Wordpress

WordPress için Haber Botu Kompleksi

Dünyada neredeyse her üç siteden birisinin WordPress olduğu gerçeği ile yola çıkarak WordPress dünyadaki içerik yönetim sistemlerinin başında yer almaktadır. WordPress ile basit bir blogdan, gelişmiş E-Ticaret sistemine kadar birçok konuda oldukça geniş bir yelpazede site oluşturabiliyorsunuz.

Oldukça geniş kullanımı olan içerik yönetim sistemi için siteyi kurduktan sonra içerik konusunda ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak için ve arama motorları optimizasyonu açısından belirli aralıklarla yeni içerik girmek zorundasınız. Bu noktada da içerik ekibiniz olmalı veya botlar – robotlar yardımıyla içerikleri temin etmeniz gerekmektedir.

İçerik oluşturacak bir ekibe sahip değilseniz bu noktada da WBots yardımı ile aradığınız kriterdeki içeriklere çeşitli kaynaklardan ulaşabilmektesiniz. İçerisinde birçok içerik botu bulunduran WBots’ta çeşitli filtreler ve düzenlemelerle spesifik aramalar yapabiliyor bu ayarlarınız ile otomatik takip işlemleri başlatabiliyorsunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken en büyük nokta ise içeriklerin alıntılanacağı veya alınacağı sitelerden izin almanız gerektiğidir. Birçok site kaynak göstererek içerik yayınlanmasına izin verse de sizin ilgili kaynak web sitelerinden bireysel olarak izin almanız her zaman daha iyi olacaktır.

WBots içerik botları yanı sıra gelişmiş bir Haber Botu Kompleksine de sahiptir. Haber Botu konusunda bünyesinde birçok büyük haber sitesi kaynağı mevcuttur. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz şekilde izin alarak ve(ya) sitede bulunan kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz ibaresine göre bu haberleri yayınlamanız gerekmektedir. 

Tabii ki söz konusu haber siteleri olduğunda haber sitelerine içerik sağlayıcı olan haber ajanslarının da haberleri ayrı bir konu olarak önümüze çıkmaktadır. Haber Ajansları içeriklerinin aboneleri haricinde siteler tarafından yayınlanması konusunda oldukça hassastır ve izin vermezler. Bundan dolayı da ilgili haber ajansları abone olamadığınız durumlarda ilgili haberleri filtrelemek için gelişmiş kelime filtresi seçeneklerini de kullanımınıza sunmuştur.

Haber Ajanslarına abone olduğunuz durumda da WBots’ta ilgili haber ajansı için bulunan modülleri kullanabilmektesiniz. Aşağıda ücretli haber ajansları konusunda kısa bilgiler yer almaktadır.

Demirören Haber Ajansı için hazırlanan botların çok gelişmiş bir versiyonunu hazırlayan WBots, dha botu arayanlar için gelişmiş metin / resim özgünleştirme sistemi gibi birçok farklı yardımcı modülleri de kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

İhlas Haber Ajansı için gelişmiş bir modül hazırlayan WBots, iha botu arayanlar için standart botların yanı sıra özel otomasyonları da yanında sunmaktadır. Örneğin Haber Videosu bulunan ama resmi bulunmayan haberler için otomatik haber resmi oluşturmaktadır. Yerel ve ulusal kategoriler için gelişmiş bir filtreleme olanağı da sunmaktadır. 

Anadolu Ajansı diğer iki ajanstan farklı olarak çok spesifik bir api sistemi kullanmıştır. Bu api sistemi ile sorunsuzca çalışan ve kullanıcıya bir panelde ilgili haberleri filtreleme şansı veren, resim, video gibi zengin medya öğelerine de anlık ulaşım sağlayabilen tek aa botu sistemi de WBots’ta mevcuttur. 

Demirören Haber Ajansında bahsi geçen metin / resim özgünleştirme sistemleri haricinde yüzlerce fonksiyon ve onlarca gelişmiş özellik tüm haber ajansı modüllerinde de kullanılabilmektedir.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz