Sponsor içerikler

Limonun Faydaları ve Limon Maskeleri

Sivilce sorunları birçok kişinin hayatının belirli bir döneminde karşılaştığı hormonal bir problemdir. Bazı kişilerde bu problemler daha büyük olabilir ve kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda birçok farklı sivilce tedavisi yöntemi uygulanabilir. Kremler, haplar, maskeler, lazer tedavisi gibi birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler karşılaşılan durumun büyüklüğüne göre seçilmelidir. En basit tedavi yöntemi doğal maskeler hazırlayıp uygulamaktır.

Sivilce maskesi denildiğinde akıla ilk gelen şeylerden biri limondur. Limon cilt için son derece faydalı bir meyvedir. Bu yazımızda limonun cilde faydalarından bahsedeceğiz ve limonla hazırlanabilecek sivilce maskeleri listesi paylaşacağız.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon, cildin rengini açmak, parlaklık kazandırmak amacıyla kullanılabilecek en etkili ve en ucuz araçtır. Birçok sivilce maskesinin içerisine limon eklenerek maskenin gücü arttırılabilir. Sivilcelerin önlenmesi ve akne tedavisinde son derece güçlüdür ve vazgeçilmez malzemelerden biridir. Limonun siyah noktalara da iyi geldiği bilinmektedir. Bunların dışında diş beyazlatma, saç rengini açma, cilt rengini açma, dudaktaki çatlakları giderme, kepekleri giderme gibi birçok farklı faydası vardır, tabii biz bu yazıda sivilceler üzerine olan etkilerinden bahsedeceğiz.

Limon ile Hazırlanabilecek Sivilce Maskeleri

Kırışıklık Önleyici Maske

Limonun içinde bulunan vitaminlerin cildi yenileme özelliği vardır. Yeşil çayda ise antioksidan etkisi vardır. 2 yemek kaşığı yeşil çay ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp bir tutam zerdeçal ekleyin, hepsini karıştırdıktan sonra yüzünüze bir pamuk yardımıyla dağıtın. 5 dakika bekledikten sonra bir kez daha tüm yüzünüze sürün, ikinci katı sürdükten sonra 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir. Düzenli uygulamadan sonra yüzünüzdeki kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

Yumurta – Limon Maskesi

En popüler sivilce maskelerinden biridir. Limonun içerdiği asit sivilceleri kurutma etkisi gösterir, bu nedenle birçok sivilce maskelerinde limon kullanılır. Bu tarifimizde 1 adet yumurta beyazını köpürene kadar karıştırın ve üzerine 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Yüzünüz temiz haldeyken karışımı elinizle hafif masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. İdeal kullanım şekli haftada 1 kezdir.

Siyah Nokta Maskesi

Yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri de siyah noktalardır. Siyah noktalar cilt gözeneklerindeki yağların birikmesi sonucu oluşur. Bu tarz problemleriniz varsa bu tarifimiz tam size göre. 2 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limonun suyunu karıştırarak maske haline getirin. Hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Özellikle burun bölgesine uygulamanız tavsiye edilir. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu tarifi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Limon ve Şeker Maskesi

Yarım limonun suyunu ve 1 yemek kaşığı karıştırarak yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekletip yüzünüzü durulayın. Bu karışımı haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sonuç

Limon yukarıda anlattığımız gibi birçok faydası vardır. Sivilce, siyah nokta, kırışıklık, çil, leke gibi yüzümüzde görmek istemediğimiz birçok şeyle mücadele eder. Tabii ki limon bu kadar faydalı olmasına rağmen herkeste aynı etkiyi göstermez. Bazı kişilerde alerjik etki yapabilir, bu nedenle bu maskeleri kullanmadan önce yüzünüze limon suyu sürerek bekleyin. Eğer tahriş, kızarıklık gibi sonuçlar ortaya çıkarsa limon maskeleri cildiniz için uygun olmayabilir. Bu durumda başka maskelere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızda limonun cilde faydalarını ve limon kullanarak hazırlayabileceğiniz etkili maskeleri paylaştık. Maskeleri düzenli kullandığınız taktirde faydalarını mutlaka göreceksiniz. Eğer kafanıza takılan soru olursa bize sormaktan çekinmeyin, bu tür yazılar ve çok daha fazlası için www.sivilce.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz