SEO

Sitelerinizi Uçuracak SEO Stratejim

seo stratejisi

Merhabalar, bu yazımda sizlere kendi sitelerimde denediğim ve çok olumlu etkilerini gördüğüm SEO stratejimi anlatacağım. Başlık biraz abartı kaçmış olabilir, illa ki bu şekilde çalışanlar vardır ama ben kendim deneyerek oluşturduğum için böyle bir başlık atmak istedim. Sonuçta herkesin kendi seo teknikleri vardır.

Tanıtım yazısı alarak link çalışması yapmak birçoğumuzun uyguladığı seo çalışmalarından biridir. Ben bu çalışmaya biraz farklılık katarak linkwheel çalışmasıyla birleştiriyorum. Bu sayede çalışmadan maksimum verim alıyorum. Uyguladığım yönteme geçmeden önce linkwheel kavramını tanımlamaya çalışalım.

Linkwheel Nedir?

Linkwheel Türkçe olarak “link döngüsü” anlamını taşımaktadır. Siteleri için paravan blog çalışması yapan kişiler bu terimle sıklıkla karşılaşmışlardır. Paravan bloglarla ilgili daha önce nasıl linkwheel döngüsü izlediğim hakkında bir yazı hazırlamıştım. Bu yazıyı incelemek için Paravan Blog Oluşturma Stratejileri isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Link döngüsündeki amaç backlink alınan linkler arası paylaşım yaparak tüm linklerin güçlenmesini sağlamaktır. Bu sayede tüm linklerden maksimum verim alınmış olur. Peki bu tekniği tanıtım yazısı alırken nasıl uyguluyorum? İşte şimdi tekniğin asıl kısmına geliyoruz.

Tekniği iki farklı bölüme ayıracağım. İlk bölümdeki tekniğin maliyeti daha düşük ve daha kolay bir işlem. Bu nedenle daha kısa sürede yapabilirsiniz. Daha az bütçe ayırdığınız hedef anahtar kelimeleriniz için bu çalışmayı uygulayabilirsiniz.

1.Yöntem

Tanıtım yazısının etkili olabilmesi için o yazının sıralamalarda belirli bir konuma gelebilmesi, ziyaretçi çekebilmesi ve bu ziyaretçilerin yazı içerisindeki linkinize tıklaması gerekmektedir. Çoğu tanıtım yazısı satan sitedeki eksiklik bunların olmamasıdır. Bu nedenle tanıtım yazılarından istediğimiz verimi alamıyoruz. Bu yöntem ile tanıtım yazısı aldığımız sayfanın linkini sosyal ağlarda paylaşarak o yazının güçlenmesini sağlıyoruz. Bu sayede o sayfadan alınan linkin otoritesi artıyor ve çok daha etkili oluyor.

Özet:Tanıtım yazısının etkisini arttırabilmek için o sayfaya backlink çalışması yapın.

Nasıl Yapılır?

-2 adet özgün, SEO uyumlu, tanıtım yazısı hazırlıyoruz. 1 tanesini tanıtım yazısı almak istediğimiz sitede yayınlatıyoruz. Daha sonra medium.com’da ücretsiz üyelik açarak ikinci yazıyı yayınlıyoruz, ikinci yazının kaynak kısmına tanıtım yazısının yayınlandığı adresi yazıyoruz.

Örneğin tanıtım yazımız siteadi.com/tanitim-yazisi sayfasında yayınlandı. Yazı index aldıktan ve aradan 1-2 gün geçtikten sonra medium.com’da paylaştığımız içeriğin sonuna kaynak olarak bu adresi ekliyoruz. (medium.com’u seçmemin sebebi ücretsiz olması ve son derece otoriter olması. Burada yayınlanan yazılar hızlıca index alıyor. İsterseniz bunun yerine başka bir siteden de tanıtım alabilirsiniz.)

-Son olarak tanıtım yazısının linkini sosyal ağlarda paylaşıyoruz. Otoriter sosyal ağlardan kazanacağınız sosyal sinyaller sayesinde tanıtım yazısının gücü artıyor ve sıralamada kendine yer buluyor. Bu da sizin sitenizi yükseltiyor.

Denemelerim sonucu çoğu kelimede bu şekilde yükseliş yakaladım. Daha rekabetli kelimeler için ise 2. yöntemi kullanıyorum. Şimdi 2.yönteme bakalım.

2.Yöntem

Bu yöntem ilk tekniğe göre daha ileri seviye bir tekniktir. Aslında teknik bilgi olarak pek fazla bilgi gerektirmez fakat bütçe ve zaman konusunda daha uğraştırıcıdır. Daha rekabetli anahtar kelimeler için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemde gene tekerlek döngüsü mantığı ile ilerleyeceğiz, buna ek olarak paravan bloglar kullanacağız. Aşağıdaki görselde link döngüsünün nasıl işlediğini görebilirsiniz.

etkili linkwheel tekniği

etkili linkwheel tekniği

Nasıl Yapılır?

Öncelikle 1 adet paravan blog açıyoruz, bloga ana site ile alakalı özgün içerikler giriyoruz. Daha sonra bu paravan için birkaç siteden tanıtım yazısı alıyoruz. Tanıtım yazılarına sosyal paylaşımlar yaparak yazıların daha etkili olmasını sağlıyoruz. Bu sayede paravan blog iyice güçlenmiş oluyor. Daha sonra paravan blogdan ana siteye link veriyoruz.

Tabii tüm bu yöntemler uygulanırken ana sitenin de sosyal sinyal alması etkili olacaktır. Ben sadece tanıtım yazılarına da önem vermemiz gerektiğini göstermek için bu şekilde görselleştirdim. Yoksa kendi kullandığım yapı çok daha karmaşık. Siz de bu yapıya Youtube, Tumblr, PDF Backlink, Sözlük Backlink gibi çalışmalar ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüze ve bütçenize bağlı bir durum.

Yazıdan Çıkarılacak Ana Sonuç

Bu yazımda başka sitelerden aldığımız tanıtım yazılarının daha etkili olabilmeleri için tanıtım yazılarına çalışma yaparak güçlendirmemiz gerektiğinden bahsettim. Genelde bu yönteme bazı kişiler sıcak bakmıyor çünkü şöyle bir kafa yapısı var; “Ben tanıtım yazısı aldığım siteye backlink alırsam onun DA ve PA değerleri artar ama kendi siteme yaptırırsam kendi sitemin değerleri artar, neden ona çalışma yaptırayım ki kendime yaptırırım. Bu düşüncede olan kişiler tüm paralarını ana siteye harcıyorlar ve verdikleri emek çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

  • bu eşsiz çalışma için çok teşekkürler. çalışmalarınızın devamını dilerim. umarım daha çok yazı paylaşır ve bizi aydınlatmaya devam edersiniz.

Yorum Yaz