SEO

Domain Authority Nedir?

Domain Authority (DA), bir fincan çay ya da kahve yapmak kadar kolay değildir. Zamanla olacak bir şeydir ve bu yüzden sıkı çalışmakla birlikte sabırlı olmalısınız. DA, SEO için en önemli faktörlerden biridir. Eğer DA sitenizin değerini iyi seviyeye getirirseniz, sitenizin kalitesinde ciddi artış olacaktır.

Bazı web sitelerini incelediğinizde Alexa gibi ölçü belirleyen değerlerinin sizin sitenizden yüksek olduğunu görebilirsiniz. Fakat bu sitelerin içeriklerini kontrol ettiğinizde sizden daha az olduğunu da görebilirsiniz. İşte burası kulağa biraz şaşırtıcı geliyor. Aslında onların web sitelerinin arkasında bazı büyüler vardır. Evet işte bu domain authority’den kaynaklanıyor. Google domain authority puanı yüksek olan sitelere önem verir.

Domain authority sadece sıralamalarda üstlerde çıkıp daha çok ziyaretçi kazanmanızı sağlamaz, ayrıca daha çok reklam geliri elde etmenizi ve sitenizin diğer kişiler tarafından daha kaliteli gözükmesini sağlar.

Siz de bloğunuzun domain authority puanını yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Domain authority Nedir?
İsminden de anlaşılacağı gibi kısaca alan adı itibarı olarak tanımlayabileceğimiz Domain authority, MOZ tarafından geliştirilen Alexa, Pagarank gibi bir site değerlendirme sistemidir. Pagerank’ın öneminin yitirilmesiyle birlikte domain authority çok daha fazla önem kazanmıştır..

Sistemin algoritması oluşturulurken bir kaç büyük ve küçük faktör dikkate alınmıştır. Yani sitenizin domain authority puanı hesaplanırken birden fazla değerler işin içine girer. Domain yaşı, backlink, sitenizdeki içerik sayısı, özgün içerikler, Moz rank, Moz trust gibi şeyler birleşerek ortaya domain uathorty puanınız çıkar. .

Domain Authority Yükseltme
Şimdi domaint authority değerinizi nasıl yükseltebileceğinize bakalım. Aşağıda madde madde geçip, daha sonra bu maddeleri detaylı ele almaya çalışacağım. .

-Site İçi SEO
URL yapınız kısa olsun, görsel alt etiketleri, robot txt dosyası, meta açıklamaları gibi detayları optimize etmeyi unutmayın. Sayfalarınız arasında linklendirmeler yapın. Bunlar sayfalarınızın gücünü arttıracaktır. .

MOZ’un açıkladığına göre domain authority değeirni arttırmak için anahtar kelime sayısı, meta etiketleri, alt etiketler, site yapısı, sitede kalma oranı gibi SEO’da belirleyici özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden sitenizin SEO uyumlu olmasına özen gösterin..

-Backlink Almak
Diğer sitelerden link alarak domain authority değerinizi arttırabilirsiniz. Backlink alabilmek için misafir yazar olmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede sektörünüzle alakalı sitelerden link almış olursunuz. Onun dışında bir çok backlink alma yöntemi vardır. En kolayı popüler ve PR’si yüksek sitelerde profil oluşturup profil backlink almaktır.

-İçerik
Kullanıcıların kendi sitelerinde ya da forumlarda paylaşabileceği, benzersiz içerikler üretmeye çalışın. 1000 kelime üzeri, diğer sitelerde bulunmayan bilgilerin verildiği içerikler üretebilirseniz, bu içerikler forumlarda ve sosyal medyada paylaşılacaktır. Bu da sitenizin değerini arttırmaya yardımcı olur.

-Sosyal Medya
Sosyal medyayı aktif kullanın. Paylaşımlarınızı sosyal ağlarda imlemeyi unutmayın. Ayrıca buradaki yazımda en iyi sosyal imleme sitelerini paylaşmıştım. Buna da göz atmanızda fayda var.

Domain Authority Sorgulama
Domain authority değerinizi sorgulamak için bir çok online araç vardır. Aşağıda sizin için tavsiye ettiğim aracı paylaşıyorum..

OSE: Favori kontrol aracım olan Open Site Explorer (OSE) ile sadece domain authority değil bir çok değerinizi kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey site adresinizi url kısmına yazıp aratmak. Aşağıda benim sitemin sonucunu görebilirsiniz.domain-authority-sorgulama

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz