İnternetten Para Kazanma

Kişisel Blog Açarak Para Kazanmak

Merhabalar, daha önce internetten para kazanma ile ilgili birkaç yöntem paylaşmıştım. Bunlardan bir tanesi de kişisel blog açarak para kazanmak. Bu yazımda kişisel blog açarak internetten nasıl ek gelir elde edebileceğinizi ve blog açarken dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog, teknik bilgi gerektirmeksizin herkesin açıp yönetebileceği, herhangi bir alanda içerik üretebileceği internet günlüğüdür. Kişi tamamen kendi isteği doğrultusunda içerikler üretebilir. Bu içerikler bazen teknik konular, bazen gündelik konular, bazen ise kişinin kendi hayatıyla ilgili konular olabilir. Benim blogumu da kişisel blog olarak tanımlayabiliriz. Eğer ilgi alanlarınıza ya da bilgiye sahip olduğunuz konularda blog açarsanız sitenizin para kazandırması çok daha kolay olacaktır çünkü içerik üretmekte zorlanmayacaksınız. Ama ilginiz olmayan bir konuda sırf popüler diye blog açarsanız bir süre sonra sıkılacaksınız ve içerik üretmeyi bırakacaksınız. Bu da para kazanamayacağınız anlamına geliyor.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog açmak için birçok ücretsiz servis vardır. Bunlardan en bilinenleri Tumblr, Blogger, WordPress gibi içerik yönetim sistemleridir. Bu sitelerde üyelik oluşturarak kısa süre içinde kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Fakat bu tarz ücretsiz sistemlerden para kazanmak çok daha zordur. Bu nedenle eğer kişisel blog açarak para kazanmak istiyorsanız başlangıçta cüzzi bir miktarı gözden çıkarmanızı tavsiye ederim.

Hazır sitemleri kullanarak oluşturduğunuz bloglara müdahale şansınız kısıtlıdır, bu da o bloglar üzerinden para kazandırmanızı zorlaştırır. Belirli bir alan adı ve hosting (barındırma) ücreti ödeyerek açacağınız bloglarda ise her şey kendi kontrolünüz altındadır. Blog isminizin uzantısını kendiniz seçebilirsiniz. En popüler uzantılar .com ve .net uzantılardır.

Blog açma ile ilgili ilerdeki günlerde videolu bir anlatım yapmayı düşünüyorum. O zaman gelene kadar siz internetten araştırıp bilgi edinebilirsiniz. Şunu da söylemekte fayda var; yazılım ve tasarım ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan birisi bile 1 gün içinde kendi kişisel blogunu açabilir. Bu yüzden korkmanıza gerek yok.

Kişisel Blogda Olması Gerekenler

Tema Seçimi

Blogunuzda kullanacağınız tema hızlı ve mobil uyumlu olmalıdır. Ayrıca bloglar genelde sade olur. Bu nedenle minimalist bir tema kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede ziyaretçiler içeriklere odaklanabileceklerdir. Kişisel blog sahipleri bence en çok bu konuda hata yapıyor. Gösterişli temalar seçmeye çalışarak sitelerini hem kullanıcılar hem de SEO açısından zayıf hale getiriyorlar.

Site Hızı

Kişisel blog sitesinin hızı son derece önemlidir. Ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesi için sitenizin hızı iyi olmalıdır. WordPress kullanıyorsanız buna uygun bir tema seçmenizi ve gerekli site hızlandırma eklentilerini kurmanızı öneririm. Ek olarak WordPress Site Hızlandırma Eklentileri yazımı inceleyebilirsiniz.

Düzenli İçerik

5 yıldır blok yazan biri olarak kişisel blog yönetmenin en zor yönünün bu olduğunu söyleyebilirim. Düzenli içerik üretmek cidden sabır ve özveri isteyen bir şey. Birçok kişi büyük hayallerle kişisel blog açıyor fakat yeterince ilgilenemediği için ziyaretçi kazanamıyor ve bir süre sonra tamamen yazmayı bırakıyor. Blog açarken ilk aylarda para kazanmayı düşünmeden içerik üretmeniz gerekiyor. Çünkü ilk aylarda blogun para kazandırması zordur, bu nedenle sabırlı olmalı ve düzenli içerik girmeye devam etmelisiniz.

Sosyal Medya Etkileşimi

Kişisel blog sitelerinde olması gereken bir önemli özellik sosyal medyayı aktif kullanabilmektir. Sosyal medyadaki blog yazarları gruplarına katılarak içeriklerinizi paylaşabilir diğer blog yazarlarıyla arkadaş olabilirsiniz. Karşılıklı blog dayanışması sayesinde ücretsiz olarak blogunuzun ziyaretçisini arttırabilirsiniz. Ayrıca blogunuzda sosyal medya paylaşım butonları olmalı. Bu da blogda yazdığınız içeriklerin kolay paylaşılabilir olmasını sağlar ve size daha çok ziyaretçi kazandırır.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz