Wordpress

WordPress yazılarda kod göstermek

Merhaba! Bu yazdımda, WordPress’e ilk başladığım zamanlarda bir türlü yapamadığım, ilerleyen zamanlarda keşfettiğim bir eklenti sayesinde kolayca yaptığım WordPress yazılarda kod göstermekten bahsedeceğim.

Özellikle web geliştirme ile ilgili makaleler yazıyorsanız, yazı içerisinde kod göstermek istediğinizde bunu vurgulamalısınız. Arkaplanına farklı renkte bir stil verip de vurgulayabilirsiniz ama yazılım dili açısından görselliği hoş olmaz. Bunu yapabilmek için çeşitli shortcode’lar oluşturabiliriz fakat sürekli kullanacaksanız eklenti yardımıyla yapmak işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Buradan SyntaxHighlighter Evolved eklentisini indirip aktifleştirdikten sonra geriye sadece kod göstermek istediğiniz yere kodun türüne göre etiket açmamız gerekecek. Örneğin php kodu göstermeye çalışalım. Normal hali bu şekilde olacaktır.

[ php] “;
$i++;
endwhile;
}
aykuttcom_demo();
?>
[ /php]

Şimdi bu kodun başındaki ve sonundaki php etiketlerindeki birer boşluğu siliyoruz ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor.

<?php
function aykuttcom_demo() {
$i = 1;
while ($i <= 10):
echo $i."<br />";
$i++;
endwhile;
}
aykuttcom_demo();
?>

Görüldüğü üzere kodlarımızın arasına sadece etiket eklememiz yeterlidir. Diğer programlama dilleri için de (sql, css, html vs…) aynı şekilde etiket ekleyerek kolay bi şekilde wordpress yazılarınızda kod gösterebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2008 yılında programlama dillerini öğrenerek sektöre giriş yaptıktan sonra 2012'de fikir değiştirerek yazılımı bırakıp tasarıma yöneldi. Arayüz geliştiricisi olarak çalışmakla birlikte deneyimlerini burada paylaşmakta.

Yorum Yaz