Sosyal Ağlar

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter, günümüzde en popüler sosyal ağlardan biridir. Birçok kişi Facebook ve Instagram reklamları ile markası için pazarlama çalışmaları yapmakta ve hedef kitlesine ulaşmaya çalışmakta. Twitter reklamları ile de hedeflediğiniz kişilere ulaşabilirsiniz. Twitter’da kampanya oluşturmak ve yayınlamak oldukça basit adımlardan oluşmaktadır. Bu yazımda sizlere bu aşamaları anlatmaya çalışacağım.

Twitter Reklam Türleri

Reklam verebileceğiniz tüm diğer platformlarda olduğu gibi Twitter’da da farklı reklam çeşitleri vardır. Bunlar öne çıkarılmış tweet, öne çıkarılmış hesap ve öne çıkarılmış trendler olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Öne Çıkarılmış Tweet

Twitter ana sayfasında dolaşırken karşılaştığımız reklam türüdür. Öne çıkarılmış tweet reklamları ana sayfada gezerken normal tweet şeklinde karşımıza çıkar. İnsanlar bu tweetleri RT yapabilir ya da beğenebilir. Bu tarz bir reklam verdiğinizde, markanıza ilgi duyabilecek kişilere bu reklam gösterilir.

Öne Çıkarılmış Hesap

Bu reklam modelinde Twitter hesabınız insanların anasayfasında sağ bölümde bulunan “kimi takip etmeli” bölümünde sergilenir. Bu sayede hesabınızın takipçisi artar.

Öne Çıkarılmış Trendler

Twitter trend bölümünde en çok tweet atılan konular listelenmektedir. Bu reklam modelini direkt olarak uygulayamıyorsunuz. Eğer markanızın bu reklam türüne uygun olduğunu düşünüyorsanız Twitter satış ekibi ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Otomatik Reklamlar

Twitter’ın kendi tanıtım modu, genelde işe yeni başlayan, dar bütçeli kişiler içindir. Hedef kitlenize ulaşmakta zorlanıyorsanız bu reklam türünü kullanabilirsiniz. Bu reklam modelinin ücreti aylık 99 dolardır. Bu ücreti ödediğinizde Twitter sizin için her gün 10 farklı tweetinizi hedef kitlenize tanıtacaktır. Bu tweetleri seçerken bazı filtreleme yapmaktadır. Örneğin alıntıladığınız tweetler, rt yaptığınız tweetler buna dahil değildir.

Twitter’da Reklam Vermek

Twitter’da reklam vermek için öncelikle hesabınıza giriş yaptıktan sonra http://ads.twitter.com adresine girmeniz gerekiyor. Saat diliminizi seçin ve onaylayın. Reklam hesabınız oluşacaktır. Ardından karşınıza reklam modelleri sayfası gelecek. Bu aşamada 8 farklı reklam hedefi seçebiliyorsunuz.

Bu hedeflerin ne anlama geldiğini kısaca anlatmaya çalışalım.

  • Reach: Bu reklam hedefinde 1000 erişim başına ödeme yaparsınız. Reklamınız maksimum kişiye ulaşacak şekilde ayarlanır.
  • Video views: Kullanıcıların videolarınızı ya da giflerinizi görmesini istiyorsanız bu reklam modelini seçmelisiniz. Görüntülenme sayısı başına ödeme yaparsınız.
  • Pre-roll views: Twitter’daki premium içerik ortaklarının videolarının başında kısa reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Bunun için de görüntülenme sayısı başına ödeme yaparsınız.
  • App installs: Bu reklam hedefinde insanların uygulamanızı indirmesini sağlarsınız. İndirme başına ücret ödersiniz.
  • Website clicks: İnsanlar sitenizi ziyaret eder, tıklama başına ödeme yaparsınız.
  • Engagements: İnsanlar tweetinize etkileşim verir.  Bir kullanıcının yaptığı ilk etkileşim (retweet, like, alıntılama) için ödeme yaparsınız.
  • Followers: Takipçi sayınızı arttırmak için bu reklam hedefini seçmelisiniz. Hesabınızı takip eden her kullanıcı için ödeme yaparsınız.
  • App re-engagements: Hali hazırda uygulamanızı indiren kişileri uygulamanızı açmasını ve kullanmasını sağlarsınız. Her tıklama için ödeme yaparsınız.

Reklam Grubu ve Teklif Verme

Reklam hedefinizi belirledikten sonraki adım hedef kitlenizi ve bütçenizi belirlemek olacaktır. Karşınıza gelecek ekranda bu işlemleri yapabilirsiniz. Reklam grupları, farklı hedef kitlelere farklı bütçeler kullanarak ulaşmanızı sağlar. Reklam vermeye devam ettikçe tecrübe kazanacak ve hedef kitlelerinizi daha iyi tanıyacaksınız. Ardından farklı reklam grupları oluşturarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bütçe kısmı bölümünde her etkileşim için ne kadar harcama yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Burada otomatik teklif seçeneği yeni başlayan kişiler için oldukça uygundur. Belirlediğiniz maksimum bütçe üzerinde otomatik şekilde ayarlama yaparak en çok etkileşim alacağınız şekilde reklamlarınızı kullanıcılara gösterir.

Reklam Yerleşimi

Reklam yerleşimi yaparak bütçenizi etkili şekilde kullanabilirsiniz. Cinsiyet, konum, yaş aralığı, dil, teknolojik cihaz gibi birçok farklı reklam yerleşimi bulunmaktadır. Örneğin kadınlara özel bir ürün sattığınız e-ticaret sitenizin reklamını yapacaksanız cinsiyet bölümünü kadın olarak işaretlemelisiniz, böylece reklamınız sadece kadınlara gösterilecektir.

Reklam Yayınlama

Kampanyanız ile ilgili tüm ayarları yaptığınıza emin olduktan sonra kampanyayı başlatma butonuna tıklayın, reklamınız onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Sonuç

Bu yazımda Twitter’da nasıl reklam vereceğinizi ve hedef kitlelerinize erişebileceğinizi en basit haliyle anlatmaya çalıştım. Eğer biraz daha derinlemesine bilgiler edinmek istiyorsanız benim de bu yazıyı yazarken kullandığım kaynaklardan biri olan Twitter’da reklam vermek için Can Cankıran’ın yazısını okuyun. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz