SEO

Mutlaka Uygulamanız Gereken SEO Teknikleri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bir blog yazarı veya işletme sahibi için korkutucu bir dünya olabilir. Özellikle işe yeni başlayan biri için oldukça zor gözükür. Google’ın algoritmalarını anlayabilmek için sadece teorik bilgi yetmez, biraz deneme yanılma ve bolca test sonucunda başarıya ulaşabilirsiniz.

SEO öğrenmeye yeni başlıyorsanız bir anda mucizeler beklemeyin, basit düşünün ve yavaş adımlarla ilerleyerek başarıya ulaşabileceğinizi unutmayın. Aşağıda sıralamanızı yükseltmek ve organik trafiğinizi arttırmak için 7 basit SEO tekniği paylaşacağım.

Trafiğinizi Arttıracak SEO Teknikleri

Anahtar Kelime Araştırması

Kendi sektörünüzle ilgili aranma hacmi yüksek ve rekabetin düşük olduğu kelimeler bulmalısınız. Böylece sıralamalarda kolayca yükselebilir ve ziyaretçi elde edebilirsiniz. Semrush ya da Ahrefs gibi SEO araçları ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak ise Google Keyword Planner kullanabilirsiniz.

Google Keyword Planner’ın bir güzel özelliği de size benzer kelime fikirleri sunmasıdır. Yazdığınız anahtar kelimeye benzeyen farklı anahtar kelimeler listeleyerek size içerik fikri verir.

Web Sitenizin Hızını Artırın

Site hızı SEO konusundaki en önemli unsurlardan biridir. Yüklenme süresinde 1 saniyelik gecikme bile siteye büyük zararlar verebilir. İstatistiklere göre 1 saniyelik gecikme; dönüşüm oranlarında %7 kayıp, sayfa görüntülenme sayısınde %11 azalma, müşteri memnuniyetinde %16 azalmaya sebep oluyor. Bunlarla da kalmayıp Google’daki sıralamalarınızın düşmesine neden oluyor. Bu nedenle mükemmel sunuculara sahip olmalısınız. Cache ve görsel sıkıştırma eklentileri kullanarak site açılış hızınızı iyileştirebilirsiniz.

GTMetrix site hızınızı test edebileceğiniz güzel bir analiz aracıdır. Burada sitenizin hız puanını test edebilir ve hangi şeylerin eksik olduğunu görebilirsiniz.

Etkileyici Başlıklar Yazın

Güçlü başlıklar yazmak, okuyucuyu çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Hedef kitlenize sorunlarını nasıl çözeceğinizi veya sorularını nasıl cevaplayacağınızı başlıkta mutlaka belirtmelisiniz. Anahtar kelimelerinizin yanında eylem ve belirtme ifadeleri kullanabilirsiniz. Bu kelimeler ziyaretçileri başlığa tıklamaya teşvik edecektir. ( En iyi, en güzel, mükemmel, harika, kesin çözüm! vs. )

Uzun İçerikler Üretin

Alanınızda uzman olduğunuzu kanıtlayan içerikler üretin. Okuyucuya bunu hissettirmelisiniz, uzman olmasanız bile o kadar ayrıntılı içerikler üretin ki okuyucular buna inansın. Yazı içerisinde anahtar kelimelerinizi ve alt anahtar kelimelerinizi kullanın. Kaliteli içerik üretmek zaman alacaktır, günde 4-5 içerik üretmektense 1 tane kaliteli içerik üretmeye çalışın. Uzun vadede size çok daha fazla ziyaretçi kazandıracaktır. İçerikte ilgi çekici görseller ve videolar kullanın. İnfografik hazırlamaya çalışın, çok daha etkili olacaktır. İçeriğe eklediğiniz görselleri de SEO uyumlu hale getirmeniz gerekiyor, buna da dikkat edin.

Misafir Yazarlık Yapın

Sektörünüzle aynı ya da benzer sektördeki popüler bloglarda misafir yazarlık yapın, yani o bloglarda ücretsiz içerik üretin. Bu sayede o bloglardan backlink kazanacaksınız. Backlink, SEO konusunda oldukça etkili bir yöntemdir ve bu tarz sitelerden alacağınız backlinkler hem sitenizi yükseltecek hem de o sitelerden ziyaretçi kazanacaksınız. Misafir yazarlık yapacağınız blogları bulmak için Facebook grupları ve webmaster forumlarını kullanabilirsiniz, ya da doğrudan site sahiplerine mail atabilirsiniz.

Backlink Stratejisi Oluşturun

Sitenizde yayınladığınız benzer içerikler arasında link köprüsü kurarak backlink yapınızı güçlendirin. Site mimarisi ne kadar iyi olursa ziyaretçiler sitede o kadar fazla dolaşır, bu da arama motorlarının oldukça hoşuna gidecektir. Ayrıca birbiriyle alakalı yazılar arasında iç linkleme yaptığınızda Google içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha kolay anlayacaktır.

Farklı sitelerden de backlink elde etmeye çalışın. Otoriter sitelerden elde edeceğiniz backlinkler sitenizi üst sıralara çıkaracaktır. Backlink elde etmenin ücretli ve ücretsiz yöntemleri vardır. Ücretsiz elde edilen backlinkler genelde herkesin backlink alabileceği tarzda sitelerdir, bu da sitelerin kalitesini düşürmektedir. Gene de birçok kaliteli ücretsiz backlink kaynağı bulunmaktadır. Aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim:

Tavsiye İçerik: https://aykutt.com/ucretsiz-backlink-kaynaklari/

Pinterest Kullanın

En önemli maddeyi en sona bıraktım. Hemen bir Pinterest hesabı açın ve siteye eklenen içeriklerinizi Pinterest’te paylaşın. Pinterest, sitelerinizin için muhteşem bir hit kaynağıdır. Pinterest’in çalışma mantığını  sosyal medya platformu ile arama motoru karışımı bir platform olarak tanımlayabiliriz. Son yıllarda oldukça öne çıkan Pinterest, Facebook ve Twitter gibi platformlarla yarışacak duruma geldi. Her gün milyonlarca insan Pinterest’te arama yapıyor, pinleriniz bu arama sonuçlarında öne çıkacak ve ziyaretçi elde edeceksiniz. Pinterest özellikle İngilizce siteler için çok daha etkili olsa da Türkçe sitelerinize de ziyaretçi çekebilirsiniz. Pin oluştururken ilgi çekici başlıklar ve görseller oluşturmayı unutmayın. Pin görselleri oluşturmak için ücretsiz tasarım aracı Canva’yı kullanabilirsiniz.

Organik trafiğinizi arttırmak için illa ki SEO uzmanı olmanız gerekmiyor. Yukarıda paylaştığım basit ama oldukça etkili SEO tekniklerini kullanarak ve kaliteli içerikler üreterek başarıya ulaşabilirsiniz. Unutmayın SEO ve içerik birlikte yürüyen güzel bir ikilidir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz