SEO

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Bir önceki yazımda nasıl tanıtım yazısı alabileceğiniz hakkında bir yazı yazmıştım. Konuyu sıcağı sıcağına işleyebilmek için bugün de nasıl tanıtım yazısı yazılacağından bahsetmeye çalışacağım. Aslında bir nevi o yazı ile de bağlantılı olacak, çünkü sadece nasıl yazıldığından bahsetmeyeceğim, nasıl almanız gerektiğini de bazı detaylar vererek anlatacağım.

Tanıtım yazıları hedeflenen anahtar kelimelerde yükselebilmek için yapılan SEO çalışmalarından biridir. Bu çalışmalar ne kadar özgün ve doğal olursa size o kadar faydalı olacaktır. Burada doğal kelimesini ve özgün kelimesini ayrı ayrı inceleyerek tanıtım yazısını nasıl yazmanız gerektiği hakkında bazı ipuçları vereceğim.

Özgünlük
Tanıtım yazılarını kesinlikle sizin yazmanızı tavsiye ederim. Diyelim ki bir site sahibi ile tanıtım yazısı için anlaştınız. Bu yazıyı o kendisi yazmak isterse hem sizden daha fazla para alır hem de sizin asıl anlatmak istediğiniz şeyleri anlatmayabilir. Sitenizi en iyi siz tanırsınız, bu yüzden her yazıyı kendiniz yazın. Ayrıca yazdığınız yazı özgün olmalı. Daha önce başka sitelerde yayınladığınız tanıtım yazılarını paylaşmayın. Her site için ayrı tanıtım yazısı yazın.

Doğallık
Çalışmalarınızın doğal olması gerektiğinden bahsetmiştim. Daha iyi anlaşılabilmesi için örnek üzerinden gideceğim.

Örneğin düşük bütçeli bir SEO çalışması yapacağız. Bütçemiz 100 lira. (Tabii bu bütçenin düşük olmasının sebebi rekabetin fazla olmadığı bir alanda olmamız. Aksi takdirde 100 lira ile rekabetin çok olduğu bir sektörde yarışmak zor olurdu.) Bütçemiz olan 100 lira ile tanıtım yazısı alacağız. Forumlardan tanıtım yazısı veren siteleri aramaya başlıyoruz, kalite-fiyat oranı uygun olanları kenara not alıyoruz. Gayet kaliteli siteleri 10-20 lira arasında fiyatlarda bulabilirsiniz. (Burada kalitede derken bahsettiğim şey sitedeki içeriklerin kalitesi falan değil, Alexa, PR, Trustrank gibi değerler.) Ya da tanıtım yazısı paketleri şeklinde satılan uygun ve kaliteli paketler de bulabilirsiniz. Şimdilik tek tek bulduğumuzu varsayalım. Not aldıklarımız arasında bütçemize göre son elemeleri yapıp kesin listeyi oluşturuyoruz. Sonuç olarak 7 sitelik bir liste oluşturduk diyelim. Şimdi hemen 7 özgün yazı yazıp bunları site sahiplerine göndererek yayınlamalarını istemeyeceğiz. Bir anda 7 tanıtım yazısı almak pek doğal gözükmeyebilir. Bu işlemleri nasıl daha doğal yapabileceğimizi adım adım görelim.

-7 adet tanıtım yazısı yazın. Bunların bazıları 300 kelime, bazıları 400-500 kelime uzunluğunda olabilir. 100-150 kelime makalelerden uzak durun.
-Yazıları yazarken tanıtım yazısı değil de bilgilendirme yazısıymış gibi yazmaya çalışın. Yani yayınlanacak sitedeki okuyucu onun tanıtım yazısı olduğunu anlamamalı. Bu sayede yazınızı okuyup linkinize tıklayabilir ve ziyaretçi kazanırsınız.
-Site sahipleriyle konuşarak yazıyı farklı bir kategoride paylaşmasını isteyin. Genelde site sahipleri tanıtım yazılarını tanıtım yazıları ya da sponsorlar isminde kategori açıp orada paylaşırlar. Fakat bunları çoğu kişi okumaz. Örneğin ben kendi bloğum için tanıtım yazısı alacak olsam WordPress ile ilgili bir makale yazıp site sahibinden WordPress kategorisi altında paylaşmasını isteyebilirim. Kimse bunun tanıtım yazısı olduğunu anlamaz ve gerçekten site sahibi beni tavsiye etmiş gibi gözükür.
-Yazıların bazılarından anasayfaya link verilirken bazılarında alt sayfalara link verin.
-Oluşturduğunuz içeriklerin SEO uyumlu olmalarına dikkat edin. Nasıl SEO uyumlu makale yazacağınızı buradaki yazımda anlatmıştım.
-Yazılardaki link çıkışlarını 1 ile 3 arasında karışık şekilde dağıtın.
-Yazılar bittikten sonra günde 1 tane olmak üzere 7 yazıyı paylaşmaları için site sahiplerine gönderin. (7 yazı, 7 farklı kişi, 7 farklı site)

1 hafta sonunda 7 ayrı siteden tanıtım yazısı almış olacaksınız. Eğer 1 yazı yazıp bunları 7 sitede paylaşsaydınız inanın asla bu kadar faydalı olamayacaktı.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

1 yorum

  • Tanıtım yazısı özenle yazılmalıdır, Baştan sağma bir şekilde yapılmamalıdır. Birde dandik bir siteden asla link alınmamalı kaliteli sitelerden alınmalı.

Yorum Yaz