SEO

SEO Uyumlu Makele Nasıl Yazılır?

Son zamanlarda forumlarda sıklıkla görmeye başladığım SEO uyumlu makale yazılır, SEO uyumlu makale satılır gibi sorulardan sonra “tam olarak nedir bu SEO uyumlu makale?” diye bir düşündüm. Blog yazarı olmak ve SEO ile ilgilenmek elbette ne olduğu hakkında fikir sahibi olmamı sağlıyor ama, SEO uzmanı olmadığımdan detaylarını tam olarak bilmiyordum. Hemen internette araştırmaya başlayarak öğrenmeye çalıştım. Bugün sizlere araştırmalarım sonucu edindiğim bilgileri kendi bilgilerimle birleştirerek “SEO Uyumlu makale” hakkında bazı ipuçları vermeye çalışacağım.

1.Bilgi Bütünlüğü
Şu an bu makaleyi yazarken de yaptığım gibi bir makele yazmadan önce, o konuda yeterince bilgili olduğunuzu düşünseniz bile çeşitli kaynaklardan araştırma yaparak ortaya bilgi hazinesi çıkarmalısınız. Daha sonra bu bilgiler toparlanarak makale meydana gelecek.

2.Faydalı ve İlgi Çekici İçerik
Burada en önemli kurallardan birini unutmayın; “Arama motorları için içerik üretmiyorsunuz, ziyaretçiler için içerik üretiyorsunuz.”Sırf arama motorlarında anahtar kelimem çok geçsin” deyip sürekli aynı şeylerden bahsedip ziyaretçiyi boğmanın bi anlamı yok. Öncelikli amacımız ziyaretçinin makaleden istediği bilgileri alabilmesi. Bu nedenle içeriğin ilgi çekici ve okuyucuya fayda sağlaması gerekiyor. Zaten siz okuyucuyu düşünerek içerik ürettiğinizde arama motorlarının sizi ödüllendirdiğini göreceksiniz. Ayrıca ziyareçileri takipçiye dönüştürmekte de etkisi çoktur. Makalenizin ilgi çekici olduğunu farkeden ziyaretçi sitenizi takip ettiği bloglar arasında ekleyip daha sonraki günlerde ziyaret edebilir.

Bir de genelde blog sahipleri “sürekli içerik üreteyim sürekli sıralamam yükselsin” şeklinde bir yanılgıya kapılıyor. Her gün aceleci ve özensiz içerikler üretip siteyi çöplüğe döndürmektense az ve öz içerikler üreterek ziyaretçilere fayda sağlamaya çalışın.

Ayrıca içeriğin ilgi çekici olması kadar başlığın da ilgi çekici olması lazım. Çünkü ziyaretçi ilk önce başlığa bakar. Burada ziyaretçiyi cezbedip o makaleyi okumasını sağlamak için başlığa önem vermelisiniz.

3.Özlülük
Kendimden biliyorum, ne kadar okumayı sevsem de bir araştırma yaparken okunması uzun süren yazılarda sıkılıyorum ve okumayı bırakıyorum. Bu yüzden lafı fazla uzatmadan az ve öz bilgiler vererek okuyucuyu sıkmayın. Tabii ki bu demek olmuyor ki kullanıcı sıkılmasın diye kısa makale yazacağız. Ortalama olarak iyi bir makalenin 400-800 kelime arasında olması iyidir.

4.Anahtar Kelime – Başlık – Açıklama
Makaleniz için belirlediğiniz anahtar kelimeleri akıllıca kullanmalısınız. Üstte de anlattığım gibi sürekli kullanmak yerine ortalama 500-800 kelimelik bir makalede 4-5 yerde geçecek şekilde dağıtın. Bu anahtar kelimeleri italik veya bold yaparak diğer kelimelerden ayrıştırın.
Site başlığınız 60 kelimeden fazla olmamalı, başlıkta anahtar kelimenizi akıllıca kullanmalısınız. Açıklama da da aynı şekilde anahtar kelimeniz geçsin ve açıklama en fazla 160 kelime olsun.

5.Görseller
Makalenizi özgün görsellerle desteklemeniz arama motorlarında yükselmenizi sağlayacaktır. Başkasının görselini kullanmak yerine kendi düzenlediğiniz görselleri kullanın. Her makalede konuyla alakalı en az 1 görsel bulundurun. Bu görselin başlığı ve alt etiketi anahtar kelimenizle alakalı olmalıdır.
Ayrıca görselleri kalite kaybı yaşamadan küçülterek hızdan da kazanç sağlayabilirsiniz. Görselleri nasıl küçülteceğinizi bilmiyorsanız burada anlattığım WP Smush.it eklentisini kullanabilirsiniz.

6.Link Ağı
Makalenizde, daha önce yazdığınız yazılar arası link ağı oluşturabilirsiniz. Örneğin bu makalemde görsellik maddesini anlatırken konuyla alakalı bir başka makaleme link verdim. Yani site içi SEO yaparak diğer makalemi güçlendirmiş oluyorum. Ayrıca makaleyle ilgili kaynak edindiğiniz blogların da linklerini paylaşabilirsiniz. Böylece hem arama motorları tarafından paylaşımcı gözükürsünüz hem de ziyaretçilerinizin daha çok bilgi edinmesini sağlamış olursunuz.

7.Gözden Geçirme
Bu, tabii ki bu her blog yazarı için zorunlu bir kuraldır. Makalenizi yazdıktan sonra en az iki kere okuyarak kontrol edin. Yazım hataları ya da anlam uyuşmazlığı olmadığından emin olun.

8.Paylaşılabilirlik
Evet, yukarıda anlattığım ipuçlarına uyarak SEO uyumlu makalenizi yazıp yayınladınız. Sosyal ağların SEO konusunda önemini biliyoruz. Makaleniz ne kadar paylaşılırsa o kadar çok yükselirsiniz. Yazılarınızın altına, insanları makalenizi paylaşmaya teşvik eden butonlar koymayı unutmayın.

9.Güncellik
Daha önceden yazdığınız makaleleri arada bir güncellemeniz sıralamanıza katkı sağlayacaktır. Örneğin bir eklenti ya da tema hakkında bilgi verdiniz. Aylar sonra bu temanın son sürümüyle birlikte yeni özelliklerini gördünüz. Hemen eski makalenize dönerek ek özellikleri güncelleyin. Arama motorları güncelliği sever.

SEO uyumlu makale yazmak hakkında şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Kafanıza takılan soru ya da önerilerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz. Yazıyı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz. Son olarak, unutmayın içerik kraldır! Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, herkese iyi bloglamalar..

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz