Nasıl Yapılır?

Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

sandbox nedir? nasıl çıkılır?

Sandbox Google’ın spam sitelere karşı aldığı bir önlemdir. Yani Google, kopya içerikli, spam linkler taşıyan web sitelerini tespit ettiğinde filtreye alır. Sandbox’a giren bir web sitesi aramalarda son sıralarda çıkar veya hiç index almaz.

Genellikle yeni açılan site sahipleri siteleri için aşırı link çalışması yapar. Yeni site sahipleri ziyaretçi kazanmak için sitesine birçok kopya içerik ekler. Sitesinin yeni olmasına rağmen fazla backlink alırlar ve bu da bir spam oluşturur. Yani site kolayca sandboxa girebilir.

Sandbox’a girmenin birçok sebebi olabilir. Örneğin sitenizin başlığının çok uzun ve gereksiz sözcüklerden oluşması, sitenizdeki yazılarınızda aşırı etiket kullanmanız, aşırı link alımı ve aşırı link çıkışı yapılması ve tabii ki en önemlisi sitenizin kopya içeriklerden oluşması sandboxa girmenize sebep olacaktır. Unutmamalıyız ki sandboxa girmek oldukça kolaydır fakat sandboxtan çıkmak için aylarınızı verebilirsiniz.

Sandboxtan Nasıl Çıkılır?
Sandboxtan çıkmak için Google’a yeniden değerlendirme isteği yollamanız gerekiyor. Fakat bu isteği yollamadan önce sitenizi tüm spam içeriklerden ve linklerden arındırmanız gerekmektedir. Sitenizin başlığını düzgün bir şekilde oluşturun, gereksiz ve fazla etiketleri silin. Kopya içerikleri sitenizden kaldırın ve kendinize ait özgün makaleleri düzenli bir şekilde sitenize yazın. Artık sitenizde her şeyin yolunda olduğunu düşündüğünüz an Google web yöneticisi araçlarından siteniz için yeniden değerlendirme isteği yollayın. Eğer Google, sitenizin gerçekten artık spam olmadığına kanaat getirirse sizi sandboxtan çıkaracaktır. Fakat sandboxtan çıkma işlemi uzun süren bir işlemdir. Bazen aylarca bile sürebilir.

Yeniden Değerlendirme İsteği Göndermek İçin Yönergeler
Google Web Yöneticisi Araçlarında oturum açın.

-Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçlarıda ‘Site Ekle’ bölümüne ekleyin. Eğer sitenizi daha önce eklediyseniz bu işlemi yapmanıza gerek yok. Site eklemek için site ekle adımlarını takip edin. Size verilen HTML kodunu sitenize yükleyin ve sitenizin doğrulanmasını sağlayın.

-Sitenizi doğruladıktan sonra sitenizin tekrar değerlendirilmesini isteyin. Tekrar değerlendirme işlemi içinTIKLAYIN! Manuel İşlemler sayfası açılacaktır.(Eğer açılmazsa ‘Manuel İşlemleri Denetle’ ekranı açılacaktır.) Açılan sayfada ‘İNCELEME TALEBİNDE BULUNUN’ yazısına tıklayın.

– Karşınıza gelen kısımda kuralları artık ihlal etmediğinizi belirten bir yazı yazıp formu doldurun ve gönderin.

– Artık tek yapmanız gereken şey beklemek, Google sitenizin kuralları ihlal etmediğini ve özgün içerikler girildiğini gördüğünde muhakkak sitenizi sandbox’tan çıkaracaktır.

Sandboxtan çıkan site tekrar Google aramalarda yer alır ve site ziyaretçi almaya başlayabilir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz