SEO

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım yazıları bir sitenin diğer bir siteyi tanıttığı ve tanıtırken bu siteye link verdiği yazılardır. Tanıtım yazıları sitenin sıralamalarda yükselmesi için en etkili SEO çalışmalarından biridir. Çünkü karşı site doğrudan sizi tavsiye eder ve bu da sizin sitenizi yükseltir. Fakat bazı yanlış stratejilerle yapılan tanıtım yazısı alma çalışmaları sitelere yarardan çok zarar verir. Forumlarda da gördüğüm bu bilgi eksikliği üzerine bugün tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gereken şeylere değineceğim.

Site Kalitesi
Tanıtım yazısı alacağınız sitenin Trustrank ve Alexa değerlerine önem vermelisiniz. Önceleri PR değeri de çok önemliydi fakat artık değerini yitirdiğinden pek önemsenmiyor. Gene de PR değerini kullanarak forumlarda tanıtım yazısı satanlar var. Alexa global değerleri 500 bin altındaki siteler tanıtım yazısı almak için uygundur. Ayrıca sitenin ziyaretçi sayısına da dikkat edilmelidir. Hiç ziyaretçisi olmayan sitelere tanıtım yazısı vermek pek faydalı olmaz. Günlük ziyaretçisi en az 300-400 olursa iyi olur.

Sitenin tanıtım yazısı çöplüğüne dönüşmemiş olması da gerekiyor. Günlük 3-4 tane tanıtım yazısı paylaşan sitelerden uzak durun. Bu siteler sürekli link çıkışı verdiğinden sitenize fazla faydası olmaz. Temiz siteler bulmaya çalışın.

Güncellik ve Özgünlük
Güncel sitelerden tanıtım yazısı almaya çalışın. Güncel siteler arama motorları tarafından sıklıkla ziyaret edildiği için size daha çok faydası olur. Ayrıca içeriği özgün olmayan, sağdan soldan kopyaladığı şeyleri paylaşan sitelere tanıtım yazısı vermemelisiniz. Zararı olur mu? Bana göre olmaz ama faydası da pek olmaz. Bu yüzden özgün sitelere tanıtım yazısı verin.

Site Alanı
Eğer yemek tarifleri ile ilgili bir siteniz varsa tanıtım yazısı alabileceğiniz en uygun site türü gene yemek tarifi sitesidir. Çünkü diğer site sizinle aynı alanda olduğundan sizin rakibiniz sayılır, ve rakibiniz sizi tanıtmış olur. Bu yüzden kendi sektörünüz ile alakalı sitelere tanıtım yazısı vermeye çalışın. Tabii burada zorunluluk yok. Aynı sektör olmasa da benzer sektörlere de tanıtım yazısı verebilirsiniz. Bir diğer uygun alan da genel bloglardır. Genel bloglara tanıtım yazısı vermenizde sakınca yoktur.

Doğallık
Tanıtım yazısı alırken doğal olmaya çalışın. 1 tane tanıtım yazısı yazıp o yazıyı 10 sitede yayınlatırsanız Google bunun doğal olmadığını anlar. Her site için farklı bir tantım yazısı yazın. Yani 10 siteye tanıtım yazısı verecekseniz 10 yazı yazın. Burada üşengeçlik yapmamaya çalışın, unutmayın bu yazılar siteler yayında olduğu sürece yayında kalacağı için özgün olmaları çok faydalı olacaktır. Eğer 10 tane özgün yazamıyorsanız bile en azından 3 tane özgün yazıp bunu 10 siteye dağıtın.

Tanıtım yazılarında sitenize link çıkışı yaparken de doğal görünmeye çalışın. Yani her yazıda 3 link vermek yerine birazında 2 birazında 3 birazında da 1 link verin. Bu da Google gözünde doğal gözükmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sürekli anasayfaya ya da sürekli aynı anahtar kelimeye link vermek siteniza zarar verir. Bugün forumda gördüğüm bir konuda yeni sitesine bedava oyun oyna kelimesinde link alan birisi sitesini ilk önce 5. sıraya sonra 3. sıraya çıkarmış . Ve şu an sitesi 500. sıraya kadar gerilemiş. Bunun nedeni sürekli aynı kelimeye link almasından kaynaklanıyor. Siz de bu tarz yanlış çalışmalar yaparsanız hem siteniz çok gerilere düşer hem de tanıtım yazılarına verdiğiniz para boşa gitmiş olur.

Nofollow-Dofollow Yoğunluğu
Sitenize verilen dofollow linklerin nofollow linklerden daha faydalı olduğunu biliyoruz. Bazı kendini uyanık sanan site sahipleri tanıtım yazısı satarken eklediği linki nofollow olarak ekliyor. Buna dikkat edin ve yazıyı almadan önce sorun.

Bir diğer soru da aldığınız tanıtım yazılarındaki tüm linklerin dofollow olmasının ne kadar doğru olacağı. Diyelim yeni bir site açtınız, 20 tanıtım yazısı aldınız ve 20 dofollow linkiniz var. Bunun ne kadar doğal olduğu tartışılır. Bana kalırsa ara sıra nofollow linkler de almalısınız. Yani burada amacımız doğal görünmek olduğu için 50 tane dofollow link yerine 40 tane dofollow 10 tane nofollow link almak daha mantıklı. Tabii bunu en iyi SEO uzmanları bilir ama benim görüşüm bu şekilde yapmanızın daha faydalı olacağı yönünde.

Tanıtım yazısını nerelerden alabilirim?
İnternette gördüğünüz kaliteli sitelerin reklam sayfalarından tanıtım yazısı satıp satmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak bu iş için en güzel yol forumlardır. Webmaster forumlarından 5 liradan başlayan fiyatlarla tanıtım yazısı satan siteler bulabilirsiniz. Daha çok herkesin üye olabildiği siteleri araştırın, buralarda genelde küçük çocuklar olduğundan 5-10 liraya kaliteli siteden tanıtım yazısı satıyorlar. Örneğin Alexa Global 260bin, Alexa Tr 3bin olan bir kişisel blog sitesinden 10 liraya tanıtım yazısı bulmuştum.

Sonuç: Yukarıda da bahsettiğim gibi tanıtım yazıları eğer doğru kullanılırsa çok etkili olacak SEO çalışmasıdır. Hedeflediğiniz kelimelerde fazla rekabet yoksa kolaylıkla ilk sıraya çıkabilirsiniz. Yukarıda anlattığım şeylere dikkat ederek tanıtım yazılarınızı en faydalı hale getirebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz