Sponsor içerikler

Sivilceye İyi Gelen Doğal Sabunlar Nelerdir?

İnsanların hayatı boyunca hangi cilt tipine sahip olurlarsa olsunlar karşılaşabilecekleri sivilce problemini tıbbi yöntemler dışında tam olarak çözmek mümkün görünmüyor. Fakat bu konuda yüzyıllardır yapılan doğal, alternatif yöntemlerden birisi de kullanılan sabunlardır. Sivilce sabunu olarak bilinen kükürtlü vb. sabun tamamen batıl inança sahip olsa da doğru üretimle fayda sağlanacak birçok sivilce karşıtı sabun bulunmaktadır.

Sivilce Sabunu Nedir?

Doğal temizlik ürünlerinden önce sivilce hakkında bilgi vermek gerekirse; akne olarak da bilinen bu cilt sorunu, sebase bezleri tarafından üretilen cilt sebumundan kaynaklanan bir cilt rahatsızlığıdır. Her yaştan insanın karşılaşabildiği bu hastalık daha çok ergenlik döneminde karşımıza çıkar. Kimi sorunlar direkt karaciğer kaynaklı olmakla beraber, genellikle cilt sağlığına önem verilmediği için karşılaşılır.

Bkz: https://www.naturasabun.com/dogal-sivilce-sabunlari/

Sivilce Sabunu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sabun aldığınız zaman kimyasallar ile bezenmiş ürünlerden ne kadar uzaklaşırsanız, cildiniz o kadar sağlıklı olur. Piyasada yer alan ve sabun olarak pazarlanan ürünlerin tamamı fabrika üretimidir. Yapının ve seri üretimin verimli olması, masrafı minimize etmek için sağlıksız kimyasallar kullanılır.

Öte yandan köylerde, evlerde üretilen ve doğal olarak görülen sabunlar ise sıcak yani kaynar bir süreçten geçtiği için, içinde bulunan tüm yağlar yanar ve verimlerini gösteremez. Bu konuda soğuk proses üretimleri tercih etmeniz gerekiyor.

Bir diğer konu ise etken maddelerin oranlarıdır. Örneğin bazı sabun çeşitlerinde kullanılan maddelerin maliyeti daha fazla olmasına rağmen diğerleri ile aynı fiyatlarda satılabiliyor. Bu tarz ürünler gördüğünüzde, etken maddelerin minimum kullanıldığını düşünebilirsiniz.

En İyi Sivilce Sabunları

En çok tercih edilen sivilce sabunları listesi hazırlarken, yukarıda paylaştığımız NaturaSabun.com adresinden faydalandık. Aşağıda sizler için önemli toplamda 4 sabunu inceledik. En çok önerdiğimizden daha az önerdiğimize göre sıraladık.

Jojoba Sabunu

Çok fazla ismi duyulmamasına rağmen cilt sorunlarının çözümünde oldukça etkili olan Jojoba sabunu, cilt kırışıklarının giderilmesinde ön plana çıkar. Fakat sivilce sorunu için düşündüğümüzde ise sivilce ve akne oluşumunun engellenmesinde yardımcıdır. Düzenli kullanımında akne oluşumunu engellediği gibi mevcut sivilce izlerinin geçmesine de katkı sağlar.

Jojoba sabunu, özellikle hamilelik döneminde oluşan çatlakların giderilmesinde etkilidir. Sadece yüzünüz veya eliniz için değil, vücudunuzun tüm bölgeleri için kullanım sağlayabilirsiniz. Sivilce karşıtı jojoba sabunu Natura Sabun üzerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

Nane Sabunu

Nane, hayatımızın her anında bulunan yiyeceklerimize kadar giren ve hatta hastalıklarda şifa niyetine kullandığımız bir bitkidir. Doğal yollar ile üretilen nane sabunu da aynı şekilde cildimize katkı sağlamaktadır.

Nane, ferahlatıcı bir yapıya sahiptir. Aynı şekilde sivilce oluşumunun bir nedeni de nefes almayan deri hücreleridir. Doğru ve düzenli kullanımında cildinizi rahatlatarak, nefes almasını ve nemlenmesini sağlayacaktır. Nane sabunu için Natura Sabun doğal cilt bakım ürünleri firmasını tercih edebilirsiniz.

Eşek Sütü Sabunu

Üçüncü sırada ise halk arasında çok fazla bilinen fakat doğal yollar ile elde edilmeyen ürünler kullanılarak hayal kırıklığına uğranılan eşek sütü sabunu bulunuyor. Eşek sütü, anne sütüne yakın besin değerine sahip olmasından dolayı çokça ismini duyduğumuz bir ürün. İçinde bulunduğu bileşenler ile cildi beslemekle kalmaz ayrıca sivilce gibi sorunların da önüne geçer. Daha çok sivilce izlerinin çözümünde kullanılan eşek sütü sabunu bunun dışında birçok cilt hastalığının tedavisinde de kullanılabilir.

Sizlere anlattığımız üç önemli doğal sabun dışında ayrıca tarçın yağı ve ballı sabun, papatya sabunu, lavanta sabunu ve keçi sütü sabunu da alternatif olarak kullanılabilir. Fakat belirttiğimiz üzere kesinlikle doğal yöntemlerle üretilmeli ve kimyasaldan ırak olmalıdır.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz