Wordpress

Görseller İçin En İyi WordPress Eklentileri

Görseller İçin En İyi WordPress Eklentileri

Görseller İçin En İyi WordPress Eklentileri

Görsel kullanımının makaleler için ne kadar önemli olduğundan önceki yazılarımda bahsetmiştim. Artık her makalede görsel bulundurmamız gerektiğini biliyoruz. Ayrıca görsel kullanılan içerikler kullanılmayanlara göre sosyal medya ağlarında daha çok paylaşılmaktadır. İnsan beyninin görüntüleri yazılardan daha kolay tarayabildiği de bir gerçek. Zaten infografiklerin doğuşunun arkasındaki neden de bu.

Ancak görsel kullanmanın bazı zararları da olabilir. Bu da tabii ki yanlış kullanımdan kaynaklanan bir sonuçtur. Eğer görselleriniz optimize edilmemiş ve çok miktardaysa, sayfa hızı yavaşlayacak ve ziyaratçilerinizin hoşuna gitmeyecek sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Şimdi görseller bu kadar önemliyken bu görselleri nasıl optimize edeceğimize bakalım. WordPress kullanıyorsanız tabii ki desteklediği eklentiler sayesinde bu çok kolay. Bugün size en iyi wordpress görsel eklentilerini paylaşacağım.

1.WP Smush.it PRO
Daha önce WordPress site hızlandırma eklentileri yazımda da bahsettiğim bu eklenti en popüler görsel eklentilerinden biridir. Görsellerin kalitesini etkilemeden boyutunu düşürür. Görselleri manuel olarak sıkıştırabilir ya da eklentiye bırakarak yüklenen her görseli otomatik olarak sıkıştırabilirsiniz. Eklentinin ücretsiz versiyonunda 1 MB ve altı görselleri sıkıştırabilirken, PRO sürümünü kullandığınızda 5MB ve altı görselleri sıkıştırabiliyorsunuz.

2.Compress JPEG and PNG Images
Favori eklentilerimden biri olan bu eklenti de görsellerinizin boyutunu küçültmeye yarıyor. PNG ve JPG olmak üzere tüm popüler görsel uzantılarını destekleyen bu eklentiyi kullanmanızı öneririm. Eklentinin tek olumsuz yanı aylık 500 görsel sıkıştırma hakkınız olması. Bunu istemiyorsanız premium sürümünü kullanmanız gerekiyor.

3. EWWW Image Optimizer
Smush.it ile aynı sınıfta yer alan bu eklentinin smush.it ile arasındaki en önemli fark sıkıştırma işlemi için yerel sunucu kullanmasıdır. Bu eklentiyle görslelerinizi toplu olarak sıkıştırabilirsiniz. Tüm dosya uzantılarını desteklemektedir.

4. Imsanity
Bu eklenti ise en çok kullanılan yeniden boyutlandırma eklentilerinden biridir. Görüntülerin istediğiniz gibi boyutlandırabilirsiniz. Ayrıca toplu boyutlandırmayı da destekliyor.

Kraken Image Optimizer
2. Maddede anlattığım eklenti ile benzer bir sıkıştırma mantığıyla çalışmaktadır. 16 MB büyüklüğüne kadar olan görsellerinizi kalite kaybı yaşatmadan sıkıştırır. Bunun için kendi özel API’lerini kullanıyorlar.

6. SEO Friendly Images
Adından da anlayacağınız üzere SEO dostu olan bu eklenti görsellerinize otomatik olarak alt etiketi ekler. Bu sayede arama motorları görselinizin bir görsel olduğunu anlayabilir. Sonuç olarak tüm görselleriniz SEO için hazır hale gelir.

Özetle görüntü optimizasyonu önemlidir. Optimize edilmemiş görsellerden oluşan site zamanla yavaşlar ve gün geçtikçe sıralamalarda darbe almaya devam eder. Bu yazıda önerdiğim En iyi WordPress görsel optimize eklentilerini anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

1 yorum

Yorum Yaz