Tavsiyeler

İngilizce Alfabe Öğrenmenin Kolay Yolu

İngilizce dünya üzerindeki en önemli dildir. Bilimsel araştırmalardan tutun, kişisel eğitimlere kadar Türkçe dilinde bulunmayan pek çok kaynak İngilizce dilinde mevcuttur. Peki, bu dildeki kelimelerin ve bu dilin kullandığı alfabe özellikleri nedir? İngilizce kelimeler diğer dillerde olduğu gibi İngilizce konuşmak için de en önemli anahtarlardır. Gramer bilgisinden dahi önde gelir. Çünkü gramer yapısını bilseniz dahi kelime bilmeden konuşamazsınız.

İngilizce dili yazılırken, tıpkı bizim gibi Latin alfabesinden faydalanılır. Fakat İngilizce alfabede bizden farklı durumlar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, bizdeki “ö” ve “ü” sesli harfleri İngilizcede bulunmamaktadır. Aynı şekilde “ğ”, “ş”, ”ç“ sessiz harfleri de İngilizce alfabede bulunmaz. Fakat biden farklı olarak, “q”, “x”, “w” harflerinde sahiptir. Bu konuda, İngilizce öğrenen bazı kişilerin kaçırdığı ufak bir ayrıntı da vardır. İngilizce alfabede küçük “i” harfi vardır, fakat büyük “İ” harfi yoktur. Benzer olarak, küçük “ı” harfi yokken büyük “I” harfi vardır. Bu durum daha basite indirgersek, İngilizcede küçük “ı” harfi yerine “i” kullanılırken, büyük harflerle yazılırsa bu harf büyük “I”ya dönüşmektedir. Yazdığınız yazılarda, bu ayrıntıyı gözden kaçırmamalısınız.

İngilizce kelimeler Türkçedeki gibi isim, fiil, edat vb. şeklinde çeşitlere ayrılmaktadır. İngilizcede ayrıca, Türkçede bulunmayan belirteçler bulunmaktadır. İngilizce “Artical” denilen bu sözcükler, “a”, “an” ve “the”dır. Bu belirteçleri kısaca açıklarsak, “a” ve “an” sayılabilen kelimelerin önünde kullanılır. “The” belirteci ise, sayılan veya sayılamayan isimlerden önce kullanılır.

İngilizce kelimelerin okunuşuyla alakalı sık bir deyiş vardır. Bu konuyla ilgili genelde “İngilizce yazıldığı gibi okunmuyor” tarzı şeyler söylenmektedir. Fakat İngilizceye aşinalığınız arttığında aslında ne kadar da kolay okunduğunu fark edeceksiniz. Yine de İngilizce dilinde düzensiz durumlar olabilir. Bunları yanlış okumanız diğerleri tarafından düzeltilebileceği gibi bu tip hatalar pek fazla önemsenmez. Çünkü bir İngiliz dahi ilk kez gördüğü bir kelimenin okunuşunu çıkartamayabilir veya ufak telaffuz hataları yapabilir.

İngilizce, Türkçeyle kıyaslanırsa çok fazla kelimeye sahiptir. Türkçede bir kelime birçok anlamda kullanılabilirken, İngilizcede çoğu anlam için farklı bir kelime kullanmak gerekmektedir. Ayrıca, İngilizcede sürekli yeni kelimeler türetilmektedir. Mesela, İngilizcede “asist yapan” anlamında gelen “ozil” kelimesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu kelime Mesut Özil’in soyadından türetilmiştir. Bunun yanında, birden fazla kelimenin oluşturduğu sözcük öbeklerinin baş harflerini alarak da yeni kelimeler türetmektedirler. Bu da İngilizce öğrenmek isteyen bireyler için, daha fazla kelime yığını demektir. Fakat bu durumun İngilizceyi daha kolay öğrenilmesine yol açtığını savunanlar vardır. Bu fikre göre; bir dildeki kelimelerin ne kadar az anlamı varsa, yani her anlam için farklı bir kelime kullanılırsa o dil o kadar kolay öğrenilmektedir. İngilizce kelimeleri öğrenmek ve bu sayede İngilizce konuşabilmek için değişik yöntemler uygulanabilir. Bunlardan ilki İngilizce kitap okumaktır. İngilizce kitap okuyarak, İngilizce düşünmeniz ve konuşmanız hızlanır. Yani konuşurken diyeceğiniz şeyi önce Türkçe düşünüp İngilizceye çevirmezsiniz. Doğrudan İngilizce düşünüp daha hızlı konuşursunuz. Ayrıca, İngilizce kitap okumak keyif verici bir yöntemdir. Buna benzer olarak İngilizce gazeteleri, blogları veya dergileri takip edebilirsiniz. Özellikle blogları takip etmeniz halinde konuşma dilindeki İngilizceye karşı aşinalığınız oluşur. Bu yöntemler geliştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, İngilizce kelimeleri öğrenmeyi aynı zamanda keyif verici bir şeye dönüştürmektir. Bu sayede hem devamlı yaparsınız, hem de daha çok verim alırsınız. Buraya kadar; İngilizce dili için kullanılan Latin alfabesini, bu alfabenin Türkçedekiyle arasındaki farklarını, İngilizce kelimeler hakkındaki özellikleri ve kelime öğrenme yöntemlerini belirttik. Tüm bunları dikkate alarak İngilizce eğitiminizi geliştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz