisyenler tarafından hazırlanır. Program öncesinde yapılan tahlil ve ölçümler sonrasında diyetisyen uygun program hazırlar. Eğer kişinin kas kütlesi oranı az ise tüketmesi gereken kırmızı et ve protein oranı, kas kütlesi oranı yüksek olan kişiye göre daha fazladır. 

Kaslı, yağlı, aşırı zayıf ve aşırı kilolu vücut tipleri de kişiye özel diyet programı hazırlarken diyetisyene yön veren hususlar arasındadır. Kaslı ya da kassız kişilerin diyet programlarındaki gıdalar ve oranları farklıdır. Hepsi ve daha fazlası için Askipo‘yu ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz