Sponsor içerikler

En İyi Animeler

En İyi Animeler

Japon sinema kültürünün dünyaya hediye ettiği animeler en basit ifade ile çizgi karakterlerin filme çevrilmesidir. Animeler çizgi film türünün bir parçası olsa da çizgi filmden farklıdır. Çünkü çizgi filmler konu bakımından sınırlıdır ve hitap ettikleri yaş dilimi küçüktür. Animeler ise her kesime hitap eden, hatta bazı türleri çocuklara yasaklanan konulardan ve gösterimlerden oluşur. Çünkü animelerde aşırı duygu, romantizm ve ağır şiddet görüntüleri bulunabilir. En iyi animeler konu olarak bunlardan yararlanır.

Geçmişten Günümüze Animeler

Japon film yapımcıları 1900’lü yıllarda büyük bütçelere sahip değildi. Avrupa ve Amerika’da sinemaya ayrılan para Japonya’ya oldukça fazla idi. Ayrıca animasyon kültürü de gelişmemişti. Osami Tezuka batılı animasyonlardan esinlenip kendi çizgi romanlarını filmlere uyarlamaya başladı. Bu hem ekonomikti hem de animasyonlarda ilgi çekici karakterler kullanılarak izleyicin ilgisi çekilebiliyordu. Osami’nin animeleri Japonya genelinde çok sevilince başka anime yapımcıları ortaya çıktı ve en iyi yapımların olduğu anime sektörü gelişerek büyüdü.

En İyi Animasyon Filmleri

Bilim kurgu, şiddet, gerilim, romantizm, aşk ve acı gibi sayılabilecek birçok konuda anime görmek mümkündür. Özel bir izleyici kitlesine sahip olan animeler uluslararası film festivallerde kendilerine yer bulmaktadır ve birçok ödüllü anime bulunmaktadır. Oscar ödüllü “Ruhların Kaçışı” ve 12 ayrı dalda ödül kazanan “Zamanda Sıçrayan Kız” en iyi animasyon filmleri örnekleridir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz