SEO

Trustrank Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda web sitelerinin değerinin belirlenmesinde son derece önemli bir ölçüt olan Trustrank değerinden bahsedeceğim. Özellikle webmaster forumlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu terim Yahoo tarafından ortaya çıkarılan link analiz algoritmasıdır. Sitenize verilen backlinklerin kalitesiyle doğru orantılı olarak Trustrank değeriniz artar. Tabii ki sadece linklere bağlı olarak değişmez. Oldukça detaylı bir algoritması vardır.

Önceki yıllarda Google gözünde en önemli değerlerden biri pagerank değeriydi. Sadece sitelerden alınan linklere göre değişen bu sistem kolay bir şekilde suistimal edilebiliyordu. Örneğin içerik bakımından yetersiz bir site sırf pagerank değeri yüksek diye çok değerli hale gelebiliyordu. Yakın zamanda pagerank değeri Google tarafından kaldırıldı ve artık Trustrank gibi ölçütler belirleyici hale geldi. Şimdi de Trustrank değerinizi arttırmak için neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışalım.

Trustrank Nasıl Yükseltilir?
-Trustrank değerini etkileyen en önemli nokta backlink kalitesidir. Kaliteli sitelerden alacağınız backlinkler sitenizi yükseltecektir.
-Kaliteli sitelerden link almaya çalışacağınız gibi bilinmiş kaynaklara da sitenizde link vermekten çekinmeyin. Çoğu kişi bunu yapmaya çekinir ama cömert olmak işinize yarayacaktır.
-Özgün ve kullanıcıların işine yarayacak içerikler üretmelisiniz. Video ve görsellerle zenginleştirilmiş benzersiz içerikler sitenizi öne çıkaracaktır.
-Domain yaşı arttıkça Trustrank değeri de artar. Bu yüzden yıllanmış domainler son derece önem taşıyor.
-Sitenize ait linklerin sosyal ağlarda paylaşılması da son derece önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden sosyal medyaya gerekli özeni gösterin ve linklerinizin farklı sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlayın.
-Kullanıcı dostu olmaya özen gösterin. Kullanıcıları sitenizde tutmayın. Google bu tarz siteleri sever. Ziyaretçileri sitenizden kaçıracak şeylerle sitenizde yer vermemeye çalışın.

Yukarıda yazdığım maddelere özen gösterdiğiniz sürece Trustrank değeriniz zamanla artacaktır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz