Bloglama

En İyi Makale Yazma Teknikleri

Selamlar, bildiğiniz gibi bloğunuz üzerinden para kazanmak istiyorsanız bunun için düzenli içerik girmeniz gerekiyor. Düzenli içerik ürettiğiniz takdirde başarı arkasından gelecektir. Burada başarıdan kastettiğim, para ya da sektörde kazanılan ün olabilir. Bu yazıda içerik fikri üretebilmek ve bu içeriği en kısa sürede makale yazabilmek için neler yapabileceğimize değinmeye çalışacağım. En azından kendim neler yapıyorum onları göreceksiniz.

Hızlı içerik üretebilme özelliğini kazandığınızda internetten para kazanmak için en önemli özelliğin bu olduğunu göreceksiniz. Peki bu özelliği nasıl kazanabiliriz? Açıkçası benim de kazandığım söylenemez, çünkü gördüğünüz üzere bloğuma düzenli içerik eklemiyorum. Ama bu yazıyla birlikte düzenli olarak yazmaya başlayacağım. Bakalım bu hedefime devam edebilecek miyim, yakında göreceğiz.

Makale yazmak herkesin yapabileceği bir şey değildir, forumlarda görüp incelediğim çoğu blog yazım hatalarıyla dolu. Öncelikle (eğer varsa) bu sorununuzu halletmenizi öneririm. Çünkü imla kurallarına aykırı içeriği hem sevgili Google hem de ziyaretçilerin hoşuna gitmeyecektir. Bu konuda kendinize güveniyorsanız diğer maddeleri uygulamaya geçebilirsiniz..

1.Konu Belirleme
Yazıyı yazmadan önce tabii ki aklınızda ne yazacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Konu fikrini bulabilmek için farklı yabancı kaynakları takip edebilirsiniz, Ayrıca bloğunuzun konusuyla ilgili Facebook gruplarına katılın. Buralardan çok güzel içerik konuları çıkabiliyor. Örneğin gezi bloğunuz varsa Facebook’ta intterrail tarzı gruplara üye olarak orada yapılan paylaşımlardan içerik fikri üretebilirsiniz.

Bir öneri daha; küçük bir not defteriniz olsun, buna gün içinde aklınıza gelen içerik fikirlerini ya da ana konuları karalayın. Daha sonra bu karalanmış yazılar konu başlığına dönüşecek. Benim aklıma genelde uyumak için yatağa yattığımda ya da toplu taşıma araçlarındayken fikir gelebiliyor. Bu yüzden bu fikirleri not defterine kaydedebilmek önemli. Aslında mobil not defteri uygulamalarını da kullanabilirsiniz ama ben kağıt kalem kullanmayı tercih ediyorum.

en iyi makale yazma teknikleri

2.Uygun Zaman
Konuyu belirledik, yazması kaldı. Burada ufak bir detaydan bahsetmek istiyorum. Eğer yazı yazmak için fikri bulur bulmaz bilgisayar başına geçerseniz muhtemelen yazıyı yazabilme süreniz uzayacaktır. Herkesin kendini en enerjik hissettiği bir zaman dilimi vardır. Örneğin ben kendimi yazın sabahları kahvaltıdan sonra, kışın ise geceleri daha dinamik hissediyorum. Sizin de gün içinde yazabilmeye en uygun olduğunuz zaman hangi aralıksa o saat dilimini bekleyin ve yazmaya o aralıkta başlayın.

3.Meşgul Eden Şeylerden Kurtulmak
Son derece önemli maddelerden birine geldik. Yazıya başladığınızda etrafınızda akıllı telefonlar ya da meşgul edebilecek sosyal ağ tarzı siteler olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde zamanınızın bir kısmı bunlarla uğraşırken eriyecektir. Ayrıca kaliteli içerik istiyorsanız sadece yazıya odaklanmalısınız. Mesela ben yazı yazarken sadece tek bir sekme açık oluyor, böylece tüm dikkatimi ona verebiliyorum. Bir de yazıyı yazdığınız masanın düzenli olmasını tavsiye ederim. Size de oluyor mu bilmiyorum ama çalıştığım masa dağınık olduğunda gözüm sürekli diğer eşyalara gittiğinden yazıya odaklanma sorunu yaşıyorum. Bu yüzden çalışma masamı düzenli tutuyorum.

4.Farklı Kaynaklardan Faydalanma
Yazacağımız konuyu bulduk, uygun zaman da geldi, meşgul eden şeylerden de kurtulduk. Yazmaya çok yaklaştık, fakat henüz yazmıyoruz. Ben burada araştırma sürecini devreye sokuyorum. Yazacağım konuya benzer yazıları internetten bulup okuyorum, bunları kendi bilgilerimle harmanlayıp ortaya faydalı içerik çıkarmaya çalışıyorum. Burada yabancı bloglardan ya da forumlardan faydalanabilirsiniz. Bu araştırma süreci, hem varsa yanlışlarınızı görmenizi hem de yeni şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yabancı blogları takip ederek eğer İngilizce seviyeniz ortalama ise zamanla onu da geliştirmiş olacaksınız.

5.İlk Taslağın Oluşturulması
Sonunda ilk taslağımızı oluşturmaya başlayabiliriz. Yazacağınız makalenin uzunluğuna göre kendinize 30 ile 60 arası bir zaman dilimi belirleyin. Diyelim 40 dakika belirledik, bu 40 dakika boyunca yazıya odaklanıyoruz, diğer kaynaklardan not aldığımız önemli parçaları makalemizde kullanıyoruz. Bu kısımda sürekli yazdığınızın üzerinden geçmenize gerek yok, zaten en son kontrol ederken düzelteceksiniz. Bu yüzden bu adımda sürekli cümleleri kontrol etmek size zaman kaybettirecektir.

6.Taslağın Kontrolü ve Yayınlanması
Çok az kaldı, bitiriyoruz. Yeterince zaman harcayıp makalenizi yazdıysanız şimdi sıra kontrol etmeye gelmiş demektir. Bu adımda makalenizi gözden geçirerek yazım hatalarını düzeltebilir ya da aklınıza gelen daha uygun cümleleri yazabilirsiniz. Kontrol işlemini isterseniz taslağı bitirdikten hemen sonra yapabilirsiniz fakat ben bir iki saat ya da bir kaç gün sonra yapıyorum ve bu işleme makalenin uzunluğuna göre 15 ya da 30 dakika ayırıyorum. Yazıyı kontrol etmesi için imla kurallarına hakim bir kaç arkadaşınıza da yollayabilirsiniz. Bazen benim gözümden kaçan hataları arkadaşlarım farkedebiliyor. Bu yüzden yazıyı bloğunuzda yayınlamadan önce arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Sonuç: Yukarıdaki teknikleri uyguladığınızda zamanla ne kadar hızlı yazabildiğinizi göreceksiniz. Bu sayede de bloğunuzun içerik inşasını gün geçtikçe güçlendirecek ve para kazanabileceksiniz. Eğer olmuyorsa size önerebileceğim bir diğer alternatif ise makaleleri başkasına yazdırmaktır. Bunun için r10 gibi webmaster forumlarından ücretli editörler bulabilirsiniz, fakat kendiniz yazarsanız hem daha maliyetli hem de daha faydalı olacaktır.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, yazdıklarım umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz