Sponsor içerikler

Web Sitemin Ziyaretçi Sayısını Nasıl Öğrenirim?

Site ziyaretçi sayısını 2 şekilde öğrenebilirsiniz. Kendi siteniz varsa kuracağınız izleme araçlarını kullanabilir veya başka bir sitenin trafiğini kontrol etmek istiyorsanız yardım edecek farklı siteler kullanılabilir.

Google Analytics ve Yandex Metrica ile Site Trafiğini Öğrenmek

 Kendi sitenizi izlemek istiyorsanız, Google Analytics veya Yandex Metrica’yı kullanabilirsiniz. Her iki araç da benzersiz çözümler sunduğundan, ikisini de denemek ve görmek sizin için daha mantıklıdır. Elbette, araçlar arasında seçmek yerine her ikisini de kendi sitenize ekleyerek farklı verileri karşılaştırabilirsiniz, ancak unutmayın. İzleme araçları, kullanıcıyı takip ederken web sitenizi yavaşlatır. İki izleme aracı sitenizin hızını olumsuz etkiler.

 Google Analytics: Basit seviyedeki kullanıcılar (blog gibi kişisel bir siteyi kendi kendilerine denemek için açanlar) Google Analytics ile ulaşırlar;

  •  Siteye günlük, haftalık, aylık veya belirli bir süre içinde giren kullanıcı sayısı,
  •  Oturum bilgileri,
  •  Çıkma Oranı,
  •  Oturum süresi,
  •  Gerçek zamanlı bilgiler (kullanıcıların sitede kullandıkları cihaz, hangi sayfaya göz attıkları ve siteye nereden geldikleri gibi),
  •  Ziyaretçilerin yerleri ve benzerleri

 SEO ile ilgileniyorsanız veya detaylı bir inceleme yapmak istiyorsanız şunlara da ulaşabilirsiniz;

  •  Sayfalara göre sitede kalma süresi,
  •  Sitenize gelen ziyaretçilerin kullandıkları dil, yaşadıkları ülke, yaşadıkları şehir, kullandıkları tarayıcı, işletim sistemi, servis sağlayıcı ve ekran çözünürlüğü,
  •  Gelen kullanıcıların siteye nasıl geldiği (Doğrudan, Organik, Sosyal, Referans),
  •  Ziyaretçilerin yaş aralığı, cinsiyeti ve ilgi alanları. İncelendiğinde daha birçok özelliği bünyesinde barındıran bu araç, bir Google aracı olduğu için de sıklıkla tercih edilmektedir. Hemen hemen her Web Sitesinde görebilirsiniz.

Yandex Metrica: Yandex Metricayı anlatmadan önce ,  Yandex Webmaster’e Site  Ekleme yazımızdan Gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Yandex Metrica , görünümü ve kullanımıyla basit kullanan insanlara hitap ediyor. Kullanıcılar, hemen çıkma oranı, sayfaya göre çeşitli raporların yanı sıra Yandex Metrik’i kullanmanın nedeni, Oturum Kaydını tutmaktır.

 Siteye giren kişilerin fare imleçlerinin tek tek hareket ettiğini kaydederek reklam yerleştirmenizi kolaylaştırır. Ziyaretçilerinizin en çok tıkladığı alanları çeşitli renklendirmelerle bularak Google reklamlarınızı ya da aldığınız ücretli reklamları yerleştirebilirsiniz.

Size Ait Olmayan Sitelerin Trafiğini Öğrenmek

 Alexa gibi diğer sitelerin ziyaretçilerini siteler varsa da bu asla doğru sonucu vermez. En iyi ihtimalle, yakın bir sonuç alabilirsiniz. Gireceğiniz sektörün ortalama ziyaretçisini bulmak veya kendi sitenizi rakiplerinizle karşılaştırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  Alexa: Web sitesi ziyaretçilerinin sayısını öğrenmenin yollarından biri Alexa kullanmaktır. Ancak Alexa, verilerini genellikle Alexa eklentilerini kullananlar üzerinden tutar. Sektörünüz yazılımla ilgili değilse, muhtemelen doğru sonucu alamazsınız.

 SEMrush ve Ahrefs: En iyi bilinen iki SEO aracını yan yana yazmamızın nedeni ikisinin de ücretli olmasıdır. Aylık ödeme yaptığınızda, hedef sitenin kaç ziyaretçisi olduğunu, bu ziyaretçilerin lokasyonlarını ve daha fazlasını öğrenmeniz mümkündür. Ücretsiz araçlardan daha profesyonel hizmetler sunmalarına rağmen, sadece ziyaretçi sayısını öğrenmek için dolarlar oldukça pahalıdır.

Kaynak: https://teknobilimadami.com 

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz