SEO

Önerdiğim Paravan Blog Siteleri

ücretsiz paravan blog siteleri

Merhabalar, paravan bloglar günümüzde kullanılan en etkili SEO tekniklerinden biridir. Hedef anahtar kelimede yükselebilmek amacıyla açılan çeşitli paravan bloglardan ana siteye link çıkışı yapılır ve ana sitenin yükselmesi sağlanır. Eğer paravan blog stratejisini doğru yaparsanız uzun vadede çok başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yazımda ücretsiz paravan blog açabileceğiniz sitelerin listesini paylaşacağım.

Listeye geçmeden önce kendi uyguladığım ve tavsiye ettiğim paravan blog stratejimi paylaşmak istiyorum. Ben paravan blog açarken ücretsiz bloglar yerine kendi domain ve hostu olan siteler oluşturuyorum. Bu yöntem çok daha zahmetli ve maliyetli olsa da verilen emeklerin meyveleri bir süre sonra toplanmaya başlanıyor. Peki ücretsiz paravan blog nasıl açılır? Şimdi bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Ayrıca paravan bloglarla ilgili detaylı bilgi için Paravan Blog Oluşturma Stratejileri isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Paravan Blog Nasıl Açılır?

Ücretsiz paravan blog açmak için internette birçok ücretsiz bloglama platformu vardır. Bu sitelerde üyelik oluşturarak kendi ücretsiz bloglarınızı oluşturabilirsiniz. Birçoğunuzun bildiği WordPress, Blogger, Tumblr gibi siteler en popüler ücretsiz blog oluşturma siteleridir, bu sitelerde oluşturduğunuz blogları paravan blog olarak kullanabilirsiniz. Örneğin evden eve nakliyat sektöründe bir siteniz var ve bu site için 8 adet paravan blog açmak istiyorsunuz. Bunun için 2 adet blogger, 2 adet tumblr, 2 adet blogspot, 2 adet medium blogu açabilirsiniz. Bu blogların kategorileri de nakliyat sektörü olursa

Ücretsiz Paravan Blog Siteleri

Aşağıdaki listedeki sitelere üye olarak kendi blogunuzu kolayca oluşturabilirsiniz. Listedeki siteleri önem sırasına göre sıralamaya çalıştım. Liste en değerli sitelerden başlayarak daha az değerli sitelere doğru ilerliyor.

Blogger.com

Ücretsiz blog deyince şüphesiz çoğu kişinin aklına Blogger gelir. Google’ın ücretsiz blog oluşturma servisi olması nedeniyle son derece avantajlıdır, blogger ile oluşturulmuş birçok popüler blog vardır. Eğer paravan blog açmak istiyorsanız mutlaka Blogger kullanmalısınız.

WordPress.com

WordPress şu an en popüler blog platformu durumunda. Birçok ünlü şirket WordPress kullanıyor. Ben de şu an blogumda WordPress kullanıyorum. Tabii ben kendi alan adı ve sunucumu kullanıyorum fakat ücretsiz olarak da kullanmak mümkün. WordPress’e üye olarak ücretsiz blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Medium.com

Medium son yıllarda oldukça popüler olmuş durumda. Daha çok iş hayatı, günlük tecrübeler tarzı faydalı içeriklerin paylaşıldığı Medium’da kendi blogunuzu kolayca oluşturabilirsiniz ve ilgili kişilere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Medium altyapısında oluşuturulmuş bloglardaki yazılar çok hızlı indexleniyor ve arama motoru sıralamalarında kolayca yükselebiliyorlar. Bu nedenle Medium’u şiddetle öneriyorum.

Tumblr.com

Yarı sosyal ağ yarı bloglama platformu olan Tumblr da önerdiğim platformlardan biri. Burada açacağınız bloglardan kaliteli backlink ve ziyaretçi sağlayabilirsiniz. Hemen üye olarak ücretsiz blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Diğer Platformlar

Yukarıdaki 3 platformu mutlaka kullanmanızı öneririm. Bunların dışında farklı platformlardan blog açmak istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

1.Wix
2.Squarespace
3.Joomla
4.Ghost
5.Weebly

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

Yorum Yaz