SEO

Online İtibar Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi, birçok kişinin hakkında yanlış kanılara sahip olduğu kavramlardan biridir. Bazıları bunun sadece sosyal medya yönetimi olduğunu düşünürken bazıları ise insan ilişkileri ile ilgili olduğunu düşünüyor. Oysa itibar yönetimi iş ve satış konusunda insanların üzerinde müthiş derecede etkili olan bir pazarlama sanatıdır. Bu yazımda itibar yönetimi ile ilgili bilmeniz gereken temel unsurlardan bahsedeceğim. Bu unsurlar tüm şirktlerin ve kişilerin uygulayabileceği genel konseptler olacağı için yazıyı detaylı okuyup analiz etmenizi tavsiye ederim.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, bireysel ya da kurumsal firmaların, internet üzerindeki davranış ve faaliyetlerinin insanlar tarafından nasıl algılandığını, markaların insanlar üzerindeki değerini geliştirmeyi amaçlayan bir algı yönetimidir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu kavram birçok kişi ve kurum için vazgeçilmez hale gelmiştir. İnsanların firmanız ya da şahsınızla ilgili düşüncelerini yönetebildiğiniz taktirde maddi ve manevi olarak oldukça yüksek dönüşler elde edebilirsiniz.

İtibar yönetimi birçok olumlu dönüş getirebileceği gibi tam tersine olumsuz yönte etki de edebilir. Bu nedenle son derece titiz ve tutarlı şekilde çalışmak gerekmektedir. İnternetteki faliyetlerinizde yapacağınız bir hata ya da yanlış strateji markanızın itibarını zedeleyebilir. Örneğin sosyal medyada yapacağınız yanlış bir paylaşım yüzünden birçok müşterinizi kaybedebilirsiniz. Daha önce birçok büyük şirket yanlış reklam kapanyası nedeniyle sosyal medyada büyük tepkiler çekmiş ve birçok müşterisini kaybetmiştir. Bu nedenle internette atacağınız her adımda çok dikkatli olmalısınız.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

İnsanlar Sizin Hakkınızda Konuşuyor

Bundan 10 yıl önce internet şimdikine göre çok farklıydı. Markalar satacakları ürünleri internet sitelerine koyuyor ve bunları satışa sunuyordu, şimdi ise markaların her hareketleri potansiyel müşteriler tarafından internette yorumlanıyor, yeni ürün alacak kişiler bu yorumları okuyarak tercih yapıyor. Bu nedenle insanların üzerinde olumlu bir etki bırakmak son derece önemli hale geldi. Bu sadece bir ürün satarken değil, herhangi bir konuda vereceğiniz hizmet için de geçerli, potansiyel müşterilerinizin gözünde olumlu bir intiba oluşturmanız çok önemlidir.

Şeffaflık Riski

Markanız ile ilgili internette şeffaf olmak son derece risklidir fakat uzun vadede çok daha kazançlıdır. Bu nedenle insanların markanız hakkında neler düşündüğü konusunda şeffaf olun. Hakkınızda yorum yapmalarını isteyin ve olumsuz olsa dahi bunu saklamayın. Bazı markalar sadece olumlu yorumları gösterirken olumsu yorumları gizlerler. Aslında bu uzun vadede çok daha fazla zarara yol açmaktadır. Bu nedenle şeffaf olmak algı yönetimi konusunda gereklidir.

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarına önem verin ve bu alanda çalışmalar yapın.
  • Sosyal medya platformlarında güncel paylaşımlar yapın, bu paylaşımlarda takipçilerinizle etkileşime geçerek onlardan dönüş almayı unutmayın.
  • Eğer internette şahsınız ya da markanız ile alakalı karalayıcı içerikler bulunuyorsa bu içerikleri kaldırtmak için çaba gösterin, gerekirse hukuksal yollara başvurun.
  • Markanız ya da şahsınızla ilgili önemli haber sitelerinde röpörtaj ya da PR içerikli yazılar yayınlatarak bilinirliğinizi arttırın.
  • Bu konuda kendini kanıtlamış ve önemli referansları bulunan kişilerden destek alın.

Online itibar yönetimi konusunda internette birçok kaynak mevcuttur. Yazılarını büyük bir keyifle okuduğum Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Mehmet Özdemir, Medium blogunda yazmış olduğu yazısında oldukça detaylı bilgilere yer vermiş. Yazıyı okumak için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz