Genel

Tumblr Nedir?

Tumblr, son yıllarda oldukça popülerleşen bir mikro blog sistemidir. 2007’de David Karp isimli yazıılımcı tarafından kurulduktan sonra kısa zamanda yaygınlaşıp büyük bir girişim haline geldi. Gittikçe büyümeye devam eden Tumblr, 2013 yılında Yahoo’ya satılmıştır. Dünya genelinde milyonlarca üyesi bulunan site Türkiye’de de önemli bir üye sayısına sahiptir. Tumblr’ı diğer blog sağlayıcılarından ayıran en büyük farklardan biri sade ve kullanışlı olması. Bu yapısı sayesinde genç kitlelerin sıklıkla kullandığı bir mecra haline gelmeyi başarmıştır. Paylaşım alanının büyük kısmını fotoğrafçılık oluşturmaktadır. Burada bir çok amatör fotoğrafçı kendi bloğunu açarak çalışmalarını paylaşmaktadır.

Tumblr Nasıl Kullanılır?
tumblr-üye-ol
Tumblr’da kendi bloğunuzu oluşturmak çok son derecekolaydır.Tumblr.com adresine girerek kullanıcı adınızı belirleyeyip üye olabilirsiniz. Üyelik için herhangi bir ücret yoktur. Tumblr’ı kullanmak tamamen ücretsizdir. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra bloğunuz belirlediğiniz kullanıcı adı ile subdomain üzerinde kurulmuş olur. Örneğin kullanıcı adınız aykutbasyigit ise aykutbasyigit.tumblr.com adresi bloğunuzun adresi olur. Tumblr’ın desteklediği yüzlerce ücretli ya da ücretsiz tema sayesinde kendi zevkinize göre bloğunuzu düzenleyebilirsiniz. Gönderilerinizi metin, fotoğraf, alıntı, bağlantı, sohbet, video ve ses gibi farklı şekillerde ekleyebilirsiniz.

Follow/Unfollow
Tumblr’da günlük maksimum 200 kişiyi takip edebilirsiniz. Toplamda ise bu limit 5000 kişi olarak belirlenmiştir. Ayrıca sizi takip edenleri ve takip edenlerin sayısını sadece siz görebilirsiniz. Yani takip edilen ve takipçi sayıları İnstagram ve Twitter’daki gibi açık değildir. Her takipçi kendi takip ettiklerini ve takipçilerini görebilir.

Etkileşimler
tumblr-etkileşimleri
Tumblr’da like ve reblog olmak üzere iki çeşit etkileşim vardır. Yani bir içeriği beğenebilir (like) ya da paylaşabilirsiniz. (reblog) O içeriğin aldığı toplam etkileşim sayısı ise notes olarak hesaplanır. Yani 20 beğeni 30 paylaşım alan bir içerik 50 notes almış olur. Tumblr’da yorum özelliği yoktur. Yani paylaşımlara yorum yapamazsınız. Sadece paylaşımları kendi bloğunuzda paylaşırken yorumunuzu ekleyebilirsiniz.

Tumblr’da Takipçimi Nasıl Arttırabilirim?
Eğer sürekli başkalarının paylaştığı şeyleri paylaşmaya devam ederseniz takipçi sayınızda pek bir artış olmayacaktır. (Çok yakışıklı ya da çok güzel değilseniz:) ) Eğer takipçinizin artmasını istiyorsanız kendi içeirklerinizi üretmelisiniz. Komik ya da duygusal paylaşımlar yaparak kendi kitlenizi oluşturmanız mümkün. Eğer dünya genelinden takipçileriniz olsun istiyosanız fotoblog oluşturarak her ülkeden insana ulaşabilirsiniz. Paylaşım yaparken daha çok kişiye ulaşmak istiyorsanız paylaşımlarınıza etiket eklemeyi unutmayın.

Tumblr’dan Para Kazanılır Mı?
Bir çok kişi hobi amaçlı kullansa da Tumblr üzerinden çeşitli yollarla para kazanmak mümkün. Eğer belirli takipçi kitlesine ulaşabilirseniz forumlar üzerinden bloğunuza reklam alabilir ya da bloğunuz üzerinden ürün satabilirsiniz. Tumblr’da bu tarz butiklerden sıklıkla görüyoruz. Aliexpress gibi sitelerden ucuza kolye, tshirt, çanta, saat gibi ürünler alıp bunları Tumblr’dan satabilirsiniz.

Sonuç:2012’den beri pek aktif olmasam da kullandığım Tumblr bana göre şu an en iyi blog sağlayıcısı. Eğer günlük tarzında blog tutmak istiyorsanız size önerebileceğim en güzel blog sağlayıcısı Tumblr.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz