SEO

Paravan Blog Oluşturma Stratejileri

Sitenin arama motorları sıralamalarında ve Alexa’da yükselebilmesi için bir yerden sonra backlink alması zorunludur. Hiçbir siteden backlink alamayan siteler arama motorları gözünde değersizdir. Bu cümlelerden sitenin daha iyi yerlere gelebilmesi için backlink almamız gerektiğini anlıyoruz, bu backlinkleri kazanmanın farklı yolları vardır. Fakat Google’ın yaptığı son güncellemelere göre en faydalı backlinkin tanıtım yazılarıyla verilen backlink olduğu görülüyor. Buradan da tanıtım yazısı şeklinde backlink kazanmamız gerektiğini anlıyoruz.

Webmaster forumlarından sitesinin Alexa değerleri yüksek olan kişilerden belirli ücret karşılığında tanıtım yazısı alabilirsiniz. Fakat bu bazıları için son derece masraflı bir yöntemdir. Bundan daha masrafsız yöntem ise kendi link ağını oluşturmaktır. Linkwheel denilen bu sistem biraz zahmet gerektirse de maddi açıdan ciddi fayda sağlar. Bu sayede ana sitenizin sıralamasını yükseltebilir ve daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Linkwheel Nedir?
Kısaca özetlemek gerekirse, linkwheel link ağı demektir. Forumlardan tanıtım yazısı almak yerine kendi blog ağımızı oluşturup daha sonra bu bloglardan ana sitemizi besliyoruz. Paravan blog denilen bu alt blogları WordPress, Tumblr gibi ücretsiz servisleri kullanarak oluşturabilirsiniz. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu servislerin listesini paylaşacağım. Kafanızda hala linkwheel nedir? sorusunun cevabını bulamadıysanız aşağıdaki görsel işinize yarayacaktır.

paravan-blog-oluşturma

Yukarıda görüldüğü üzere bloglar arası link çıkışı yapılıp aynı zamanda tüm bloglardan ana siteye link çıkışı yapılıyor. Blogların kendi arasında link çıkışı yapmamızın nedeni paravan blogları güçlendirmek. Bu sayede ana siteye verilen linkler daha da güçlenmiş olacak.

Örneğin 1 ana sitemiz ve 5 paravan bloğumuz var. Bu 5 paravan bloğu WordPress, Tumblr gibi ücretsiz servislerden aldık. 1. Blogtan 2.’ye, 2. Blogtan 3.’ye, 3. Blogtan 4.’ye, 4.Blogtan 5.ye ve son olarak 5.blogtan 1.’ye link veriyoruz. Bu sayede tekerleği oluşturmuş olduk. Artık ana sitemize link vermeye başlayabiliriz.

Linkwheel Nasıl KullanIlır?
Eğer bu tekniği kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunları maddeler halinde özetledikten sonra kendi paravan blog oluşturma stratejimi anlatacağım. Önce dikkat edilmesi gereken şeyleri açıklayalım;

-Paravan blog açıldıktan sonra ana siteye hemen link verilmemelidir. Paravan bloğa en az 1 ay boyunca düzenli içerik girildikten sonra ancak ana siteye link verilebilir. Bu şekilde vereceğiniz link son derece güçlü olacaktır.

-Açılan paravan bloglar ana siteyle aynı kategoride olmalıdır. Örneğin teknoloji sitesi için gidip de yemek tarifi paravan bloğu açarsam pek katkısı olmayacaktır. Neden aynı kategoride seçiyoruz bunu biraz açalım; amacımız kendi sitemize rakip paravan bloglar açmak. Yani belirli bi süre boyunca bu rakip bloglar bizim ana sitemizle yarışacaklar. Daha sonra rakip bloglardan ana sitemizi besleyeceğimiz için ana sitemiz daha yukarılara çıkacak.

-Açılacak paravan blog sayısı yükselmek istediğiniz alandaki rekabete göre belirlenmelidir. Eğer çok rekabet olmayan bir kelimede yükselmek istiyorsanız 10 tane paravan blog açmanıza gerek yok. Belirli anahtar kelimedeki rekabet seviyesini ölçebilmek için Google Keyword Planner aracını kullanabilirsiniz.

-Paravan blog isimleri ana site ile aynı olmamalıdır. Burada amacımız Google’a doğal gözükmek olduğundan benzer kategorilerde paravan bloglar açabiliriz. Kendi bloğum için paravan blog kullanacak olsam isimleri SEO, WordPress gibi konularda olabilirdi. Örneğin seo-dersleri.tumblr.com şeklinde bir blog açabilirdim.

Sosyal İmleme
Ana bloğunuz için sosyal imleme yapıyorsanız paravan bloglar için de yapmalısınız. Çünkü amacımız paravan blogları olabildiğince güçlendirmek. Bu yüzden sadece içerik eklemekle kalmayacağı, her paravanı ayrı ayrı webmaster tools’a kaydedip her biri için sosyal hesaplar açarak paylaşımlarmızı sosyal medya hesaplarıyla destekleyeceğiz. Ek olarak forumlardan ücretsiz dizinler bulup paravan bloglarınızı buralara kaydedebilirsiniz. Doğal gözükmesi açısından her paravanı aynı dizinlere kaydetmeyin. Diyelim ki 20 dizin buldunuz. Bunları 5 paravana 4’er 4’er paylaştırın. 15-20 günde bir paravanlarınızı dizinlere eklemeye devam edin.

Paravan Blog İçin İçerik Nasıl Girilir?
“5 paravan blog bir de ana sitem var, ben bunların her birine günde 1 içerik nasıl gireceğim?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu iş oldukça zor görünüyor fakat aslında kolaydır. Çünkü paravan bloglara içerik girerken ana sitemiz kadar özen göstermemize gerek yok. Yani yazı olsun diye yazacağız. Yazı olsun diye yazacağız dediysem gereksiz konuşmalara girerek saçmalamayacağız. Sadece ana sitemize içerik girerken özendiğimiz kadar özenmemize gerek yok.

İlk bir ay boyunca günde 1 makale eklemeye çalışın. Bunlar en az 300 kelime olursa iyi olur. Ayrıca makalelerde görsel ve video bulundurmanız içerikleri güçlendirecektir.

Kendi Paravan Blog Stratejim
Anahtar kelimemdeki rekabeti göz önünde bulundurarak 3 paravan blog oluşturdum. Bunlardan biri WordPress ikisi Tumblr uzantılıydı. Hatta doğal olabilmek için Tumblr hesabının birini arkadaşıma açtırdım. (Burada amaç üyeliği başka bilgisayardan açarak sitenin başkasına aitmiş gibi gösterilmek istenmesi) Bu ne kadar gerekli bilmiyorum ama öyle denemek istedim. Siz kendiniz de açabilirsiniz. Bu üç blog için günlük birer içerik hazırladım. İki tanesini kendim ekledim, diğerini arkadaşıma yolladım ve o yayınladı. Yani Tumblr paravanım bir tanesi tamamen onunmuş gibi ilerledi. Bu paravanların sosyal imlemelerini, dizin kayıtlarını vs yaparak gelişmelerini sağladım. 2 ayın sonunda paravanlar arasında link çıkışı yapmaya başladım. Kendi aralarında link çıkışı yaptıktan 1 ay sonra da kendi sitemi linklemeye başladım. Daha sonra düzenli içerikler ekleyerek Bu siteleri hala kullanıyorum. Duruma göre yeni paravan bloglar oluşturabilirim.

Siz de kendi stratejinizi belirleyip paravan blog açmaya başlayabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

6 Yorum

  • Merhaba kolay kolay yorum yazan birisi olmamama ragmen yazınızın çok akıcı ve faydalı olduğunu belirtmek için teşekkür amaçlı yazıyorum.Linkwell i bir türlü çözemiyordum sayenizde kafamdski soru işareti kalktı.Hazır yazmışken birşey sormak istiyorum pravan bloglar wp, tumblr veya baska hizmetlerle .com net org gibi domainler aynı kalitedemi.Aslında domain alıp paravan site oluşturmak istiyordum bu işi bloglarla yapsamda aynı kalitede olurmu acaba ?

    • Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Sorunuza gelince, paravan blog açarken elbette .com, .net uzantılı domainlerle açmak çok daha faydalıdır. Ama bu blogların her birinin de farklı ip’lerde bulunması gerekir bu yüzden biraz maliyetli. Eğer maliyet ve zaman sorun değil diyorsanız şu stratejiyi öneririm; 1 ana site, 3-4 .com, .net uzantılı paravan site, ve bu paravanları besleyeceğiniz 5-6 wordpress, tumblr gibi web 2.0 blog. Yani tumblr’dan .com uzantılı paravan blogunuza, o blogtan da ana sitenize link verirseniz çok daha güçlü olacaktır. Ama dediğim gibi bu yöntem biraz maliyetli.

  • Hocam dediğin gibi farklı ıp ve com net domainler bütçe meselesi ilk aşamada blog açıp ücretsiz olanlardan başlayayım yavaş yavaş projeyi büyütürüm.Teşekkürler.

  • Uzun soluklu bir çalışma. Bir de sahip olduğum vakti kendi bloguma yeni yazarak güncellerim fikrini yenersem çalışmalara başlayacağım

  • Öncellikle teşekkür ederim çok faydalı bir yazı olmuş. Bir sorum olucak. Linkwhell taktiğini sonradan uygulasak olur mu yani ilk etapta direk siteye linkler verip daha sonra paravanları kendi arasında linklemek faydalı olur mu?

Yorum Yaz