Bloglama

Mükemmel İçerik Nasıl Yazılır? Etkili İpuçları

Web sitelerin içeriklerini oluşturmaktan çok bunun arama motorları ve insanlar tarafından rahatlıkla anlaşılabilir olması da önemlidir. Bu yüzden biz sitelerimizi oluştururken bazı standartlara olabildiğince uymaya çalışırız. Bu standartlar w3 ayarlarından çok (yani teknik kodlamadan çok) içeriğin sunulmasıyla alakalıdır. Sitenin tamamen valid (yani standartlarda geçerli olması) SEO için önemlidir, ama olmazsa olmaz bir faktör diyemeyiz. Yani tek başına bir ifade etmeyen Domain Authority, Page Authority, Alexa Sıralaması gibi, valid bir sitede kendi başına bir şey ifade etmez. Bizim burada irdeleyeceğimiz nokta, siteden çok yazdığımız ve yayınlayacağımız makalelerin anlaşılır ve SEO (arama motoru optimizasonu) kriterlerine uygun olmasıdır.

Kısaca yol haritası çizmek gerekirse, arama motorları insanlara hizmet eder. Bu nedenle insanların rahatlıkla okuyabileceği şekilde makaleleri düzenlemek gerekir.

Yazıya başlamadan önce daha önce yazdığım SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Başlıklarda büyük puntolu stiller kullanabilirsiniz.
H1 etiketleri bir yazının en önemli parçalarından biridir.  Kullandığınız temada her içerikte 1 adet H1 etiketi olmalıdır. H1 etiketi arama motorları tarafından rahatlıkla algılanabilmektedir. Sitenizin ana başlıklarına bu değeri atayabilir, alt başlıkları ise “H2, H3” şeklinde etiketleyebilirsiniz.

Yazılarda görsel bulundurun.
Görsel içerik hem arama motorlarının görsel içerikli arama bölümlerinden gelen ziyaretçi için önemlidir, hemde yazının bütününü okumadan özet şeklinde kullanıcıda bir izlenim uyandırır. Bu nedenle yazının bütününü yansıtacak özgün görseller kullanmalısınız. İnternetten aldığınız görselleri birebir yayınlamak duplicate, yani çift içerik olarak adlandırılabilir. Bu sizin negatif olarak SEO içerisinde etkilenmenize neden olur. O yüzden görselleri aldığınız kaynağı belirterek üzerlerinde boyut ve renk ayarları yapabilirsiniz.

Akıcı bir şekilde; giriş, gelişme ve sonuç bölümleri oluşturun.
Makalenizi okuyan kişiler, konunun ne şekilde devam edeceğini az çok hissetmek isterler. Bu film izlemek gibi bir davranıştır. O nedenle giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hem kullanıcının makale içinde bilmediği kelimelerin açıklaması için yeterli bir ortam sağlar, hemde okuyan ziyaretçileri sıkmamış olur. Makalenizin girizgah bölümünde, kullanacağınız teknik kelimeleri açıklayabilir, terimlerin benzer şekilde anlatımlarını yapabilirsiniz. Kullanıcı o kelimenin anlamını makale içerisinde bulabiliyorsa, başka yerlerde anlamını aramak için sitenizden ayrılmaz.

Anahtar kelimelerinizi vurgulayın, ilgili bağlantıları linkleyin.
Bu yöntem içerikleriniz arasında bir link ağı oluşturur. Böylelikle site içerisinde kuvvetli bir bağ yaparsınız. Yeni oluşturulan sayfaların indexlenme sürelerine kadar etkili olduğunu söyleyebileceğimiz bir örgü, kelimelerin referans linklerle kuvvetlenmesinde de önem taşımaktadır. Site dışarısından alınan referans linkler (backlinkler) kadar site içerisindeki örgüde önemlidir. Anahtar kelimelerin kalın yazılması veya italik halde belirtilmesi, kullanıcıya konuyu özetleyen kelimeler olduğunu söyler. Kimi uzmanlara göre arama motorlarının bu kalın ve italik (veyahut altı çizili) kelimeleri algılayabildiği ve ona göre işlem yaptığı öne sürülmüştür.

Maddeler halinde içerik oluşturabilirsiniz.
Maddeler halinde içerik oluşturulması arama motorlarının yeni sistemde yoğun olarak kullandığı öge tespiti sonucunda önem taşımaktadır. Maddeler halinde içerik oluştururken “ul” ve “li” etiketlerini kullanmalısınız. Bu etiketler arama motorlarında ilgili aramalarda madde madde görüntülenmekte, sonucun hemen altında konuda ilgili kaç madde olduğu öge şeklinde belirtilmektedir. Bu da zengin bir içerik ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) algı ve seçicilik yönünden artı sağlamaktadır.

İçeriklerde Video paylaşmaya çalışın.
Bu yöntem sitede gezinme süresini artıracaktır, Alexa sıralamaları ve TrustRank değerini birebir etkilediği bilinen sitede gezinme zamanının artması, gerçekten önemli bir faktördü. Sitede daha çok gezinen insanlar, yakınlarına ve arkadaşlarına önerilebilecek içerikleri daha iyi saptarlar, bu şekilde sitenizde dipte kuyuda köşede kalmış içerikler bile daha çok ziyaretçi bulur. Sayfa üzerinde arama motorlarının servislerinden kodlar bulunduruyorsanız (Google Analytics, Yandex Metrica vs.) bu istatistiklerin arama motorlarına direkt olarak ulaşmasını sağlar ve sitenizin sonuçlarda daha üst sıralarda görünmesi için bir kriteri başarıyla sağlamış olursunuz.

Okuyuculardan dönüşler ve yorumlar isteyin.
Yeni internet teknolojisi Web 2.0 ile birlikte, kullanıcıların içerik üretmeye başladığı internet siteler önem kazanmaktadır. Yani sitenizde yayınladığınız bir makalenin, okuyucular tarafından yorumlanması önemlidir. Hem bundan sonra yazacağınız yazılar için gerekli eleştirileri alırsınız, hemde yazılmış olan metinle alakalı yorum aldığınız için arama motorları gözünde güncellenmiş sayfalar olarak artı kazanırsınız. Yorumlar kimi zaman yazılmış olan makaleden daha fazla olabilir.  Bu ise daha sağlam şekilde adım adım, periyodik olarak güncellenmiş sayfalar demek. Yani içerik girildikten hemen sonra yüzü aşkın yorum gelmiyor, adım adım geldiği için sayfanız ve siteniz her yorum geldiğinde güncellenmiş gibi düşünebilirsiniz. Güncel siteler arama motorlarının gözünde daha olumlu karşılanır.

Başlıkta ve metinde kelime yoğunluğunu hesaplayın.
Her SEO yapmaya çalışan insanın bir kelime yoğunluğu oranı vardır. Sizde tecrübelerle kendinizin yarıştığı kelimede bir yoğunluk elde edebilirsiniz. Şu ana kadar karşılaştığım insanlardan hiçbirisi %10’un üzerinde bir oran vermedi. Bu oran kısaca sayfanızda bulunan kelimelerin, tekrar eden anahtar kelimenizle bölümünü verir. Sayfanızda 200 kelime var ve tekrar eden (anahtar kelime diyebiliriz.) 5 kelimeniz var. Sizin sitenizde bu kelime için oran %2.5 değerindedir. Aşağı yukarı (artı eksi) %5 ideal bir oran diyebilirim.

Görsellerin makalede sağlı sollu yazı içerisinde gömülmesi, görsel arama bölümlerine resmin indexi için katkı sağlamaktadır. Bu nedenle yazılarınızın içine resimleri kaydırabilirsiniz. Video içeriklerde ise yakınlarında bir resim bulundurmanızda fayda var. Ne kadar schema.org standartlarına uyarsanız uyun Google video sonuçlarında makale görselini video bölümünde kullanır. Videonuzun içeriğini yansıtan bir görselin video yakınlarında bulunmasında fayda var diyebiliriz.

Aşağı yukarı benim yazı yazarken dikkat ettiğim noktalar bu şekilde. Her makalenizde bir, iki tanesi sekteye uğrayabilir ama sizde kendinize bir rota belirlerseniz, istikrar sonucunda olumlu bir dönüş alacağınızı düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz