SEO

Google Tarama Hızını Arttırmak İçin 10 Yöntem

Google tarama hızını artırmak sitenizin Google tarafından sıklıkla taranması sitenizin güncel olduğunu gösterir ve üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Arama motorlarının sitenizi daha çok ziyaret etmeleri ve taramaları sitenizi değerli ve önemli bulduklarını gösterir.

Arama motoru örümceklerinin sitenizi daha çok ziyaret etmesi için bir ayar yapamazsınız. Fakat yapabileceğiniz şeyler ile ona sizi ziyaret etmesi için daha çok talep gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki maddeler Google tarama hızını artırmak için önerdiğim yöntemlerdir.

1.İnternet sitenizin içeriğini sürekli güncel tutun. Mümkünse sitenizin sahip olduğu içerik yoğunluğuna bağlı olarak kendinize bir sıklık belirleyin ve bu sürelerde yeni içerikler girin. En kötü ihtimalle günlük olarak içerik yükleyin.

2.Host aldığınız firmanın serverlarının düzgün çalıştığından emin olun. Google webmaster tools kullanarak taranmamış sayfalarınızın olup olmadığını kontrol edin. Böyle bir durumda hatanın sebebi server ise bunu host edindiğiniz firma ile görüşün.

3.Sitenizin hızını kontrol edin. Sitenizin ve sayfalarınızın hızı Google tarama hızını doğrudan etkilemektedir. Yavaş açılan bir site tarama için yük oluşturmaktadır ve bu durumda botlar sitenize uğramamayı tercih etmektedir.

4.Tarama botlarını eş url sorunu ile uğraştırmayın. Sitenizde aynı sayfaya giden farklı url’ler olması tarama hızını düşürecektir.

5.Düzenli olarak tarandığını düşündüğünüz başka sitelerden backlink alın böylece Google bot ları sitenizi daha çok ziyaret edecektir. Ayrıca sosyal ağlardan alacağınız backlinkler sayesinde sitenizin otoritesi ve taranma hızı artacaktır. Bunun için Ücretsiz Backlink Listesi isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

6.Google webmaster tools sayfasında Google tarama hızını artırmanız mümkün olmasa da düşük olmamasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özelliği kontrol etmelisiniz.

7.Mutlaka sitemap bulundurun. Sitemap oluşturmak ve doğru yerde saklamak ile ilgili gerekli bilgiyi edinin ve sitemap’i güncel tutun. Bu arama motorunu oyalamanın önüne geçecektir ve size pozitif şekilde döner.

8.Sitenizin bulunduğu server arama motoruna doğru başlık cevabını döndürmelidir.

9.Sitenizdeki sayfalarda aynı başlık etiketlerinin olmadığından emin olun. Böyle bir durumda Google bot bu başlıkları ve içerikleri karşılaştırma yoluna gidecektir. Aynı durum meta etiketleriniz için de geçerlidir.

10.Tarama hızını webmaster tools üzerinden kontrol edin ve olası hataları giderin.

https://www.google.com/webmasters/tools/home

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz