SEO

Video Siteleri İçin SEO Teknikleri

video seo nasıl yapılır?

Web sitelerinin Seo ile entegre olduğu bilinmektedir. SEO çalışması olmayan bir sitenin sadece görsel tasarımından başka bir işe yaramayacağı da bir gerçektir. Video içerikli web sitelerinin Seo ile çalışma yapılması ve sonucunun diğer sitelere göre kolay alınması maalesef ki zor bir işlemdir. Video paylaşımlarının hepsinin aynı olmasından dolayı, yani kopyalanmasından dolayı Seo çalışmalarında bir hayli zorlanılacaktır. Paylaşılan video sitelerinde Seo adına yapılabilecek en büyük etki, video altında bulunan açıklama kısmına güzel metin yazıları yazılmasıdır. Video sitelerinde dikkat edilecek önemli hususlardan birisi de video çözünürlüklerinin kaliteli olmasıdır. Kötü çekim ile yapılmış video görüntüleri ziyaretçiler tarafından tercih edilmemektedir.

Video SEO Nasıl yapılır?
Video sitelerinde bulunan videoların Title ( Video Açıklaması ) kısmının detaylı, özgün ve kısa başlıklarla belirtilmesi gereklidir. Başlık içerisinde anahtar kelimelere yer verildiği gibi kısa ve öz olmalıdır. Yazılan başlık kısacası amaca hizmet etmelidir. Başlıkta belirttiğiniz anahtar kelimeler sizin Google gibi arama motorlarında ön sıralara gelmenizi sağlayacaktır. Video açıklama kısmında h1,h2 ve h3 etiketlerine yani birden fazla alt başlığa yer vermelisiniz. Sitede bulunan videonuzun açıklama kısmı, video içeriğiyle alakalı olmalıdır. Bu bağlamda anahtar kelimelere yer verilmeli ve yeterli ve gerekli düzeyde anahtar kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelimeler art arda kullanılmamalı ve anlamlı, akıcı bir dille yazılan cümlelerde kullanılmalı ve makalenin farklı yerlerinde kullanılmalıdır. Kesinlikle 50 kelimelik bir makale paragrafının ilk 50 kelimesi içerisine 3 adet anahtar kelime sığdırmamalısınız. Bu sebeple spama yakalanma riskiniz yüksektir. Doğru etiketler kullanmalısınız.

Etiketler paylaştığınız içeriğin farklı türden aramalarla sitenizi ziyaret edilmesini sağlar. Örneğin, ‘’şirinler çizgi filmi izle’’ dediğiniz bir başlıkta muhtemel olması gereken etiket, ‘’şirinler izle ‘’ olmalıdır. Paylaşımınız ile alakalı olmayan etiketlere yer vermeniz durumunda sitenize zarar vereceğinizi de bilmelisiniz. Sitenizin linkinin site başlığınızla uyumlu olması gerekmektedir. Eğer sunucunuz güçlü ve hızlı ise videolarınızı kendi sunucularınızda barındırmalısınız. Direkt olarak kendi siteniz üzerinden değil Youtube gibi paylaşım siteleri üzerinden sitelerinize ekleyebilirsiniz. Sitenizin videolar sayesinde hitlenmesini kısa sürede tamamlamak için ilgi çekici videolar paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz