Sosyal Ağlar

Sosyal Medya Uzmanı Özellikleri

Sosyal Medya Uzmanı

Yetenekli ve işin ehli olan sosyal medya uzmanları güncel ve popüler olayları yakından takip etmeli, bunun yanı sıra neyin ne işe yaradığını ve yaramadığını bilmeli, bir çok konu hakkında derin bilgiye sahip olup iyi bir şekilde veri analizi yapabilmelidir. Günümüzde sosyal medyaların tavan yapmasıyla bu sektörede ilgi oldukça artmıştır.

Sosyal medya uzmanı kendi donanımına, kendine özgü tecrübeye sahip, sosyal medyanın ince çizgisini takip eden ve yöneten kişidir. Bu kişiler elindeki imkanlarla materyalleri en etkili biçimde kullanabilmelilerdir. Sosyal medya uzmanları en ufak şikayetten en büyük olaylara kadar herşeyi, temsil ettiği kurumun en az hasarla kapatmasını sağlamalıdır. Yerine göre üslubuna ve hitabetine çok dikkat etmelidir.

Sosyal medyanını gücünü dikkate aldığımız taktirde uzmanlar, kurumlarını en iyi yere getirebilir. Şimdi sosyal medya uzmanlarında olması gereken yegane özelliklere bakalım.

Mizah Yeteneği

Sosyal medyanın yapıtaşı mizahtır diyebiliriz. Tabii bu işi yaparken kurumun kimliğine uygun davranmamız gerekir. Kullanıcılarla arkadaşmış gibi iletişim kuran kurumların müşterileri gitgide artmakta ve kalıcı olmaktadır. Mizahi paylaşımlar sosyal medyada en çok geri dönüşüm sağlayan içeriklerdir. Bunun için bu tekniği kullanmak oldukça önemlidir. Zaten çoğu kurum resmiyetin dışına çıkmaya çalışmaktadır.

Editörlük Yeteneği

Medya yöneticisinde editörlük yada gazetecilik yeteneğinin mutkaka olması gerekir. Editör içerik oluşturmada ve bu içeriği sunmada yüksek performans göstermelidir.

Görsel İletişim Yeteneği

İçeriklerde sunulan bilgi mutkaka görsellerle destelenmelidir. Çünkü görseller düz yazılara oranla %80 civarında daha fazla geri dönüşüm sağlamaktadır. Seçilen görsel rastgele değil içerikle uyumlu ve etki yaratan görsellerden seçilmelidir.

Kültür Düzeyi Yüksek Olmalı

Medya uzmaları dünyada nelerin olup bittiğini yakından takip etmelidir. Dış dünya ile alakalı içerikler yayımlayan uzmanlar bunların sonuçları önceden analiz etmeli ve doğabilecek olumlu/olumsuz davranışlar karşında önlem almalıdır.

Hikaye Anlatma Yeteneği

İnsanlar hikaye dinlemeyi sever. Ancak uzmanların bunun üzerine gidip kendini geliştirmesi gerekiyor. İnsalarla bu hikayeler yoluyla bağ kurulmalıdır. Tüketicilerle en iyi bağ kurma tekniği hikaye anlatmaktan geçer.

Empati Kurmak

En önemli meselelerden biriside empati kurmaktır. Yani kullanıcıları en iyi şekilde anlamak ve onların nasıl iletişim kurduklarına odaklanmak önemlidir. Kısacası kullanıcıların nelerden zevk aldıklarına ve alışkanlıklarına hakim olmak gerekir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz