Genel

Native (Doğal) Reklam Nedir?

Hangeldiyev reklam ajansının sahibi Atamyrat Hangeldiyev bu yazıyı native reklamcılığı detaylıca anlatmak için yazmıştır.

Native reklam şu anda reklam dünyasının gözdesidir.

Uzun yıllardır içerik üreticileri ve tüketiciler, kolayca tüketilebilen içeriğin mevcut olması için, belirli bir düzeyde reklamcılık deneyimi gerektirdiğini kabul etmişlerdir. Ancak internet kitlesinin içerik tüketim sürecine daha fazla sahip çıkması nedeniyle, insanlar içerik deneyimlerini kesintiye uğratan rahatsız edici reklamları pek dikkate almamaya başladılar.

Çözüm: native reklam. Buradaki ana fikir, reklamverenlerin içeriklerini çevreleyen şeylerden öne çıkarmak yerine, aslında kullanıcıların tüketmeye çalıştığı içeriğin görünümü ve izlenimi ile uyuşan reklam içeriği oluşturmaya çalışmalarıdır. Böylece bu tür reklamlar kullanıcı deneyimine gerçekten katkıda bulunabilir.

Ancak, bazıları bunun yeni bir şey olmadığını savunmaktadır. Adobe, EMEA’nın yeni ürün inovasyonu yönetmeni Jonathan Beeston şöyle diyor: “Native reklamcılık, tepeler kadar eskidir – advertorial yeni bir şey değildir. Ücretli arama reklamları gibi çevrimiçi oluşturulan reklam biçimleri de native’dir. SEM, herhangi bir B2B şirketinin medya planında önemli bir sütun olacaktır.”

Native reklam türleri

Beeston’un vurguladığı gibi, en temel native reklam biçimlerinden bazıları Google’ın arama sayfalarında görünür. Google’ın arama sonuç listesinin en üstünde yer alan “Reklam” işaretli sponsorlu bağlantılar, platform için native’dir; “gerçek” sonuç gibi görünürler, ancak açıklık için reklam olarak işaretlenirler. Amazon’da bulunan sponsorlu sonuçlar da benzer kategoriye girer.

Sosyal platformlar açısından, Facebook’ta önerilen gönderiler, sponsorlu tweetler native reklamdır. Bu örneklerin her ikisinde de, reklamverenler, içeriklerini kullanıcının akışında, kullanıcının takip etmeyi seçtiği arkadaş, tanıdık ve markaların gönderdiği gönderilerinin ortasında yer aldığını görebiliyor.

Doğru veri kullanımı ve hedefleme ile, bir markanın gönderilerinin en ilgili insan gruplarına sunulmasını sağlamak mümkündür. Gönderiler ilgili ise kullanıcılar bunları başka herhangi bir gönderiye yapacakları gibi paylaşabilir ve yanıt verebilirler. Sosyal platformlarda yer alan iyi hazırlanmış marka içeriğinin viral hale gelme olasılığı açıktır.

Daha ayrıntılı native reklam örnekleri yayıncıların web sitelerinde görünmeye başlamıştır. Bu native çözümün daha yüksek kalitede içerik oluşturmaya yatırım yapan B2B pazarlamacılar tarafından kullanılma olasılığı oldukça yüksektir.

Bu bağlamda, reklamverenler, söz konusu gazetelerin, dergilerin veya blogların yayınladığı haber ve özelliklerin yanında markayla oluşturulmuş içeriklerini yayınlamak için ödeme yapar. Okuyucunun ilgisini çekebilecek bir şey sağladığından emin olmak için girişimlerde bulunulmuştur. Ne de olsa, bu içerik okunmuyorsa, bunun için ödeme yapan markalara çok az fayda sağlar.

Sonuç olarak, markalar gerçek bir editoryal değer sunan iyi yazılmış, iyi araştırılmış parçalara yatırım yaparlar. Bu, daha geleneksel reklamcılık çözümlerinden birini temsil etmektedir. Geleneksel olarak yayıncılar, kötü yazılı, kötü tasarlanmış ve şüpheli dürüstlük eğilimi gösteren reklamlardan kendilerini her zaman uzak tutmaya çalışmışlardır.

İşe yaramasını sağlamak

LinkedIn’in sponsorlu içeriği ve Twitter’ın sponsorlu tweet seçenekleriyle sunulan fırsatlardan yararlanan çok sayıda B2B markası bulunmaktadır.

Tüm bu native tekliflerin hedef kitleleriyle ne derece ilgili olduğu, büyük ölçüde içeriğin kalitesine, sunulan içeriğin hedeflenmesine ve konumlandırılmasına bağlıdır. Adobe’un Beeston’u şöyle diyor: “Tüm reklamlarda olduğu gibi, bu izleyiciyle de alakalı. İş arkadaşları ile paylaşmaya değer yararlı, güncel ve değerli bir şeyler sağlayın. Dikkatini dağıtmayın veya rahatsız etmeyin.”

Velocity’nin Kessler’i şöyle diyor: “B2B markaları için native, göz ardı edilmemesi gereken bir fırsattır. Bu, içeriğinizin keşfedilmesini sağlamak için umutsuz yayıncıların kısa vadeli düşüncesinden yararlanmaya yönelik bir fırsattır. Hala sömürülecek biraz güven varsa da onu ele geçireceğim.”

Diğerleri daha da ileri giderek, native reklamcılığın uzun ömürlü olması gerektiğini vurgular. Platformunda native reklamcılık fırsatları sunmak için yoğun bir şekilde yatırım yapan Yahoo’nun strateji direktörü Piers North, bu çözümün yakın bir zamanda ortadan kaybolmayacağına inanıyor. Diyor ki: “Native reklamcılık kalıcıdır çünkü dijital ekosistemin evriminden büyümüştür ve kullanıcı ihtiyacına uymaktadır, çünkü editöryal deneyimle alakalı reklamlar sağlamaktadır.”

Native reklamcılık, tamamen yeni bir gelir akışı ve çevrimiçi reklamcılıkta anahtar bir büyüme alanı olacaktır.

B2B pazarlamacılarının, native pazarlama çözümlerinden, özellikle de inbound pazarlama stratejileriyle uyumlu yayıncı odaklı içerik çözümlerinden faydalanabilmelerinin birçok yolu vardır. Zor olan, her zamanki gibi doğru mesajları bulmak ve onları doğru zamanda doğru insanlara ulaştırmaktır.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz