SEO

Seo Nedir?

seo nedir?

SEO, internet sitelerinin belirli anahtar kelimelerde Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorları sıralamalarında organik ve kalıcı olarak daha üst sıralara çıkmaları için yapılan optimizasyon ve tanıtım çalışmaları olarak özetlenebilir. İngilizcesi Search Engine Optimizasion olan SEO Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bu işlemi meslek olarak yapan kişilere SEO danışmanı ya da SEO uzmanı adı verilmektedir. Bu yazımda SEO ile ilgili daha önce hiçbir şey bilmeyen kişiler için temel bilgiler vermeye çalışacağım.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru algoritmaları her geçen değişiyor ve bu doğrultuda yapılması gereken SEO çalışmaları da değişiyor. Örneğin bundan 10 yıl önce bir sitenin arama motoru sıralamalarında herhangi bir anahtar kelimede yükselebilmesi için o siteye farklı sitelerden backlink almak yeterli oluyordu. Değişen algoritmalarla birlikte Google kullanıcı deneyimini ön plana çıkardı ve şu an bu sıralamayı belirleyen 200’den fazla faktör var. Yani eğer belirli bir anahtar kelimede Google’da yükselmek istiyorsanız kullanıcı deneyimine önem vermeniz ve aynı zamanda diğer kriterleri de sağlamanız gerekiyor.

SEO çalışmaları temelde On-page SEO ve Off-page SEO olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO faktörleri bir sitenin yapısını oluşturan her şey olarak özetlenebilir. Örneğin sitenin hızı, sitenin mobil uyumlu olup olmaması, kullanılan temanın SEO uyumluluğu, sitede SSL sertifikası olup olmaması, site içinde yapılan iç linklemeler, içerik kalitesi ve daha birçok faktör site içi seo’ya dahildir.

Site Dışı SEO Nedir?

Site içi seo faktörlerinden sonra gelelim site dışı faktörlere. Site dışı SEO faktörlerinin en önemlisi sitenize gelen bağlantılardır. Siteye gelen bağlantılar (backlinkler) eğer alakalı sitelerden geliyorsa siteniz arama motoru sıralamalarında kolayca yükselebilir.

bütünsel seo nedir?

bütünsel seo

Bana Göre SEO Nedir?

SEO kavramını herkes kendine göre yorumlayabilir. Ben bütünsel SEO kavramına inanıyorum. Bence SEO, bir sitenin belirlenen anahtar kelimelerde yükselmesini sağlamak amacıyla tüm sıralama faktörlerinin sağlandığı, adım adım ilerlenen, bir plan ve stratejinin olduğu, tamamen doğal olarak yapılan çalışmadır. SEO çalışması yaparken bir yerlerden link alayım sitem hemen yükselsin diye düşünmemek gerekir, aceleci davranmak SEO çalışmaları sırasında yapılan en büyük hatalardan biridir. Doğal olmayan yollarla hızlıca yükselmek mümkündür fakat bu asla kalıcı olmayacaktır. Google algoritmasına uygun olarak çalışıp uzun vadede kalıcılık yakalanması gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz