Bloglama

İyi Bir Blogger Olmanız İçin Yapmanız GerekenlerHer koşulda bizlere fırsatlar sunan web dünyasında kendinize yer edinmek istiyorsanız ilk adımınızı blog sahibi olarak atabilirsiniz. Tabii ilk önce blog nedir bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekli.  Her yaştan insanın yapabileceği ve istediği zaman kaliteli bir blog sitesine sahip olabileceği bu mecrada, kendinize yer bulmanız oldukça kolaydır. Hayatınıza blogger olarak devam etmek istiyorsanız, bazı detaylara açıklık getirmemiz gerekli.

İyi bir blog yazarı olmak için sadece bunu istemek yeterli olmamaktadır. Çünkü bu işi yapan birçok blog sahibi bulunmakta ve bu başarılı yazarlar arasında ön plana çıkmak için yapılması gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu hususlara ne kadar fazla dikkat edilirse iyi bir blogger olma şansı da aynı oranda artacaktır.

Gelin şimdi bu adımlara yakından bakalım :

Hakim olduğunuz konuda yazın :

Blog sitenizi açmadan önce, en fazla hangi konuya hakim olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Hakim olmadığınız bir konuda yazmak en başta heyecanlı gelse de bir yerden sonra sıkcı hale gelecek ve blogunuzu kapatmanıza yol açacaktır.

Araştırın

Google kullanıcı dostu bir algoritmaya önem veriyor. Bu yüzden bir konuya tek yönden bakmak yerine detaylı bakabilmelisiniz. Derin makaleler ile okuyucu karşısına çıkmalısınız. Bu da bildiğiniz konu olsa bile iyi bir anlatım için araştırma yapmanızı gerekmektedir.

Kendi tarzınızı oluşturun

Onlarca blog var. Peki bunlar arasından nasıl sıyrılacaksanız? Elbette kopya içerik olmadan özgün ve kendi tarzınızı yansıtacağınız yazılarla.

Şarkı aynı olabilir ama Sıla farklı söyler, Sezen aksu farklı söyler… Hangisi dinleyenin yüreğinde etki bırakırsa o daha başarılı olacaktır.

Kalitesiz içerik üretmeyin

En büyük yapılan yanlışlardan biri. Blogu açan birisi hemen heyecanla siteye içerik kasmaya başlıyor. Zannediyor ki ne kadar fazla içerik o kadar iyi trafik…

Bu anlayış doğru ama detaylı ve özgün bir şekilde ortalama 1000’er kelimeden oluşan makale yazabilirseniz doğru. Yoksa 200-300 kelimeden oluşan rastgele yazılmış bir makale için değil.

Son Sözler

Blogger ne demek sorusuna verilecek cevaplar elbette yukarıdakilerle sınırlı değil. Fakat aklıma gelen temelde olması gerekenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Yazılarınızda mutlaka samimiyeti  ön plana çıkarın Çünkü insanlar samimi buldukları blog yazarlarını takip ederler. Ve daha vefalı davranmaktadırlar. Para kazanmak önemli elbette fakat başarılı bir blogger bu işten para kazanmayı her zaman ikinci plana atmalıdır. Hatta para kazanamadığı durumlarda bile bıkmadan ve pes etmeden yazılarını yazmalıdır. Çünkü bu işte başarının en önemli sırrı, isteyerek ve insanlara yararlı olduğuna inanarak yazılar yazmaktır.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz