Wordpress Eklentiler

WP-Optimize Eklentisi

Müthiş bloglama deneyimi için bloğunuzun hızlı açılması çok önemlidir. Yavaş site herkesin canını sıkar. Ziyaretçiler ve arama motorları yavaş sitelerden hoşlanmazlar. Özellikle ziyaretçiler yavaş açılan sayfayı beklemeyip kapatırlar. Gerçi benim bloğum da yavaş açılıyor ama bu kullandığım hosting firmasından kaynaklanan bir sorun. Her türlü hızlandırma çalışmasını yapmama rağmen sitem hala yavaş açılıyor. İsimtescil pişmanlıktır dedikten sonra ana konumuza geliyorum. Bu yazımda WordPress’te son derece faydalı bir optimize eklentisinden bahsedeceğim.

WP-Optimize isimli eklenti adından da anlaşılacağı gibi sitenizi optimize etmeye yarıyor. Özellikle databese’deki boşa yer kaplayan şeyleri silmesi en büyük artılarından biri. Örneğin WordPress bloğunuza yazı eklerken yazıyı paylaşmadan önce 5 kere düzenleme yaptınız. WordPress otomatik olarak bu 5 yazıyı da database’e kaydeder, siz yazıyı yayınlasanız bile daha önce eklenen 5 yazı sizin veritabanınızdaki tablolarda gereksizce yer kaplamaya devam eder. İşte bu eklenti sitenizdeki gereksiz sorguları ve databese’deki gereksiz verileri ortadan kaldırıyor. Bu sayede siteniz hem daha hızlı açılıyor, hem de arama motorlarının beğenisini kazanıyor.

Özetle WP-Optimize Eklentisinin Faydaları;
-Databese’deki gereksiz şeyleri siler.
-Spam yorumları kaldırır.
-Mesaj revizyonlarını siler.
-Tek tıklamayla tüm taslaklara kaydedilmiş yazıları siler.

WP-Optimize Eklentisi Ayarları
Eklentiyi buradakiadresten indirip kurduktan sonra yönetici panelinizde sol tarafta eklenti ismini göreceksiniz. Oraya tıklayarak eklentinin ayarlarına ulaşabilirsiniz. Ayar sayfası aşağıdaki gibidir.

wp optimize eklentisi ayarları

Burada istediğiniz ayarları yapıp process butonuna tıklayarak temizlemeyi başlatabilirsiniz, fakat ayarlara dokunmamanızı tavsiye ederim. İlk geldiği hali gayet idealdir. Temizlemeyi yaptıktan sonra kendi bloğumda aldığım sonucu aşağıda görebilirsiniz.

wordpress optimize eklentisi

WordPress Optimize Eklentisi

Sonuç büyüleyici. Database yüküm şu an 1.2 MB, Temizlenen ise 17 MB. Bu harika eklentiyle ilgili anlatacaklarım bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, iyi bloglamalar!

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz