Wordpress

WordPress Kurduktan Sonra Yapmanız Gereken 8 Şey

Wordpress Kurulumu

Bir hevesle bloglama serüveninize atıldınız ve bunun için WordPress kullanmayı seçtiniz. WordPress en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir ve herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. İçerdiği binlerce faydalı eklenti sayesinde siteleriniz çok iyi yerlere gelebilir. Eğer yeni başlıyorsanız bu yazıyı okumak size çok şey kazandıracak. Bu yazımda WordPress kurulumu yaptıktan sonra yapmanız gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

1.Yönetici Kullanıcı Adı + Şifresini Değiştirmek
Wordpress’i ilk kez kuran çoğu kişi standart kullanıcı adını admin olarak bırakır, bu size ileride sorun yaratabilir çünkü birçok kötü niyetli hacker geliştirdiği yazılımlar sayesinde WordPress şifrenizi tahmin edebilir ve sitenize eriştikten sonra içine kendi linklerini ekler. Bu nedenle WordPress yönetici kullanıcı adınızı admin olarak bırakmayın.

2.Site Etiketinizi Değiştirin
Wordpress’i kurduktan sonra slogan olarak “Just another WordPress site” yazısını görürsünüz. İlk iş olarak bunu kaldırın ve kendinize sitenizle alakalı çekici bir slogan bulun. Bu sloganı değiştirmek için Ayarlar>Genel sayfasına gidin ve slogan alanını doldurun.

3. Kalıcı Bağlantı Ayarları
Kurulumdan sonra WordPress link yapısı aykutt.com/?p=123 şeklinde gelir, bu durum SEO açısından son derece sıkıntılıdır, hemen Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidin ve gerekli ayarları aşağıdaki gibi yapın. Link yapısını siteadi.com/yazi-ismi şeklinde kullanmak SEO açısından oldukça faydalıdır ve yazılarınızın daha yukarı çıkmasını sağlar.

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları

WordPress kalıcı bağlantı ayarları

4. SEO Eklentisi Yüklemek
Wordpress’i güzel kılan en önemli şey sahip olduğu zengin eklenti çeşitliliğidir. Birçok faydalı SEO eklentisi kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz. WordPress’i kurduktan sonra hangi SEO eklentilerini kullanacağınıza karar vermeli ve hemen bu eklentileri kurmalısınız. En iyi SEO eklentileri yazımı inceleyerek hangi SEO eklentilerini kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

5.Spam Yorumları Engellemek
Birçok blog yayın hayatına başladıktan sonra spam yorumlarla karşı karşıya kalıyor. Özellikle siteyi güncel tutuyorsanız bir süre sonra binlerce spam yorum birikecek, bu nedenle spam yorumları engelleme eklentisi olan Akismet eklentisini hemen kurmalısınız. Eklentiyi kurduktan sonra sitesini ziyaret edin ve üyeliginizi aktifleştirin, aksi taktirde bir işe yaramayacaktır.

6.Yedekleme Eklentileri Kurulumu
Yaptığınız tüm güzel değişikliklerin bir çırpıda kaybolmasını istemiyorsanız sitenizin sigortasını yapmalısınız, bunun için mutlaka yedekleme eklentileri kullanın. Tabii her site saldırıya uğrayacak diye bir şey yok fakat işi sağlama almakta fayda var.

7.Google Analytics
Sitenizin ziyaretçi sayısını takip edebilmek için Google Analytics kullanmanızı tavsiye ederim. En detaylı sayaç Google Analytics’tir, sitenizin anlık ziyaretçi sayısını, davranışlarını, hangi cihazlardan girdiğini ve daha birçok detayı takip edebilirsiniz.

8.Tema Seçimi
Kurulumdan sonra WordPress’in klasik teması geliyor, ilk iş olarak bu temadan kurtuluyoruz ve sitemize uygun SEO uyumlu, mobil duyarlı ve optimize edilmiş bir tema buluyoruz. Ben kendi blogumda Voice temasını kullanıyorum. Son derece kullanışlı olan bu temayı herkese tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz