Nasıl Yapılır?

Online İtibar Nasıl Sağlanır?

online itibar yönetimi nasıl sağlanır?

Online ortamlarda sağlayacağınız güven ortamı iş hayatınızda sizi çok iyi yerlere taşıyabilir. Şimdi size kişisel itibar nedir, ne gibi yararlar sağlar, bunlardan bahsetmek istiyorum.

Eğer çok iyi bir çalışansanız, patronsanız, iş yeri sahibiyseniz, insanlar sizi Google üzerinden arar, araştırır, sosyal medyadan takip eder, bunun için kişisel bilgileriniz bir düzen içerisinde olmalıdır. Yazdığınız bilgilerin düzeni yanında her platformda doğru bilgi paylaşın ki, tutarsızlıklarla insanlara kendinizi güvensiz biri gibi göstermeyin. Ayrıca, işiniz ile en alakalı sosyal medyada ne kadar çok online olursanız, size ulaşmak isteyen kişiler ile kısa zamanda iletişime geçebilirsiniz.

Facebook’u sürekli kullanıyorsanız, gerekli gizlilik ayarlarınızı yapın, mesela paylaşımlarınızı herkes görmesin, sadece sizi takip eden görsün, o yüzden arkadaşlar seçeneği tercih etmeniz iyi olacaktır. Bazı paylaşımları sadece özel kişiler için yapacaksanız, kişiler bölümünden özeli işaretlemeyi unutmayın. Yanlış kişiye gidecek bir mesaj online itibarı zedeleyebilir.

Eğer kişisel itibar konusuna eskiden dikkat etmediyseniz, Facebook üzerinden sürekli paylaşım yaptıysanız ve içerisinde gereksiz olanların da yer aldığını düşünüyorsanız, hareketler dökümü bölümünü kullanarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Eğer öncede herkese açık olarak yaptığınız paylaşımlar varsa bunları da değiştirerek sadece arkadaşlar olarak düzenleyebilirsiniz. Facebook bizlere çok kolay bir yöntem sunmuş, binlerce şey paylaşma olasılığımızı düşünerek, geçmiş gönderileri sınırla seçeneği sunmuşlar, bütün gönderilerin sadece arkadaşlarınız tarafından görünmesine yardım olan eşsiz bir düzenleme olmuş.

Online ortamlarda kişisel itibar için Google vb. arama motorlarına girerek isminizi aratın. Bazıları sizin resminizi kullanabilir, hakkınızda kötü şeyler yazabilir, resimler ve yazılar için ayrı araştırmalar yaparak olumsuz her şeyi sildirmek için uğraşın.

Kendinize bir kişisel blog kurduysanız vaktiniz oldukça içeriklerinizi tekrardan okuyarak, imla kuralları, cümle hatalarını falan araştırın, hatalı gördüğünüz noktaları düzeltin. İyi bir blog yönetimi yaparsanız, iş hayatınızda daha iyi yerlere transfer olurken büyük avantaj sağlamış olursunuz.

Onlarca sosyal medya hesabı açtıysanız ama aktif olarak kullanmıyorsanız gereksiz olanları kapatarak silin. Google üzerinden sizi arayan kişiler gereksiz, boş hesaplar ile karşılaşabilir, bunu önlemeniz yararınıza olacaktır.

Sosyal medya üzerinden yapacağınız paylaşımları birkaç kere düşünün, sinirli bir anda yayınlayacağınız her türlü yazı, ilerden kişisel itibarınızı zedeleyecek şeylere yol açabilir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz