SEO

SEO Uyumlu Görsel Oluşturmak

Son zamanlarda her yerde karşılaştığımız, herkesin dilinde olan bi konuya değineceğim. SEO uyumlu içerik üretirken bir makalede en az 1 görsel bulundurmamız gerektiğini, mümkünse 2-3 görsel ya da fazlası kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Bu yazımda, bu görselleri SEO açısından nasıl maksimum verimli kullanabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Neden SEO Uyumlu Görsel Kullanmalıyız?
2013’te baktığımda Google, görsel arama sonuçlarında %5 gibi bir orana sahipti. Yani aramaların %5’i görseller üzerinden yapılıyordu. Bu da önemli bi yüzde. İşte bu yüzden SEO uyumlu görseller ekleyerek arama sonuçlarında görseller üzerinden de ziyaretçi çekeceğiz. Maddeler halinde önem sırasına göre anlatmaya başlayalım.

seo uyumlu görsel

SEO Uyumlu Görsel Oluşturmak

1.Alt Metin

Bir çok kişinin atladığı ama arama sonuçlarına doğrudan etki eden en önemli durumdur. Alt metin eklemek görsellerinizi SEO açısından güçlendirir. Yukarıda eklediğim görselin hemen altında bulunan yazı buna örnektir. Bunu yapabilmek için WordPress panelinizden ortam dosyası eklerken görsele alt yazı eklemeniz gerekiyor.

2.Görsel Dosya İsmi

Garip bi şekilde görmezden gelinen bu durum SEO açısından oldukça önemlidir. Eklediğiniz görsele mutlaka konuyla ilgili isim verin. Örneğin bu yazı için ajkg9t.jpg yerine görüntü-optimizasyonu.jpg kullanmam daha iyidir. Bu sayede arama motorları görsellerinizden daha kolay bilgi toplayacak ve görselleriniz kolayca indekslenecektir.

3.Altyazı

Eklenen görsele alt tagi eklenmelidir. Bunu kısa ve başlıkla alakalı yapmanızda fayda var. Örneği bu yazı için alt=”seo uyumlu görsel” yapabilirim. Bu madde SEO için doğrudan önemli olmasa da yapmanızda fayda var.

4.Açıklama

Eklediğiniz görsel hakkında bilgiler içeren açıklama yazın. Tabii burada önemli kısım çok fazla tekrara düşmeden kısa ve öz olarak, anahtar kelimenizi de geçirerek görseli tanıtmak. Bunu da gene ortam eklerken en alttaki tanım textbox’ını doldurarak yapabilirsiniz.

5.Tamamlayıcı Metinler

Eklediğiniz görselin hemen yakınındaki yazılar çok önemlidir. Bu yüzden buralara özen göstererek, anahtar kelimelerinizi doğal bir şekilde dağıtmalısınız.

Tüm bu anlattığım maddelerin uygulanmış halini yukarıda eklediğim görselde görebilirsiniz. Son olarak eklenen görsellerin boyut-kalite oranının da site hızı ve SEO açısından önemi büyüktür. Bunu da buradaki yazımda anlattığım WP Smush.it eklentisiyle yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz