İnternetten Para Kazanma

2020 İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

Özellikle öğrenciler için internetten para kazanma kulağa son derece çekici gelen bir gelir yöntemi. Bu yazımda sizlere internette harcadığınız zamanın bir kısmını verimli kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Bu yöntemlerden bazıları kendi denediğim yöntemler, bazıları da birçok kişi tarafından uygulanan popüler yöntemler.

1.Blog Yazmak

blog yazarak para kazanmakÇoğu kişi blog yazmayı hobi olarak görse de blog yazarak her ay düzenli gelir elde edebilirsiniz. Siteniz yıllandıkça değerlenecek ve kazandırdığı para artacak, bu yüzden bir an önce blogunuzu açıp ileriye yatırım yapmalısınız. Blog yazarak bir çok farklı yolla para kazanabilirsiniz. Bunlardan en bilinmişleri sponsor reklamlar, google adsense reklamları, tanıtım yazısı ve link satışı yapmak.

Nasıl Blog Açılır?
Hazır içerik yönetim sistemlerini kullanarak kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. WordPress sizin için en doğru seçim olacaktır. İnternette bir çok video var. Bunları izleyerek Wordprss kurulumunu yapabilirsiniz. Hiçbir bilginiz yoksa bile en fazla 2-3 saat içinde kendi blogunuzu açabileceksiniz. Kendi alan adı ve hostunuzu almanız gerekiyor. Bunun için her yıl cüzzi bir miktar ödemelisiniz. Alan adı ve hosting için guzelhosting firmasını tavsiye ederim. Özellikle destek sistemleri çok iyi çalışıyor. İlk aşamada yıllık 49,90 lira olan WP Mini paketi işinizi görecektir.

Blogu açtıktan sonra düzenli içerik girmeyi ihmal etmeyin. Bu yüzden içerik üretmekte zorlanmayacağınız ve bu içerikleri üretirken sıkılmayacağınız bir konu seçip o konuyla ilgili blog açmanız işinizi daha kolay hale getirecektir.

2.Vlog Çekmek

vlog çekerek para kazanmakBirçok kişi için vlog çekmek daha kolay gibi gözükse de blog yazmaktan daha zordur ama bu yöntemle çok yüksek gelir elde edebilirsiniz. Blog okuyan kitleye göre video izleyen kitle çok daha fazladır. Bu yüzden izleyici bulmanız pek zor olmayacaktır. Günlük yaşantınızı eğlenceli bir şekilde videoya aktarıp ciddi bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra Youtube üzerinden para kazanmanız oldukça kolay. Youtube üzerinden para kazanmak için diğer bir yol da oyun kanalı açmaktır. Buradaki yazımı inceleyerek Youtube oyun kanalları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

3.Makale Yazarlığı

makale yazarlığı yaparak para kazanmaHızlı ve yazım yanlışı yapmadan yazı yazabileceğinize güveniyorsanız özgün makaleler yazarak bunları internette satabilirsiniz. Ortalama taban fiyatlar 500 kelime türkçe makale = 5 lira şeklindedir. Günde 10 tane 500 kelime makale yazarak en az 50 lira kazanabilirsiniz. Eğer İngilizce yazabilecek seviyedeyseniz daha çok kazanmanız mümkün. İngilizce makaleler daha fazla para ediyor, üstelik bu sayede daha geniş bir pazarınız olacak. Dünyanın dört bir yanındaki site sahiplerine makale satabilirsiniz.

Makale yazmak hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Makale Yazarak Para Kazanmak isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

4.Instagram Butiği Açmak

Instagram üzerinden satış yapan birçok hesap var, bunun için yapmanız gereken şey satacak niş bir ürün belirlemek ve güzel bir hesap oluşturmak. Satacağınız ürün fotoğraflarını özenle hazırlayarak düzenli paylaşımlar yapıp hesabı aktif tutmalısınız. Daha çok kitlelere ulaşabilmek için sponsor reklam verebilirsiniz, başlangıçta takipçi kazanmak için çekilişler yaparak çeşitli hediyeler dağıtmanızı tavsiye ederim, bu yöntem en doğal yöntemdir ve yüksek kitlelere ulaşmanızı sağlar. Shoppier sistemini kullanarak müşterilerinizden kredi kartı ile ödeme alabilirsiniz. Bu sistem tamamen ücretsizdir fakat yaptığınız her satıştan belirli bir komisyon alırlar.

5.Hizmet Satmak

internetten para kazanma sanatıTasarım, yazılım, tercümanlık, seslendirme, video-animasyon, 3 boyutlu modelleme, illüstrasyon gibi konularda tecrübeliyseniz, bu tecrübeyi paraya çevirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken fiverr, sadeceon gibi sitelerde profil oluşturmak ve yeteneklerinizi satışa çıkarmak. Siteleri ziyaret ettikten sonra birçok farklı konuda hizmet verebileceğinizi göreceksiniz. Bu siteler komisyon sistemiyle çalışmaktadır, yaptığınız satışın bir kısmını site alır, kalanını banka hesabınıza gönderir. Bu tarz sistemlerin kullanıcı sayısı fazla olduğu için müşteri bulma potansiyeliniz yüksektir. Bu yüzden tavsiye ederim.

6.E-Kitap Satmak

e kitap yazarak para kazanmaBilgili olduğunuz bir konuda birçok farklı kaynaktan da faydalanarak ortaya güzel bir rehber çıkarıp bunu pazarlayabilirsiniz. İnternetten para kazanma, fitness, kripto paralar, ilişkiler, kişisel gelişim gibi alanlarda e-kitap yazabilirsiniz. Eğer niş kavramını iyi bilirseniz ve buna göre hareket ederseniz bu işten para kazanmanız oldukça kolay olacaktır. Kitabınızı hazırladıktan sonra ortalama olarak 10-50 lira arası bir fiyat belirlemenizi tavsiye ederim.

İşin pazarlama kısmının kitabı yazmaktan daha zor olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden iyi bir reklam stratejisi belirlemeniz gerekiyor. Kitabın satışını yapabilmek için sosyal ağlarda ve forum sitelerinde reklam yapabilirsiniz. Bunların dışında kitabınızın konusuyla alakalı blog sitelerine reklam verebilirsiniz. Mail pazarlama yöntemiyle de yüksek kitlelere ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey kitabınıza ilgi duyabilecek kişilere mail göndermek. E-kitap yazarak ayda ortalama 500 lira kazanabilirsiniz. Reklam gücünüze ve kitabınızın kalitesine göre bu gelir çok daha artabilir.

7.Domain Alıp-Satmak

Domain alım satımı yapmak bir dönem çok popüler olan bir para kazanma yöntemiydi, artık eski popülerliğini yitirse de halen etkili olan bir para kazanma yöntemi. Aranma hacmi yüksek boşta olan domainleri bulup kayıt ederek açık arttırma ya da teklif usulü satabilirsiniz. Bir diğer yöntem de düşecek domainleri bulmak ve bunları almaktır.

Her gün ortalama 100 bin domain düşüyor, bu domainlerden satılabilecek olanları kapabilirseniz iyi fiyatlara satabilirsiniz. Örneğin geçen gün yaklaşık 9 dolara bir domain alıp ertesi gün 450 liraya sattım. Düşecek domainleri paylaşan birçok site var, (bkz: expired domains ) onların paylaştığı listeleri takip ederek bu işten iyi para kazanabilirsiniz. Tabii bu iş biraz tecrübe gerektiriyor, aldığınız domaini satamama riskiniz de olduğu için son derece dikkatli araştırma yapmalısınız.

8.Stock Görsel Satmak

stock görsel satmakEğer fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsanız ve profesyonel fotoğraflar çekebiliyorsanız bu fotoğrafları internette satabilirsiniz. Shutterstock gibi platformlara üye olarak çektiğiniz fotoğrafları satışa çıkarabilirsiniz. Fotoğraflarınızı satabileceğiniz bazı popüler platformlar;

    Envato Market
    Fotolia
    123RF

9.Instagram’dan Butik Açmak

Türkiye’de son dönemde girişimcilerin en çok para kazandığı en önemli platformlar arasında Instagram bulunuyor. Instagram üzerinden butik açarak satış yapan girişimciler, düşük maliyet ve yüksek potansiyel nedeniyle platform üzerine yoğunlaştı.

Hiç sermaye olmadan bile satışa başlanılabilen Instagram’da gelir kazanmak için ilgi çekici ürünlere yönelik çalışmalar yapmalı ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmalısınız. Instagram’dan para kazanmayı planlıyorsanız Instagram’da Butik Açmak rehberinden adım adım süreci öğrenebilirsiniz.

10.Eğitim Videosu Çekmek

Eğer yazılım, tasarım ya da benzer bir sektördeki bir konuda bilgi sahibiyseniz eğitim videosu çekerek para kazanabilirsiniz. Udemy bu konuda önde gelen platformlardan biridir. Udemy’de hesap oluşturarak eğitmen olabilirsiniz. Örneğin Php ile ilgili iyi seviyede bilgi ve birikiminiz var, bu konuda bir eğitim seti hazırlayarak satışa sunabilirsiniz. Emin olun kısa süre içerisinde satışlarınız artacak. Eğitimi ön plana çıkarabilmek için kaliteli bir mikrofon ve düzgün bir diksiyon şarttır. Bu nedenle bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Youtube kanalı açarak biraz ücretsiz video paylaşabilirsiniz, bu sayede kendi kitlenizi oluşturursunuz, daha sonra bu kitlenizi Udemy’deki derslerinizi satın almaları için yönlendirebilirsiniz.

Bu yazımda internetten para kazanma yöntemleri paylaştım. Bu yöntemlerin bazılarını kendim uyguluyorum, bazılarını ise çevremdeki kişilerden biliyorum. Bu yöntemler her zaman kazandıran garantili iş fikirleridir. Araştırmalarım devam edecek ve yeni fikirler buldukça ekleme yapmaya devam edeceğim. Bu nedenle yazıyı takip etmenizi tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz