Sponsor içerikler

Trafik Kazası Avukatı Nedir? Ne İşe Yarar?

Trafik kazası sonrası mağduriyet durumunda uzman bir trafik kazası avukatından yardım alarak tazminat hakkınızı alabilirsiniz. Alanında tecrübeli bir trafik kazası avukatı, getirdiği faydalar bakımından oldukça önemlidir. Maluliyet puanı belirlenmesi ve yaralanma yaşanmışsa yaralanmanın niceliği trafik kazası tazminatı alabilmek için gereklidir.

Uzman bir trafik kazası avukatı, sizin maluliyet oranınızın hızlı bir şekilde alınmasında, puanınızın yüksek olmasında, doğru ve ilgili mevzuata göre alınmasında etkin rol alabilmektedir. Ülkemizde avukatlık için resmi bir uzmanlaşma söz konusu değildir. Yani bir branşa eğilme avukatlar arasında görünmez.

Bir avukat hem boşanma hem de ceza davası alır. Bunda bir beis yoktur. Yasal olarak boşanma avukatı uzmanı ya da trafik kazası avukatı uzmanı gibi bir derecelendirme yapılmamaktadır. Ancak avukatların aldıkları dava türlerini inceleyerek hangi alanda daha çok deneyim kazanmış ve hangi alanda daha başarılı bir tablo çizmiş görülebilmektedir.

Trafik Tazminatında Trafik Kazası Avukatının Önemi

Trafik kazası tazminatının alınabilmesi için önemli olan bir husus da, tazminat miktarının belirlenmesinde kullanılması gereken hesaplama tekniklerinden doğru olanların doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Trafik kazası hususunda uzman olan bir avukatın, bu hesaplamalara ve tekniklere tüm detaylarıyla hakim olması gerekmektedir. Olmaması durumunda alınabilecek tazminat miktarı düşecektir. Kaza durumunda mağdur olunmaması için trafik kazası avukatı tutmalı ve avukatın yetenekli olduğuna emin olmalısınız.

Trafik kazası tazminatının alınabilmesi için avukatın bu tür davalarda daha önce deneyim kazanmış olması ve uzmanlığı büyük bir önem taşımaktadır. Eğer trafik kazası mağduriyetiniz sonucunda bir tazminat beklentisi içindeyseniz ve tüm bunların kısa sürede halledilmesini istiyorsanız, iyi bir avukatla çalışmanız gerekmektedir. Zira avukatsız davalarda istenilen sonuca ulaşmak için yıllarca beklenmesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Kusur Oranları Ve Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazası tazminatının kazanılması için destek alınacak trafik kazası avukatı, kazada hangi tarafın kusurlu olduğunu tespit edecek derecede bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır. Aksi takdirde tazminat miktarı azalmakla kalmaz herhangi bir tazminat da alınamayabilir. Kaza yaşandığında tutulan zabıtlar kimi zaman kusur oranları ya da nitelendirmeleri bakımından hatalı olabilmektedir.

Kusur raporlarında bu tür hatalara mahkeme ve Adli Tıp Kurumu’nda bile rastlanabilmektedir. Avukatın bunu fark ederek kendisine gelen raporları hemen kabullenmemesi konuyu ince detaylarına kadar inceleme idaresine sahip olması gerekir. Bunun yanında bulguları değerlendirecek bilgi birikimine ve gereken eğitime de sahip olması beklenir. Bu niteliklere sahip avukatlar, tazminat miktarını arttırabileceği gibi tahsil sürecini de hızlandırmaktadır.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/trafik-kazasi-avukati

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz