SEO

Site İçi Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

site içi seo ayarları

Merhabalar, bir siteye SEO çalışması yapmaya karar verip o siteyi arama motoru sıralamalarında yükseltmek istediğinizde hemen hemen birçok kişinin aklına ilk olarak backlink almak gelir. Farklı sitelerden tanıtım yazısı, footer link, sosyal imleme gibi dış SEO’yu kapsayan uygulamalarla siteyi yükseltmeye çalışırlar. Bu bir nebze doğru bir yöntem gibi gözükse de bütün olarak bakıldığında son derece yanlış bir hamledir. Bir siteyi arama motoru sıralamalarında yükseltmek istiyorsanız önce site iskeletinin sağlam olması, yani iç seo ayarlarının tam olması gerekmektedir. Bu yazımda site içi seo kavramına ve sitenizi site içi seo kurallarına göre nasıl optimize edebileceğinize değinmeye çalışacağım.

Site İçi SEO Nedir?

Basit olarak açıklamaya çalışacak olursak site içi seo bir sitenin arama motorlarının gözünde görünürlüğünün artması için yapılan teknik çalışmalardır. Farklı uzmanlar site içi SEO’yu belirleyen faktörler hakkında farklı şeyler söylese de genel olarak bu çalışmalar site hızının optimize edilmesi, sitede kullanılan temanın mobil uyumlu hale getirilmesi, sitedeki içeriklerin kalitesi, meta etiketlerinin doğru kullanımı, site içi linkleme, H etiketlerinin doğru kullanılması gibi faktörlerdir. Şimdi bu faktörleri tek tek inceleyerek site içi seo nasıl yapılır ona bakalım.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Sayfa Başlıkları

Sayfa başlığı site içi seo‘daki en önemli etkenlerden biridir. Sitedeki tüm başlıklar özgün olmalı ve aynı zamanda anahtar kelimenizi içermelidir. Daha önce farklı sitelerde yazılmış olan sayfa başlıklarını kullanmak yerine kendinize has başlıklar kullanın, tabii bu başlıkları kullanırken hedef anahtar kelimenizi de geçirmeyi unutmayın. Bu tarz içerikler arama motorları tarafından daha kolay index almaktadır ve daha yukarılara çıkmaktadır.

Meta Açıklamalar

Birçok kişi içerik eklerken meta açıklama eklemeyi unutur ya da önemsemez. Oysa meta açıklamalar arama motorlarının o yazıyı görmesi için çok önemlidir. Eğer WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO ya da All in SEO eklentileri sayesinde tüm içeriklerinize özel meta açıklama ekleyebilirsiniz. Meta açıklama eklerken hedef anahtar kelimenizin yanında ilgili anahtar kelimeleri de eklemenizi tavsiye ederim. Bu sayede o kelimelerden de hit alma şansınız artacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

İçeriğinizin içine hedef anahtar kelimenizi ve bu kelimeyle alakalı alt anahtar kelimeleri serpiştirmelisiniz. Bu, arama motorlarının yazının neyle alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olur ve o kelimelerde yükselirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var; yazı içinde anahtar kelime yoğunluğunu abartırsanız bu ziyaretçiler açısından göz yorucu olacaktır ve arama motorları bundan hoşlanmayacaktır. Bu da sitenizin ceza almasına neden olabilir. Bu yüzden ideal anahtar kelime yoğunluğunun üzerine çıkmayın. Ben yazılarımda %2 ile %2,5 arası yoğunlukta anahtar kelime kullanıyorum.

URL Yapısı

Hedef anahtar kelimelerinizi içeren kısa url’ler kullanın. Örneğin; site-adi.com/hedef-anahtar-kelime. WordPress url yapısını ayarlamak için ayarlar menüsü altındaki kalıcı bağlantılar sekmesini kullanabilirsiniz.

Wordpress URL Yapısı Nasıl Olmalıdır?

WordPress URL Yapısı Nasıl Olmalıdır?

WordPress’i ilk kurduğunuzda standart ayarlar en üstteki gibidir. Bu durum iç SEO açısından son derece olumsuzdur, yukarıda da göreceğiniz üzere kendi sitemde kullandığım özel yapıyı kullanabilirsiniz.

H etiketlerinin Doğru Kullanımı

Site içindeki yazılarda H etiketlerinin doğru kullanımı iç seo açısından son derece önemli ve faydalıdır. H1 ile başlayan H6 ile biten bu etiketleri doğru kullanırsanız çok faydasını göreceksiniz. H1 en önemli etikettir ve yazı başlığında mutlaka geçmelidir. Yazı içerisindeki alt başlıklarda ise sırasıyla H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.

H etiketleri nasıl olmalıdır?

H etiketleri nasıl olmalıdır?

Görsel Optimizasyonu

Site içinde kullanılan görsellerin siteyi ağırlaştırmaması gerekmektedir. Bu nedenle sitede kullandığınız tüm görselleri kalite kaybı yaşamadan sıkıştırın. Bunun için WordPress Smush.it eklentisini kullanabilirsiniz. Ayrıca sitenizde kullandığınız tüm görsellere alt etiketi ekleyin. Bu sayede görsellerden ziyaretçi kazanabilirsiniz. Ayrıca daha önce anlattığım SEO Uyumlu Görsel Oluşturmak isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Site İçi Linkleme

Site içerisindeki yazılar arasında link köprüsü kurmak tüm alt sayfalarınızın güçlenmesini ve doğal olarak yazılarınızın arama motoru sıralamalarında yükselmesini sağlar. Bu nedenle yeni ekleyeceğiniz her yazı içerisinden mutlaka önceki yazılarınızdan 1 ya da 2 tanesine link verin.

Site Hızı

Önceki yazılarımda da sıkça belirttiğim gibi bir sitenin yavaş açılması hem ziyaretçi hem de arama motorları tarafından hoş karşılanmaz ve bu da siteniz için eksi puan demektir. Sitenizin hızını aşağıdaki adresten ölçebilir ve Google’ın gösterdiği talimatları uygulayarak site hızınızı yükseltebilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights

SEO Uyumlu Temalar

SEO kurallarına uygun olarak kodlanmış temaları kullanırsanız iç seo için çok fazla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Örneğin H etiketleri bu tarz temalarda düzgün olarak ayarlanmış gelmektedir, temaların hızları oldukça iyidir ve mobil uyumludurlar. Bu da iç seo açısından çok avantajlıdır. Bu nedenle ücretli temaları kullanmanızı tavsiye ederim.

İletişim Sayfası ve Favicon

Sitenizde iletişim sayfası mutlaka olmalıdır. Bu sizin ulaşılabilir olduğunuzu gösterir, diğer kriterlere göre daha az önemli bir kriter olsa da bunları da uygulamak fayda sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

1 yorum

Yorum Yaz