SEO

Domain Authority Yükseltme

Merhabalar, domain authority ile ilgili ilk yazımda sistemin nasıl işlediğinden bahsetmiştim. SEO ile ilgilenen arkadaşların da bildiği üzere Domain Authority bir sitenin arama motorları gözündündeki değerini gösteren bir rütbe. Sitenize geren trafiği doğrudan etkileyen bir algoritması vardır. Bir sitenin Domain Authority değerinin 1 ile 100 arasında değer aldığını önceki yazımda da söylemiştim. Şimdi sitenizin Domain Authority değerini nasıl arttırabileceğinizi maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

Domain Authority Nasıl Yükseltilir?
Site içi ve Site Dışı SEO
DA değerinize doğrudan etki eden bir şeydir. Sitenizin teknik anlamda problemsiz olması gerekiyor. Yani site içi ve site dışı SEO çalışmalarınızın doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. H etiketleri, görsel optimizasyon, alt etiketleri,

Kaliteli İçerik Üretmek
Arama motorları sıralamalarında yükselebilmek ile ilgili yazdığım her yazımda da anlattığım gibi içerik, içerik, içeirik! İçeriğin kalitesinin çok önemi vardır, oluşturacağınız kaliteli içerikler sitenizin DA değerinin artmasını sağlayacaktır.

Kaliteli İçerik Oluşturabilmek İçin Bazı İpuçları;
-Kelime bulma araçları ile Google’da sık aranan başlıkları bulup bunlar ile ilgili içerikler üretin.
-Nasıl yapılır?, Nedir? tarzı bilgi verici içerikler üretin.
-İçeriklerinizi kendi oluşturduğunuz Youtube videolarıyla güçlendirin.
-İnfografikler oluşturun, bunlar hem daha ilgi çekici hem de daha paylaşılabilirdir.
-Yazım yanlışı yapmamaya dikkat edin.
-Hem SEO uyumlu hem de ziyaretçi dostu yazmaya çalışın.

Backlink İnşaası
Sitenizin diğer sitelerden aldığı backlinkler DA değerini belirleyecek en önemli unsurlardan biridir. Kaliteli ve doğal backlinkler alarak sitenizin DA değerini yükseltebilirsiniz. Farklı kaynaklardan backlink almak her zaman daha faydalıdır. Bu yüzden aynı sitelerden backlink almak yerine farklı kaynaklar arayın.

Site İçi Linkleme
Sayfalarınız arasında yapacağınız linklendirmeler hem sitenizin daha hızlı indekslenmesine hem de sayfalarınızın sıralamalarda daha yukarı çıkmasına yardımcı olur. Tabii ki DA değerinizin artmasını da sağlar. Buna en iyi örnek olarak Wikipedia’yı gösterebiliriz. Müthiş site içli linklemeleri sayesinde DA değeri 100 üzerinden 100 olarak belirlenmiştir. Fakat tabii ki site içi linkleme yaptıktan sonra DA değerinizi

Beklemek
Domain Authority değeri domaininizin yaşına da bağlıdır. Bu nedenle domaininiz ne kadar yaşlanırsa Domain Authority değeri artar. Bu yüzden sabırlı olun ve sitenizin yaşlanmasını bekleyin.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

3 Yorum

  • Anladığım kadarıyla domain yaşı oldıkça önemli. Bu sebeple bu açıdan size katılıyorum. Rekabete göre doğru domain’in seçilmesi SEO için önemli.

  • Aslında en önemli kısım en sonda yatıyor; DA konusunda en önemli faktör zaman, tamam site çöp olup zamana bırakmanız size fayda sağlamayacak ancak azami önem ve dikkatle içeriklerinizi oluşturup, sadece kullanıcıya özgün ve güncel içerikler verdiğinizde size sadece zaman faktörü bile yetecektir DA konusunda. Ancak yine de 1 ayından sonra domainlere hafifte olsa backlink almak önemli.

Yorum Yaz