İnternetten Para Kazanma

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Rehberi

Merhaba, internetten para kazanma yazı serimin bu bölümünde makale yazarak para kazanmaya değineceğim. Eğer daha önce internetten para kazanma yolları ile ilgili çeşitli kaynaklardan araştırma yaptıysanız mutlaka içerik editörlüğü, makale yazarlığı gibi kavramlarla karşılaşmışsınızdır. Makale yazarak para kazanmak bilgi birikimi açısından internetteki en kolay para kazanma yöntemlerinden biridir çünkü bunun için sadece iyi bir yazar olmanız yeterlidir.

İçerik üreterek para kazanmanın genel olarak iki yolu vardır. Birincisi; kendi isteklerinize göre ürettiğiniz makaleleri içerik satış platformlarında ya da webmaster forumlarında satmak. Örneğin teknoloji ile ilgileniyorsunuz ve bu kategoride kolaylıkla içerik üretebiliyorsunuz. Ürettiğiniz makaleleri 100 kelimesi 1 tl taban fiyattan satışa çıkarabilirsiniz. Ortalama bir makale 400-500 kelime arasında olmalıdır, bu durumda tek makaleden 5 lira kazanabilirsiniz. Günde 20 içerik üreterek günde ortalama 100 lira kazanabilirsiniz. Eğer çok daha tecrübeliyseniz 100 kelimesi 2-3 liradan bile çalışabilirsiniz.

İkinci yöntem ise makale yazarı arayan kişiler ile anlaşıp onların size verdiği başlıklar doğrultusunda içerik üretmektir. Bu durumda oluşturduğunuz içeriği satmaya çalışmazsınız, çünkü alıcısı hazırdır. Alıcı size başlıkları ve kaç kelime yazmanız gerektiğini iletir, bu başlıklar doğrultusunda internette araştırma yaparak içerikleri üretirsiniz. Bu yöntemde de fiyatlandırma aynıdır, taban fiyat 100 kelimesi 1 liradır. Yazılarınızın kalitesine ve referanslarınıza göre istediğiniz ücreti arttırabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak için neler yapılmalı?

Eğer Türkçe’yi akıcı kullanıyorsanız, imla kurallarına dikkat ediyorsanız ve araştırma yapmayı seviyorsanız bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz fakat her işte olduğu gibi bu işte de bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kendi deneyimlerime göre bu önemli noktaları açıklamaya çalışacağım.

1.Makaleler Kesinlikle Özgün Olmalı
Yazdığınız içerikler kesinlikle özgün olmalı, internette daha önce herhangi bir sitede yayınlanmamış olmalı. Eğer özgün olmayan makaleler yazarsanız asla ödeme alamazsınız ve harcadığınız zaman boşa gitmiş olur. Bazı özgünlük testi araçlarıyla makale özgünlük kontrolü yapılır. Bu tarz araçlar kullanarak makalenizin özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki siteyi kullanarak yazılarınızın özgün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

https://smallseotools.com/plagiarism-checker

2.Yeterince Araştırma Yapın
Yazacağınız yazı bildiğiniz konu bile olsa o konu hakkında mutlaka yeterli araştırma yapmalısınız. Okuyuculara doğru bilgiler vermek zorundasınız, bu yüzden konu ile alakalı farklı kaynaklardan araştırma yaparak bu bilgileri derlemelisiniz.

3.Laf Kalabalığı Yapmayın
Açıkça söylemek gerekirse internette gördüğüm kendini “makale yazarı” olarak tanıtan çoğu kişi cümleleri uzatarak, benzer cümleleri tekrar ederek laf kalabalığı yapıyor. Kelime sayısına göre ücret ödendiğinden yazıyı uzattıkça uzatmaya çalışıyorlar. Bu yüzden kendi sitelerim için makale alırken bu tarz içerikler üreten kişilerden uzak duruyorum. Makaleleriniz son derece akıcı, anlaşılabilir ve sade olmalı.

4.SEO Kriterlerine Dikkat Edin
Arama motorlarının seveceği tarzda içerikleri pazarlamak her zaman daha kolaydır, çünkü bu tarz içerikler arama motorlarında üst sıralarda yer alır. Bu tarz içerikler üretebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı SEO kuralları var. SEO uyumlu makale yazmak için blogumdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim;

https://aykutt.com/seo-uyumlu-makele-nasil-yazilir

5.Bildiğiniz Konularda Yazın
Bu tabii ki bir zorunluluk değil ama ilgi alanlarınızla alakalı konularda içerik üretmeyi deneyin, bu sayede çok daha kısa sürede çok daha fazla içerik üretebilirsiniz. Eğer ilgi alanınız olmayan alanlarda makale yazacaksanız çok daha fazla araştırma yapmanız gerekecektir, bu da zaman sıkıntısı yaratabilir. Ayrıca bilginiz olmadığı konularda yazarsanız yanlış bilgi vermemek için çok daha titiz davranmak zorundasınız.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler Nelerdir?

İnternette makale yazarak para kazanabileceğinizi vaadeden birçok makale sitesi var. Belli kelime sayısı üzerinden ödeme alıyorsunuz, açıkçası bunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Kendi müşterilerinizi bulun ve aylık ya da haftalık olarak çalışın. Bu tarz müşterileri bulmak için webmaster forumlarını ziyaret edebilirsiniz. R10.net ya da wmaracı.com forumlarının makale alım-satım bölümleri en popüler kaynakladır. Aşağıda R10’da makale siparişleri bölümüne ait bir görsel bırakıyorum. Görselde gördüğünüz gibi farklı kişiler farklı makale isteklerinde bulunuyor. Burada sürekli olarak iş bulabilirsiniz.

makale-yazarak-para-kazanma

Webmaster forumları dışında sadeceon ve bionluk gibi güvenilir kaynakları da kullanabilirsiniz. Bu sitelerde profil oluşturarak kendi belirlediğiniz fiyattan satış konusu açıp müşterilerinizi bekleyebilirsiniz. Bu iki site komisyon mantığıyla çalışmaktadır ve sizden yaptığını satış başına belirli bir oranda komisyon kesmektedir. Bu nedenle bu siteleri pek tavsiye etmiyorum fakat diğer sitelerden iş almakta zorlanıyorsanız bu siteleri kullanabilirsiniz. Bu sitelerin müşteri potansiyeli yüksek olduğu için iş almanız daha kolay olacaktır.

Son Sözler
Eğer makale yazma konusunda kendinize güveniyorsanız ve bu işten para kazanmak istiyorsanız bu konu altına kısaca kendinizi tanıtan bir yorum bırakabilirsiniz. Uygun gördüğüm kişilerle iletişime geçerek iş bulmaları konusunda yardımcı olacağım.

Güncelleme (22 Nisan 2019) Arkadaşlar şu an için 3 arkadaşla anlaştım, ilerleyen zamanlarda ihtiyaca göre daha fazla arkadaşla çalışabilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

Yorum Yaz