Bloglama

İyi Bir Blog Yazarında Olması Gereken 7 Özellik

“Bir bloggerda ne gibi özellikler aranabilir ki?” diyebilirsiniz. Daha doğrusu bunu kolay bir iş olarak görebilirsiniz. Fakat düşündüğünüz gibi değil. Günümüzde birçok blogger olmasına rağmen, bu bloggerlardan kaçı gerçekten başarılı ve kaçı büyük kitlelere hitap edebiliyor? İşte, her şey bu soruların cevabında gizli. Yasam.io ekibi olarak sizlere bir bloggerda olması gereken özellikleri listeledik. İşte, bir bloggerda olması gereken 7 özellik:

Yazım hatalarına dikkat etmelisiniz

İnsanlar genelde takip ettiği bloglardan bir şeyler öğrenmeyi veya ilgi duyduğu alanlar hakkında yeni fikirler sahip olmayı amaçlarlar. Böyle bir durumda kim hatalarla dolu bir içeriği okumak ister ki? İşte tam da bu yüzden içeriklerinizi yayınlamadan önce mutlaka gözden geçirmeli, kontrol etmeli ve eğer varsa yazım hatalarınızı düzeltmelisiniz.

Okuyucularınızla etkileşim halinde olun

Bir blogger’ın ilk hedeflerinden biri belli bir okuyucu kitlesine sahip olmaktır. Bunu başarmak istiyorsanız da okuyucularınızın yorumlarına gerekli ilgiyi göstermelisiniz. Aksi takdirde değil okuyucu sayınızı arttırmak, sahip olduğunuz okuyucularınızı dahi kaybedebilirsiniz. Karşılıklı etkileşim halinde olmak için içeriklerinizin sonlarında ilgi çekici sorular sormaya çalışın ve gelen cevaplara mümkün olduğunca fazla geri dönüş yapmak için uğraşın.

Sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanın

Okuyucularınız ve potansiyel okuyucularınız ile iletişime geçmenin bir başka yolu da sosyal medyadır. Sosyal medya hesapları oluşturmak ve bu hesaplarda da yayınlarınızı paylaşmak, okuyucularınızla iletişime geçmek, blogunuzu tanıtmak, diğer bloggerlar ile ilişki kurmak için mükemmel bir yoldur.

Blogunuzun size sunduğu fırsatların farkında olun

Blogunuz size reklamlar sayesinde gelir getirebilir, en sevdiğiniz markalar ile çalışmanıza ön ayak olabilir ve bunun gibi daha birçok fırsat sunabilir. İyi bir blogger olmak istiyorsanız, bu fırsatların blogunuz sayesinde mümkün olduğunun farkında olun.

Bloggerlık yapmanızdaki amacınızı unutmayın

Belki para kazanmak, belki sahip olduğunuz bilgi ve birikimi diğer insanlarla paylaşmak, belki de sadece eğlenmek. Neden başladığınızı ve ne hedeflediğinizi unutmayın. Yolunuzdan sapmamak ve başlama amacınızı unutmamak sizi hedefinize götürecektir.

Eleştiriye açık olmalısınız

Yazdığınız içerikler ne kadar iyi olursa olsun eleştirenler mutlaka olacaktır. Gelen iyi yorumlar kadar kötü yorumlara da maruz kalacaksınız. Burada önemli olan eleştiriye ne kadar açık olduğunuz ve bu eleştirilere ne kadar saygı duyduğunuzdur. Gelen her eleştiriye sırtınızı dönmemeli, eleştirilerden öğrenebileceğiniz bir şeyler varsa öğrenmelisiniz. Bunu kendinize bir araç olarak kullanmalı ve lehinize çevirebilirsiniz. Tabii, tamamen kötü niyetle yapılmış, size hiçbir şekilde fayda sağlamayacak eleştirilere de kulak asmamayı öğrenmelisiniz.

Yazdığınız içeriklerden zevk almaya çalışın

Tıpkı bloggerlığa neden başladığınızı unutmamanız gerektiği gibi bunu da unutmamalısınız. Sizin yazarken eğlendiğiniz konular genelde kendinizi okurlarınıza en iyi ifade ettiğiniz konulardır. Bu yüzden içeriklerinizi zorunda olduğunuz için giriyorsanız klavyeden uzaklaşın ve bir nefes alın. Tekrar ilham gelene kadar başka işlerle uğraşın, kafanızı dağıtın. Yazma arzunuz geri geldiğinde blogunuzun başına geri dönebilirsiniz. Okurlarınız, yazdığınız içeriği sıkılarak veya zorla yazdığınızı anlayabilecek kişilerdir ve o tip bir ruh halinde bu işi yaptığınız zaman ortaya başarısız bir işten başka bir şey çıkmaz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz