SEO

SEO Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

seo danışmanı

Seo Danışmanı, seo teknik yönergelerine göre siteleri arama motorlarında iyi sıralara getirmeye çalışan kişilere denmektedir. Seo danışmanı hizmeti verebilmek için seo alanında çıkan haberleri ve google güncellemeleri takip etmek gerekmektedir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Seo Danışmanı Google güncellemeleri ve diğer arama motorlarının güncellemelerini takip eden, site kurulumları ve düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olan, sitenin gelişmesi ve arama motorlarında ilerlemesi için ileri düzey seo çalışmaları yapan kişiye denmektedir. Seo danışmanı olabilmek için bilinmesi gerekenler;

-iyi derecede WordPress kurulum, düzenleme, yönetme bilgisi.
-Backlink kaynakları hakkında ileri seviye bilgi
-Adobe Photoshop, Illustrator gibi programlara hakim olmak
-Hosting ve Cpanel kullanımına hakim olmak
-Optimizasyon İşlemleri için Css ve Js düzenlemeleri
-İleri seviyede ingilizce
-Google arama motoru kalite yönergeleri
-Orta seviye yazılım bilgisi
-SEO uyumlu içerik oluşturabilme
-Google servislerinin %90’ı hakkında ileri düzey bilgi
-Seo eklentilerinin kurulum bilgisi
-Online SEO analiz programlarının kullanımına hakim olmak
-Sosyal medya hakkında ileri seviye bilgi
-Google Adwords hakkında detaylı bilgilere sahip olmak.

Ortalama bir seo danışmanında yukarıdaki özellikler bulunmaktadır. SEO uzmanı olmak için Google Answer dizinlerini mutlaka gözden geçirmek gerekmektedir. Google’a ait tüm servisler için araştırma yapmak. Sosyal medya siteleri hakkında ileri düzey bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Seo denince akla arama motorlarında iyileştirme çalışmaları gelmektedir. Adwords kullanımıda seo teknikleri arasında yer almaktadır. Adwords reklamları ile markalaşma çalışmaları ve anahtar kelimede bilinirlik hızlıca yapılmaktadır. Seo çalışmaları yapılacak ise Adwords reklamları ile desteklenmeli kampanya ve markanın doğru hedef kitlelere kısa sürede ulaştırılması sağlanmalıdır. Yine sosyal medya reklamları ile sitede oluşturulan kampanyalı ürün veya dikkat çekecek konular için sosyal medya reklamları ile desteklenmesi gerekmektedir. Tek başına seo maalesef yetersizdir. Lakin her sitenin seo teknikleri ile organik olarak yükselmesi de gerekmektedir. Tek başına reklam veya tek başına seo etkili olmayacaktır. İkisi bir arada yapıldığı zaman gerçek bir markalaşma süreci başlamaktadır.

seo uzmanı

seo uzmanı

Seo danışmanı rakip siteler üzerinde elde ettiği verileri, çalışma yapacağı site veya kurum sahibine raporlar. Rakipler üzerinde yapılan seo incelemelerine rakip seo analizi denmektedir. Seo çalışmaları başlamadan önce ilk 3 rakip üzerinde bir inceleme yapmak şarttır. Rakipler ne kadar SEO ve reklama hakimler, bu güne kadar markalaşma için neler yapmışlar, doğru şekilde analiz edilmeli. Seo çalışmaları için neler yaptıkları, çalışma yapılacak kişi veya kurum sahibine raporlanmalıdır. Raporlama sonucunda çalışma yapılacak site için tahmini ay ve gerekli tutar ortalaması yapılabilir. Rakip analizi yapmadan seo yapmak maalesef mümkün değildir.

Çalışma süreci içerisinde site içerisinde kullanılan anahtar kelime yoğunlukları, kategoriler ve sayfalar üzerinde iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır. İyileştirme çalışmaları sonrasında anchor oranları göz önüne alınarak, dış seo yani off-page seo çalışmalarının başlatılması gerekmektedir. Off page SEO çalışmaları için aşağıdaki yazılarımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazılarda birçok ücretsiz backlink kaynağı mevcut;

Ücretsiz Backlink Kaynakları

2018 Ücretsiz Backlink Listesi

Günümüzde en çok düşülen hata iç seo düzenlemelerini yapılmadan, dış seo çalışmalarına başlanılmasıdır. Şu şekilde düşünmenizde fayda var, çürük temeli olan bir yapının üzerine sürekli kat çıkmaya çalışmak kadar tehlikeli bir durum yoktur. En ufak dalgalanmada hasar görecektir ve belkide kalıcı olarak arama dizinlerinden silinecektir. Seo danışmanı hakkında bilgi sahibi olmadan sitenizi emanet etmekte yanlış bir durumdur. Seo uzmanına işi teslim etmeden önce mutlaka referanslarını incelemeli, daha önce yaptığı teknik çalışmalar ile ilgili raporlar sunmasını istemelisiniz. Seo çalışması yaptıracak kişi ve kurumların en az bir seo uzmanının dedikleri anlayacak düzeyde olması, sitesi için birden fazla seo firmasından teklif alması, ortak fikirleri bir araya getirerek en mantıklı seçimi yapması gerekmektedir.

Günümüzde SEO çalışmaları denince halen eski SEO tekniklerini kullanan firma ve seo danışmanları bulunmaktadır. Ücretli bağlantı tipleri ile kısa sürede ilerlemeyi hedefleyen çalışmalar yaparak, sitelerin en küçük dalgalanmada kalıcı olarak gerilemesini sağlamaktadırlar. Google bu durum için bir çok güncelleme yapmış durumdadır ve halen spam ve ücretli bağlantılar ile ilgili iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Google Api index çok yakında devreye girecek test aşamaları tamamlanan api sistemi sayesinde artık tüm siteler anlık index alabilecekler, bu ne anlama geliyor. Artık ücretli bağlantı tipleri işe yaramayacak demektir. Google pagerank değerlerini yıl içerisinde sıfırladı ve artık pr değerlerine sahip olan sitelerden ücretli bağlantı almanın pek bir anlamı kalmadı. Seo çalışması yapılacak ise gerçekten sabırlı olmak ve kaliteli içerikler yayınlamak gerekmektedir. Çok içerik yazıyorum lakin bir türlü sitem ilerlemiyor veya yerinde sayıyor dediğinizi hissediyorum. Aslında nedeni çok açık, başka siteler üzerinden derlenen yazılar ile ilerlemeniz bir yere kadar evet, lakin ilk sıralarda yer almanız söz konusu dahi olamaz. İçerik yazan sitelerin genelinde çok sık karşılaşılan durum zamanla içerik sayısının azalması ve içerik kalitesinin düşmesidir. Çok içerik yayınlamak yerine az ve öz içerik yayınlamak önemlidir. Site içerisinde bulunan eski konuların düzenli aralıklarla geliştirilmesi daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Seo sabır ve tecrübe gerektiren bir iştir. Seo danışmanı olmak için öncelikle Google’ın ne istediğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Hızlı kararlar alarak ilerlemek yerine, projeler ve yol haritası çizerek sakin sakin ilerlemeyi tercih etmelisiniz.

Donanımlı SEO Uzmanı olmakla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Sitede son derece detaylı anlatılmış.
Site adresi: https://tolgaayric.com/seo-uzmani-nasil-olunur

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

1 yorum

  • Biliyorsunuz artık günümüzde herkez SEO Uzmanıyım demeye başladı. SEO sadece backlink’ten ibaret olmadığını anlamaları gerekiyor. Özellikle güçlü içerikler oluşturmak, içerik geliştirmek şu anda çok önem bir konu. Makalenizi okudum gayet faydalı bir yazı olmuş, özellikle sabırlı olunması gerektiği konusunda size hak vermemek elde değil. SEO sabır işi…

Yorum Yaz